Dronowy atak na Ukrainę. Władze regionalne: na południu armia zestrzeliła 11 dronów irańskich [RELACJA NA ŻYWO]

2023-02-10 07:42 aktualizacja: 2023-02-11, 12:53
Rosyjski dron nad Kijowem, Fot. PAP/EPA/SERGEY SHESTAK
Rosyjski dron nad Kijowem, Fot. PAP/EPA/SERGEY SHESTAK
Armia ukraińska zestrzeliła wieczorem w piątek 11 dronów irańskich, którymi wojska rosyjskie zaatakowały południe kraju - poinformował w nocy z piątku na sobotę przedstawiciel władz obwodu odeskiego Serhij Bratczuk. "10 lutego, od godz. 19.50 do 22.50 (godz. 18.50-21.50 w Polsce-PAP) okupacyjne wojska rosyjskie zaatakowały południe Ukrainy dronami kamikadze typu Shahed-136" - poinformował Bratczuk na serwisie Telegram. Jak dodał, cztery drony zestrzelono nad obwodem odeskim, pięć nad mikołajowskim i dwa nad obwodem chersońskim.

12:38 Chciałbym, by prezydent Biden w Warszawie powtórzył, że Ameryka będzie z Ukrainą tak długo, jak trzeba, ale dodał do tego słowa: "aż do zwycięstwa" - powiedział PAP były ambasador USA na Ukrainie i wiceprezes US Institute of Peace William Taylor. Jak dodał, wizyta Bidena jest wyrazem uznania dla roli, jaką odgrywa Polska w obecnym kryzysie.

"Chciałbym, żeby prezydent ponowił swoją obietnicę, którą powtarza raz za razem, że Stany Zjednoczone i Zachód będą wspierać Ukrainę tak długo, jak to konieczne, ale by jeszcze dodał do tego dodał tylko trzy słowa: +aż do zwycięstwa+. Jeśli to zrobi, będzie to duży sukces tej wizyty" - powiedział Taylor, który dwukrotnie służył jako ambasador USA w Kijowie podczas rządów George'a Busha jr., Baracka Obamy i Donalda Trumpa.

11:23 Wojskom rosyjskim atakującym Bachmut nie udało się odciąć tras zaopatrzenia dla sił ukraińskich broniących tego miasta - poinformował rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk armii ukraińskiej Serhij Czerewaty.

"Obrońcy mają możliwość dostarczania do Bachmutu uzbrojenia, prowiantu i innych niezbędnych rzeczy, a także wywożenia z Bachmutu rannych - powiedział Czerewaty, cytowany przez portal Hromadske. Jak wskazał, Rosjanie próbują przejąć kontrolę nad szosą Kostiantyniwka-Bachmut, na południowy zachód od miasta. Siły ukraińskie prowadzą jednak skuteczną walkę kontrbateryjną - zapewnił rzecznik.

Bachmut pozostaje głównym celem szturmów - dodał Czerewaty. "W ciągu tylko jednej doby doszło do 124 ostrzałów z artylerii różnego typu i rekordowej liczby 54 starć bojowych na całym kierunku bachmuckim" - powiedział Czerewaty.

10:32 Wojska rosyjskie zrzuciły cztery bomby lotnicze w nocy z piątku na sobotę na Wyspę Węży na Morzu Czarnym, a także ostrzelały wybrzeże rakietami przeciwokrętowymi - poinformowało Dowództwo Operacyjne Południe armii ukraińskiej.

W komentarzu cytowanym przez portal ZN.UA armia oświadczyła, że celem ataków było "wywołanie nastrojów paniki wśród mieszkańców rejonów graniczącym z Mołdawią i Naddniestrzem" - separatystycznym regionem Mołdawii.

Wyspa Węży zyskała rangę symbolu w trwającej od roku inwazji rosyjskiej na Ukrainę. Wyspa, leżąca w północno-zachodniej części Morza Czarnego, przy głównych szlakach żeglugowych do Odessy i sąsiednich portów, została zajęta przez Rosję pierwszego dnia inwazji, 24 lutego 2022 roku. Następnie Rosjanie rozmieścili tam zmodernizowane systemy rakiet przeciwlotniczych, stacje walki elektronicznej i inną broń oraz sprzęt, by zapewnić osłonę dla ewentualnego desantu lub zmasowanego ostrzału Odessy. Siły ukraińskie systematycznie atakowały rosyjski garnizon i w lipcu 2022 r. Rosjanie wycofali się z Wyspy Węży.

09:44 Rosyjskie dowództwo stoi przed trudnym wyborem pomiędzy wyczerpywaniem wojsk na Ukrainie, ograniczeniem liczby celów lub przeprowadzeniem kolejnej mobilizacji - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

Jak podano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, 9 lutego szef Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn oświadczył, iż jego formacja wstrzymała program rekrutacji więźniów, a dane rosyjskiej Federalnej Służby Więziennej już wcześniej sugerowały spadek tempa rekrutacji więźniów od grudnia 2022 roku. Wskazano, że wiadomości o surowych realiach służby w Grupie Wagnera na Ukrainie prawdopodobnie dotarły do więźniów i zmniejszyły liczbę ochotników.

"Kluczowym czynnikiem zakończenia programu jest zapewne coraz bardziej bezpośrednia rywalizacja między rosyjskim ministerstwem obrony a Grupą Wagnera. Regularne wojsko rosyjskie prawdopodobnie rozmieściło już także zdecydowaną większość rezerwistów powołanych w ramach +częściowej mobilizacji+. Rosyjskie dowództwo stoi przed trudnym wyborem: albo nadal wyczerpywać swoje siły, zmniejszać liczbę cele, albo przeprowadzić kolejną formę mobilizacji" - napisano.

09:21 Litwa przygotowuje 36 dział przeciwlotniczych L-70 do przekazania Ukrainie - poinformowały litewskie media. Do miejsca przeznaczenia mają one dotrzeć w najbliższym czasie. Przekazywana jest też amunicja oraz dodatkowe wyposażenie, wymagane do obsługi tej broni.

"Armata L-70 jest przeznaczone do obrony powietrznej" – powiedział Jurgis Norvaiszas, rzecznik wojska litewskiego, którego cytuje agencja BNS. Działa, które Litwa otrzymała od Szwecji w 2000 roku, są w stanie niszczyć cele - samoloty, śmigłowce i drony oddalone nawet o 12 km.

Minister obrony Litwy Arvydas Anuszauskas, który w tym tygodniu na południu Ukrainy spotkał się z ukraiński odpowiednikiem Ołeksijem Reznikowym, poinformował, że wartość nowego pakietu pomocy wojskowej Litwy dla Ukrainy wynosi około 126,2 mln euro. Litwa przekaże też m.in. dwa śmigłowce Mi-8, poradziecką broń automatyczną i amunicję. Dotychczasowa litewska pomoc wojskowa dla walczącej Ukrainy wynosi 283 mln euro.

08:38 O większej liczbie zniszczonych dronów - 20 maszynach strąconych w kilku regionach - poinformowało ukraińskie lotnictwo wojskowe. Atak, o którym mowa w oficjalnym komunikacie armiii, nastąpił w godzinach od 18.00 do 23.55 (godz. 17.00-22.55 w Polsce). W oświadczeniu tym nie wymieniono konkretnych obwodów. Rosjnie "zaatakowali infrastrukturę krytyczną Ukrainy w kilku regionach", wystrzeliwując drony "ze wschodniego wybrzeża Morza Azowskiego .(...) Zniszczono 20 dronów kamikadze Shahed 136 i 131" - podało w oświadczeniu ukraińskie lotnictwo wojskowe

Ponadto późnym wieczorem w piątek Dowództwo Operacyjne Południe armii ukraińskiej poinformowało, że dron irański uderzył w obiekt infrastruktury krytycznej w obwodzie dniepropietrowskim. Obiekt ten był celem wcześniejszego ataku w piątek, gdy wojska rosyjskie przeprowadziły zmasowany ostrzał terytorium Ukrainy z użyciem bombowców strategicznych i okrętów.

21:47 Premier Słowacji: po otrzymaniu oficjalnej prośby od Ukrainy o przekazanie samolotów myśliwskich MIG-29 rząd rozpoczął negocjacje na ten temat.

O wycofane z eksploatacji słowackie samoloty sowieckiej konstrukcji poprosił Hegera w czwartek w Brukseli prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Szef słowackiego gabinetu stwierdził, że negocjacje będą prowadzone także z Komisją Europejską, ponieważ liczy na materialną lub finansową rekompensatę.

Lider najsilniejszej obecnie słowackiej partii opozycyjnej Kierunek-Socjaldemokracja (Smer-SD) skrytykował pomysł przekazania myśliwców. Zapowiedział, że będzie we wtorek chciał przeforsować w parlamencie rezolucję odrzucającą oddanie MiG-ów Ukrainie. Smer-SD od dawna sprzeciwia się dostawom broni na Ukrainę i krytykuje antyrosyjskie sankcje, a możliwe udostępnienie samolotów myśliwskich Ukrainie określa jako niekonstytucyjne i ograniczające zdolności obronne kraju.

W odpowiedzi Heger skrytykował Fica, mówiąc, że ten odwraca się plecami od mordowania niewinnych ludzi na Ukrainie. Ostrymi słowami potraktował Fica także minister obrony Jaroslav Nad’, który powiedział, że trzykrotny premier jest opłacany przez Rosję. Nazwał go pożytecznym idiotą Moskwy na Słowacji.

Szef rządu i minister obrony wezwali także szefa drugiej co do popularności partii opozycyjnej Głos-Socjaldemokracja (Hlas-SD) Petra Pellegriniego do zajęcia jasnego stanowiska ws. ewentualnego przekazania MIG-ów. Pellegrini, który także piastował urząd premiera i był współpracownikiem Fica, zanim nie stworzył własnej formacji, nie odrzuca dostaw sprzętu dla Ukrainy, ale warunkuje je wspólną decyzją sojuszników z NATO.

Debata o przekazaniu myśliwców dla Ukrainy wpisuje się w rywalizację przed zapowiedzianymi na wrzesień przedterminowymi wyborami. Kolejne sondaże wskazują na wygraną Smer lub Hlas. Obie partie nie zadeklarowały, że będą chciały współtworzyć przyszły rząd. Między innymi dzieli je stosunek do wojskowej pomocy Ukrainie.

Słowackie MIG-29 zostały definitywnie uziemione w sierpniu 2022 r. a do czasu zrealizowania dostaw amerykańskich F-16 obronę słowackiego nieba przejęły Polska i Czechy, do których mają dołączyć Węgry.

21:47 Grupa republikańskich kongresmenów w USA wzywa do zaprzestania pomocy Ukrainie i zawarcia pokoju.

Republikanin Matt Gaetz złożył w czwartek w Izbie Reprezentantów USA rezolucję wzywającą administrację Joe Bidena do zakończenia pomocy wojskowej i finansowej dla Ukrainy. Apelował też o osiągnięcie porozumienia pokojowego po trwającej już niemal rok wojnie.

21:00 Biały Dom: Prezydent Biden spotka się z prezydentem Dudą, przywódcami B9 i wygłosi przemówienie na temat rocznicy rosyjskiej inwazji na Ukrainę. 

Prezydent USA Joe Biden odwiedzi Polskę w dniach 20-22 lutego; spotka się z prezydentem RP Andrzejem Dudą, odbędzie spotkanie z liderami Bukaresztańskiej Dziewiątki i wygłosi przemówienie przed rocznicą rosyjskiej inwazji na Ukrainę - ogłosiła w piątek rzeczniczka Białego Domu Karine Jean Pierre.

19:40 Ukraina przeprowadziła 14 ataków lotniczych na rosyjskie pozycje

Ukraińskie lotnictwo przeprowadziło w piątek 12 ataków na miejsca koncentracji rosyjskich wojsk i sprzętu oraz dwa uderzenia na pozycje rosyjskich wyrzutni rakietowych - informuje w piątek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Podczas przeprowadzonego w piątek kolejnego zmasowanego ataku rakietowego na Ukrainę Rosja wystrzeliła ponad 100 pocisków - czytamy w komunikacie sztabu. Ze wstępnych danych wynika, że siły rosyjskie wykorzystały 29 rakiet S-300 i 71 pocisków manewrujących wystrzelonych z samolotów i okrętów. Ukraińska obrona powietrzna strąciła 61 pocisków manewrujących.

Rosyjska armia przeprowadziła także 12 ataków lotniczych, w tym z użyciem dronów bojowych Shahed-136. Uderzono m.in. w infrastrukturę cywilną. Wrogie wojsko przeprowadziło również ponad 20 ostrzałów z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych - informuje dowództwo.

18:53 USA i Wielka Brytania nałożyły sankcje za korupcję na prorosyjskich bułgarskich polityków i oligarchów

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania nałożyły w piątek sankcje na szereg powiązanych z Rosją bułgarskich polityków i oligarchów zamieszanych w korupcję. Wśród objętych sankcjami był m.in. były minister energii Rumen Owczarow, który miał przyjmować łapówki za korzystne dla Rosjan kontrakty na gaz i paliwo jądrowe.

18:52 Prezydent Ukrainy: w Londynie, Paryżu i Brukseli otrzymaliśmy dobre sygnały dotyczące uzbrojenia

Podczas ostatnich wizyt w Londynie, Paryżu i Brukseli zapadły bardzo ważne uzgodnienia i otrzymaliśmy dobre sygnały m.in. w sprawie rakiet dalekiego zasięgu i czołgów - oświadczył w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Przeprowadził on naradę z dowództwem m.in. na temat przeprowadzonego tego dnia kolejnego rosyjskiego zmasowanego ataku rakietowego.

Uczestnicy spotkania zapoznali się z informacjami na temat bieżącej sytuacji na froncie; szczególną uwagę poświęcono obronie ukraińskich pozycji w obwodzie donieckim: w okolicach Bachmutu i Wułhedaru, w okolicy miasta Kreminna w obwodzie ługańskim oraz na innych odcinkach frontu, na których trwają aktywne działania zbrojne.

18:26 Resort obrony USA: Rosja straciła na Ukrainie ok. połowy swoich czołgów

Rosja straciła na Ukrainie około połowy wszystkich swoich czołgów - powiedziała w piątek asystent sekretarza obrony USA ds. bezpieczeństwa narodowego Celeste Wallander. Dodała jednak, że spodziewa się, iż Rosja pozostanie znaczącym zagrożeniem militarnym przez dłuższy czas.

17:00 Rosja. Niezależne media: 500 rubli za udział w koncercie z okazji napaści na Ukrainę.

Ludziom, którzy przyjdą 22 lutego na koncert w Moskwie z okazji rocznicy prowadzonej na pełną skalę napaści na Ukrainę, obiecuje się po 500 rubli (ok. 30 zł) - pisze w piątek rosyjski niezależny kanał w komunikatorze Telegram Możem Objastnit.

16:33 Prezydent Ukrainy: dopóki Rosja zabija, dla jej sportowców nie ma miejsca na igrzyskach olimpijskich

Dopóki Rosja zabija, dla jej sportowców nie ma miejsca na igrzyskach olimpijskich - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas wirtualnego spotkania ministrów sportu w piątek.

16:00 Rosyjski pocisk trafił w obiekt infrastruktury energetycznej w obwodzie lwowskim, w wyniku ostrzału wybuchł pożar; na miejscu pracują wszystkie służby - poinformował w piątek szef władz obwodowych Maksym Kozycki w komunikacie na serwisie Telegram.

"Wróg trafił w obiekt krytycznej infrastruktury energetycznej i wybuchł pożar. Na miejscu pracują wszystkie służby, specjaliści badają skalę zniszczeń" - przekazał szef obwodu. Uzupełnił, że nad obwodem lwowskim ukraińska obrona przeciwlotnicza strąciła w piątek dziewięć rakiet rosyjskich. Według ostatnich danych nikt nie został poszkodowany w wyniku ostrzałów.

15:20 Według źródeł rosyjskich w rejonie ukraińskiego Wuhłedaru - miasta na południowy zachód od Doniecka - wojska rosyjskie poniosły niedawno ciężkie straty; mowa jest o dziesiątkach straconych czołgów i transporterów opancerzonych - informuje w piątek niezależne Radio Swoboda.

Rosyjska redakcja Radia Wolna Europa/Radia Swoboda zaznacza, że doniesienia o stratach pojawiły się na prowojennych rosyjskich kanałach w serwisie Telegram. "Mowa jest o dziesiątkach straconych czołgów i transporterów opancerzonych; liczba zabitych i rannych najprawdopodobniej może sięgać dziesiątków czy nawet setek" - podaje rozgłośnia.

15:08 Podczas spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą w Rzeszowie omówiliśmy m.in. obecną sytuację na polu walki - poinformował w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Jak napisał w mediach społecznościowych Zełenski, rozmowa z polskim prezydentem dotyczyła też obecnych ukraińskich potrzeb w dziedzinie obronności, dalszej współpracy w kwestii obrony oraz wspólnych kroków dyplomatycznych.

14:31 Ponad 100 rakiet użyli Rosjanie w ostatnich atakach na ukraińskie cele, do których doszło w dniach 9-10 lutego – powiadomił dowódca ukraińskich Sił Zbrojnych generał Wałerij Załużny.

„Siłami i zasobami Sił Zbrojnych Ukrainy i innych części składowych obrony zniszczono 61 rakiet oraz pięć dronów” – napisał w Telegramie.

14:27 Rosyjskie rakiety w przestrzeni powietrznej Rumunii i Mołdawii to wyzwanie dla NATO i zbiorowego bezpieczeństwa - oświadczył w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Rosyjska armia w piątek od rana wystrzeliła co najmniej 70 rakiet w ramach kolejnego zmasowanego ataku na Ukrainę - oznajmił Zełenski. Jak dodał, zestrzelono co najmniej 60 pocisków.

 

14:21 Prezydent Zełenski zaprosił premiera Orbána do Kijowa - podała Ukrainska Pravda.

13:56 W wyniku zmasowanego rosyjskiego ataku rakietowego na Ukrainę uszkodzone zostały w piątek sieci wysokiego napięcia w zachodnich, centralnych i wschodnich regionach kraju - poinformował premier Denys Szmyhal w komunikacie na serwisie Telegram.

Określił on rosyjskie ostrzały jako "kolejne próby zniszczenia ukraińskiego systemu energetycznego i pozbawienia Ukraińców światła, ciepła i wody". Zapewnił, że mimo to Ukrainy "nie da się złamać i zastraszyć".

Podkreślił, że większość wystrzelonych w piątek rosyjskich pocisków rakietowych została strącona przez ukraińską obronę przeciwlotniczą.

13:55 Kreml swoimi działaniami propagandowymi chce złamać wolę świata do wspierania Ukrainy, zakłamać obraz wojny, oczernić Polskę i zasiać wrogość między Polską a Ukrainą - podał pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

W dezinformacyjnych działaniach Rosji przeciwko Zachodowi propagandowe ataki na Polskę zajmują więcej miejsca - podsumowywał ostatni tydzień aktywności propagandowej Kremla sekretarz stanu w KPRM w piątek w serii wpisów na Twitterze.

13:41 Podczas zmasowanego ataku rakietowego na Ukrainę w piątek rano Rosja użyła pocisków odpalonych z ośmiu bombowców strategicznych Tu-95 i z trzech okrętów - poinformował rzecznik ukraińskiego lotnictwa wojskowego Jurij Ihnat, cytowany przez agencję Ukrinform.

"Siły powietrzne tym razem działały z powodzeniem. Wróg w nocy zaczął atakować dronami Shahed, próbując wykryć słabe miejsca obrony przeciwlotniczej. Odpalono także sześć pocisków manewrujących Kalibr. Potem odpalone zostały rakiety z samolotów lotnictwa strategicznego i z okrętów na Morzu Czarnym. Zaangażowano trzy okręty, a także osiem samolotów lotnictwa strategicznego Tu-95" - powiedział Ihnat.

13:39 Siły zbrojne Ukrainy podały najnowsze dane dotyczące strat poniesionych przez Rosjan w trakcie toczącego się od blisko roku konfliktu. 

13:22 Ceniona fińska korespondentka z Moskwy i Petersburga, która jako jedna z „nielicznych dostrzegała przed laty niebezpieczny kierunek rozwoju kraju pod rządami Putina”, nie może już pisać z Rosji; rosyjskie MSZ nie przedłużyło jej akredytacji – informuje gazeta „Ilta-Sanomat”, dla której dziennikarka pracuje tam od początku lat 90.

Arja Paananen wróciła do Finlandii z Petersburga jesienią ubiegłego roku, na dzień przed upływem ważności przyznanej wizy pracowniczej dla zagranicznego korespondenta. „Już wtedy zrozumiałam, że znalazłam się na czarnej liście” – komentuje dziennikarka w piątkowym wydaniu gazety.

13:10 W poniedziałek prezydent Andrzej Duda oraz wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak spotkają się z ukraińskimi żołnierzami, którzy kilka dni temu rozpoczęli w Polsce szkolenie na czołgach Leopard - dowiedziała się PAP w Pałacu Prezydenckim.

Szkolenia ukraińskich załóg czołgów Leopard rozpoczęły się w poniedziałek, 6 lutego.

13:05 Rosyjski atak uszkodził cztery elektrociepłownie - podała Ukrainska Pravda.

12:58 Lewicowa polityk Sahra Wagenknecht i działaczka na rzecz praw kobiet Alice Schwarzer wezwały kanclerza Olafa Scholza do "powstrzymania eskalacji dostaw broni" na Ukrainę. W podpisanym przez 69 osób "Manifeście na rzecz pokoju" piszą, że kanclerz powinien "przewodzić silnemu sojuszowi na rzecz negocjacji pokojowych". Rosja dokonała inwazji na Ukrainę 24 lutego 2022 roku.

"Dziś 352 dzień wojny na Ukrainie. Do tej pory zginęło ponad 200 000 żołnierzy i 50 000 cywilów. (...) Jeśli walki będą się toczyć w ten sposób, Ukraina wkrótce stanie się wyludnionym, zdewastowanym krajem. I wielu ludzi w całej Europie też boi się eskalacji wojny. Boją się o przyszłość swoją i swoich dzieci" - stwierdziły na wstępie autorki "Manifestu".

12:57 Debata na temat przekazania myśliwców Ukrainie jest na samym początku; musiałaby być decyzja ze strony NATO i Polska ewentualnie podejmie wtedy decyzje, co zrobić - powiedział w piątek w Brukseli premier Mateusz Morawiecki.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w czwartek na konferencji prasowej w Brukseli, że kilku przywódców Unii Europejskiej powiedziało podczas szczytu UE, w którym uczestniczył, że są gotowi dostarczyć Kijowowi samoloty, które pomogą mu w walce z rosyjską inwazją.

12:50 W środę ukraińskie wojska przeprowadziły skuteczny atak na rosyjskie lotnisko wojskowe w okupowanym Berdiańsku na południu kraju; zginęło ponad 100 żołnierzy wroga, a ponadto uszkodzono magazyn amunicji i paliwa oraz stację radarową - oznajmiła lojalna wobec Kijowa administracja Berdiańska.

Możemy już potwierdzić te doniesienia, ponieważ otrzymaliśmy zweryfikowaną informację od naszych sił zbrojnych - powiadomiły w czwartek wieczorem lokalne władze na Telegramie

12:45 Wyrok 22 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze usłyszał w piątek Siergiej Furgał, były gubernator Kraju Chabarowskiego – powiadomił niezależny portal Meduza. Śledczy zarzucili mu organizację zabójstw na zlecenie. On sam twierdzi, że proces był polityczny, bo prowadził on politykę niezależną od Kremla.

Według prokuratury Furgał miał odpowiadać za dwa zabójstwa i jedno usiłowanie zabójstwa. Wraz z nim wysokie wyroki otrzymały jeszcze trzy osoby. Nie są one prawomocne. Adwokat Furgała już zapowiedział apelację.

12:33 Ukraina sprowadziła ciała 61 zabitych wojskowych – powiadomiło ministerstwo reintegracji terytoriów tymczasowo okupowanych.

„Przekazanie ciał odbyło się zgodnie z normami Konwencji Genewskiej i międzynarodowego prawa humanitarnego” – powiadomiono w komunikacie opublikowanym w Telegramie.

12:31 Kolejny alarm w całej Ukrainie. Według informacji w sieciach społecznościowych alarm może być związany z aktywnością rosyjskiego lotnictwa w bazach na Białorusi.

Poprzedni alarm trwał trzy i pół godziny i został odwołany w południe (godz. 11 czasu polskiego).

12:27 Pocisk rosyjski wystrzelony w piątek z okrętu w pobliżu anektowanego Krymu znajdował się 35 km od granicy rumuńskiej, a wleciał w przestrzeń powietrzną Mołdawii - poinformowało ministerstwo obrony Rumunii.

"Trajektoria celu najbliższa rumuńskiej przestrzeni powietrznej została zarejestrowana przez radar około 35 km na północny wschód od granicy" - oświadczyło ministerstwo.

12:17 Rozmawiałem z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim na temat obecnej fazy walk o bezpieczną i stabilną Europę. Na Ukrainie umierają żołnierze także za naszą wolność - powiedział w piątek w Brukseli premier Mateusz Morawiecki.

W piątek zakończył się dwudniowy nadzwyczajny szczyt Rady Europejskiej, w którym w czwartek uczestniczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

12:12 Rosyjski pocisk, wystrzelony w piątek rano w kierunku obwodu lwowskiego na zachodzie Ukrainy, spadł obok przystanku autobusowego niedaleko miejscowości Kozłów, około 30 km na północny wschód od Lwowa; na szczęście rakieta nie eksplodowała - oznajmił szef regionalnych władz Maksym Kozycki.

"Służby ratunkowe pracują nad unieszkodliwieniem pocisku. Według wstępnych doniesień nikt nie zginął ani nie został ranny. (Na miejscu zdarzenia) wstrzymano ruch samochodowy" - napisał gubernator na Telegramie

12:11 Trzy i pół godziny trwał alarm bombowy, ogłoszony na terytorium Ukrainy w związku ze zmasowanym atakiem rakietowym Rosji. Alarm odwołano w południe czasu lokalnego. Mer Kijowa Witalij Kliczko poinformował o zestrzeleniu dziesięciu pocisków przelatujących nad stolicą.

„Według informacji sił obrony przeciwlotniczej nad Kijowem zestrzelonych zostało dziesięć rakiet. Doszło do uszkodzenia sieci energetycznych. Nikt nie ucierpiał. Energetycy pracują nad odnowieniem sieci” – napisał Kliczko w Telegramie.

Minister energetyki Ukrainy Herman Hałuszczenko poinformował tymczasem, że atak rakietowy Rosji doprowadził do uszkodzeń w infrastrukturze energetycznej, ciepłowniczej i wodociągowej w sześciu obwodach.

„Wdrożono awaryjne odłączenia w wielu regionach. Najtrudniejsza sytuacja panuje w obwodach zaporoskim, charkowskim i chmielnickim. Dzięki dobrej pracy obrony przeciwlotniczej i podjętym działaniom technicznym udało się zachować jedność systemów energetycznych Ukrainy” – zapewnił na Facebooku.

11:31 Większość respondentów przeprowadzonego na początku lutego sondażu uważa za niesłuszne włączanie do programu tymczasowej ochrony w Estonii Ukraińców w wieku poborowym, na których Kijów nałożył zakaz wyjazdu z kraju - wynika z sondażu firmy Norstat, opublikowanego w piątek przez dziennik "Postimees".

61 proc. ankietowanych nie zgodziło się z twierdzeniem, że pochodzący z Ukrainy mężczyźni w wieku od 18 do 60 lat - których w związku z rosyjską agresją objęto zakazem wyjazdu z kraju - powinni zostać włączani do programu tymczasowej ochrony w Estonii. 26 proc. uznało to za działanie słuszne; 13 proc. nie ma w tej sprawie zdania.

11:27 Ministerstwo Obrony Słowacji oświadczyło w piątek, że nadal prowadzi intensywne negocjacje z sojusznikami i stroną ukraińską w sprawie dalszej formy pomocy wojskowej. Stanowisko przedstawiono w związku z czwartkową prośbą prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o przekazanie jej słowackich myśliwców MiG-29.

Rzeczniczka ministerstwa obrony Martina Kakaszczikova podkreśliła, że do najważniejszych potrzeb Ukrainy należą obecnie systemy lotnicze, systemy obrony powietrznej oraz ciężki sprzęt naziemny.

11:18 Jedną z najważniejszych innowacji wykorzystywanych podczas wojny na Ukrainie stały się relatywnie tanie komercyjne drony, które zrzucają na pozycje wroga ładunki wybuchowe, najczęściej granaty lub pociski moździerzowe - poinformowała w piątek rosyjskojęzyczna redakcja BBC.

Zdecydowana większość takich nowinek pochodzi od strony ukraińskiej, lecz pojawiły się doniesienia, że podobne metody zaczęły też stosować siły rosyjskie. Żołnierze walczący na froncie sięgają przeważnie po chińskie bezzałogowce typu Mavic 3, których cena w sprzedaży detalicznej to zaledwie około 3 tys. dolarów. Dla porównania, amerykański samolot wielozadaniowy F-16 kosztuje od 45 do 55 mln dolarów, czyli równowartość 14-18 tys. komercyjnych dronów - zauważyła BBC.

11:07 Rosyjskie wojska zaatakowały w nocy obwody charkowski i zaporoski rekordową liczbą rakiet S-300, wystrzelonych z obwodu biełgorodzkiego Rosji i z okupowanego Tokmaku – powiadomił rzecznik Sił Powietrznych Jurij Ihnat.

Ogółem wystrzelone zostało do 35 rakiet z systemów rakietowych S-300. Rosja używa tych kompleksów, przeznaczonych do obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, do atakowania celów naziemnych.

„Był to, tak bym to nazwał, rekordowy atak tymi rakietami. Do 35 pocisków wystrzelono w kierunku obwodów zaporoskiego i charkowskiego” – powiedział Ihnat na antenie telewizji. Cytuje go portal Ukraińska Prawda.

10:54 Chcemy, by szczyt NATO w Wilnie był nie tylko krokiem ku wzmocnieniu wschodniej flanki NATO, ale i ku przyszłej współpracy Ukrainy ze strukturami euroatlantyckimi – powiedział w piątek szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz.

Przydacz mówił w piątek w TVP Info o spotkanie prezydentów Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego w czwartek późnym wieczorem w Rzeszowie. Ukraiński prezydent wracał z podróży podczas której odwiedził Londyn, Paryż i Brukselę.

10:50 Siły ukraińskie zestrzeliły rosyjską rakietę - poinformował Ukrinform.

10:49 "Gafą dyplomatyczną" i "błędem" nazwał szef MSZ Włoch, wicepremier Antonio Tajani brak zaproszenia dla premier Giorgii Meloni na szczyt w Paryżu z udziałem prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. W Pałacu Elizejskim spotkali się z nim prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

W piątkowym wywiadzie dla dziennika "Corriere della Sera" Tajani powiedział, odnosząc się do organizacji paryskiego szczytu: "To był błąd, gafa, która nie zmierza w kierunku umocnienia działań Europy na rzecz wolności Ukrainy".

10:44 Dwie rosyjskie rakiety Kalibr, wystrzelone w piątek w kierunku Ukrainy z Morza Czarnego, wleciały w przestrzeń powietrzną Rumunii – oświadczył dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny. Rumunia należy do Unii Europejskiej i NATO.

„Dziś, 10 lutego, o godz 10.18 (godz. 9.18 w Polsce) dwie rosyjskie rakiety manewrujące Kalibr przekroczyły granicę państwową Ukrainy z Republiką Mołdawii. Około godz. 10.33 (godz. 9.33 czasu polskiego) rakiety te wleciały w przestrzeń powietrzną Rumunii” – napisał Załużny w Telegramie.

10:36 Ukraińscy urzędnicy przyznają, że niemal nigdy nie odpalają systemów artylerii rakietowej HIMARS przed otrzymaniem współrzędnych od amerykańskich żołnierzy stacjonujących w innych miejscach Europy - poinformował dziennik "Washington Post".

"Ukraińskie wojsko potrzebuje współrzędnych dostarczanych lub potwierdzanych przez Stany Zjednoczone i ich sojuszników do wykonania zdecydowanej większości uderzeń z zaawansowanych systemów rakietowych dostarczonych przez USA" - podał w czwartek amerykański dziennik, powołując się na trzech urzędników ukraińskich i jednego amerykańskiego.

10:32 We Lwowie i obwodzie lwowskim słychać odgłosy wybuchów. Rosyjskie wojska zaatakowały nasz region pociskami rakietowymi, lecz nasze siły obrony powietrznej podjęły skuteczne działania i neutralizują zagrożenie - powiadomili w piątek na Telegramie mer Lwowa Andrij Sadowy i szef władz obwodu lwowskiego Maksym Kozycki.

Podobne informacje przekazał również m.in. mer Winnicy Serhij Morhunow. Doniesienia o skutecznym zestrzeliwaniu pocisków wroga przez siły obrony przeciwrakietowej napływają także z obwodów chmielnickiego oraz iwanofrankowskiego na zachodzie Ukrainy.

10:25 Sztab Ukrainy opublikował nagranie z frontu.

10:17 Minister obrony Kajsa Ollongren potwierdziła w rozmowie z portalem NOS, że Kijów złożył oficjalną prośbę o przekazanie myśliwców F-16. „Prośba jest zrozumiała, ale trudna do spełnienia” – twierdzi szefowa resortu obrony.

„Musimy to omówić z Amerykanami i innymi sojusznikami” – podkreśla Ollongren. „I musimy również poważnie przyjrzeć się konsekwencjom takiej decyzji” – dodaje minister.

09:28 Muzyk występuje w kijowskim schronie na stacji kolejowej.

09:10 Od 7 lutego siły rosyjskie na Ukrainie prawdopodobnie osiągnęły taktyczne zdobycze w dwóch kluczowych sektorach - Bachmutu i Wuhłedaru - jednak w tym drugim przypadku odbyło się to kosztem dużych strat - przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej podano, że na północnych obrzeżach donbaskiego miasta Bachmut siły Grupy Wagnera przesunęły się o 2-3 km dalej na zachód, kontrolując tereny wiejskie w pobliżu głównej trasy M-03 prowadzącej do miasta. Siły rosyjskie coraz bardziej dominują na północnych podejściach do Bachmutu. Na południu rosyjskie jednostki poczyniły postępy wokół zachodniego skraju miasta Wuhłedar, gdzie ponownie rozpoczęły działania ofensywne pod koniec stycznia 2023 r.

08:50 W nocy z czwartku na piątek siły ukraińskiej obrony powietrznej zestrzeliły pięć z siedmiu dronów kamikadze produkcji irańskiej oraz pięć z sześciu rakiet manewrujących Kalibr wystrzelonych przez armię rosyjską – powiadomił rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy Jurij Ihnat.

„W nocy ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła pięć z siedmiu Shahedów, wysłanych przez Rosjan. Nasi obrońcy zniszczyli również pięć z sześciu wystrzelonych przez wroga Kalibrow” – powiedział Ihnat na antenie ukraińskiej telewizji. Cytuje go agencja Interfax-Ukraina.

Z kolei Siły Powietrzne powiadomiły, że drony Shahed 136/131 były wysłane ze wschodniego wybrzeża Morza Azowskiego, a rakiety Kalibr - wystrzelone z rosyjskiej fregaty na Morzu Czarnym.

08:26 Rosyjskie wojska prowadzą działania ofensywne na pięciu kierunkach operacyjnych w obwodach charkowskim, ługańskim i donieckim na wschodzie Ukrainy - nieopodal m.in. Kupiańska, Kreminnej, Bachmutu, Awdijiwki, Marjinki i Wuhłedaru - poinformował w piątek w porannym komunikacie sztab generalny ukraińskiej armii.

Dowództwo w Kijowie potwierdziło w ten sposób czwartkowe doniesienia Mychajły Podolaka, doradcy prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, że siły agresora przystąpiły do zmasowanego natarcia w Donbasie. "To właśnie jest ta (zapowiadana) ofensywa. Ona już się rozpoczęła, w obwodzie ługańskim i donieckim trwają aktywne działania bojowe" - oznajmił polityk, cytowany przez portal RBK-Ukraina.

07:50 Władze Ukrainy ogłosiły w piątek rano alarm rakietowy na terytorium całego kraju w związku z informacjami o możliwym wystrzeleniem pocisków przez rosyjskie lotnictwo i marynarkę wojenną na Morzu Czarnym. Niektóre źródła informują, że rakiety zostały już odpalone.

„Wróg dokonał wystrzałów rakietowych” – poinformował w Telegramie szef odeskiej wojskowej administracji obwodowej Maksym Marczenko.

07:46 Rosyjskie władze wojskowe najprawdopodobniej próbują ograniczyć rolę oligarchy Jewgienija Prigożyna i Grupy Wagnera, która kieruje do walki na froncie wojny z Ukrainą więźniów jako mięso +armatnie+ - ocenia w najnowszym raporcie Instytut Badań nad Wojną (ISW).

07:31 W nocy z czwartku na piątek w Zaporożu na południu Ukrainy odnotowano największą częstotliwość rosyjskich ostrzałów od lutego 2022 roku, czyli początku inwazji Kremla na sąsiedni kraj; wróg zaatakował miasto 17-krotnie w ciągu zaledwie godziny - poinformował sekretarz zaporoskiej rady miejskiej Anatolij Kurtiew.

"(Rosyjskie) potwory podstępnie ostrzelały obiekty infrastruktury energetycznej. Sprawdzamy doniesienia na temat zniszczeń i poszkodowanych osób. Ta armia łajdaków potrafi tylko zaatakować śpiące miasto i uderzyć w naszą infrastrukturę. Nie da się nas jednak złamać. Trzymajmy się" - napisał Kurtiew na Telegramie

07:07 Zamiast stopniowo dostarczać Ukrainie kolejne rodzaje broni i sprzętu wojskowego w celu wsparcia jej walki z Rosją, NATO powinno spowodować "wielki wybuch" i ogłosić przekazanie całej pomocy wojskowej 24 lutego 2023 r, w pierwszą rocznicę rosyjskiej inwazji. Wzmocniłoby to przekonanie na Kremlu, że Moskwa walczy ze świetnie uzbrojonym Sojuszem - ocenia Michael McFaul, politolog i były ambasador USA w Rosji, na łamach magazynu "Foreign Affairs".

06:45 Ofensywa Rosji już się rozpoczęła i czas pracuje na jej korzyść - ocenia w rozmowie z PAP wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk. Teraz jest czas na decyzje i na szybkie dostarczenie Ukrainie broni - podkreślił.

03:16 W piątek w Zaporożu i Winnicy słychać było odgłosy wybuchów, a w obwodzie dniepropietrowskim pojawiły się doniesienia o niebezpieczeństwie ataku dronów kamikadze, poinformowało w Telegramie Suspilne.

(PAP)