Ukraińcy: Rosjanie zaatakowali obwód dniepropietrowski [RELACJA NA ŻYWO]

2023-02-12 08:02 aktualizacja: 2023-02-13, 08:45
Wojna w Ukrainie. Fot. PAP/EPA/SERGEY SHESTAK (zdjęcie ilustracyjne)
Wojna w Ukrainie. Fot. PAP/EPA/SERGEY SHESTAK (zdjęcie ilustracyjne)
Pod ostrzałem nieprzyjaciela w niedzielę znalazły się gminy Nikopol, Marhanecka i Myrivska poinformował w Telegramie szef obwodowej administracji obwodu dniepropietrowskiego Serhij Łysak, donosi Ukrinform.

 

22:25 Iran przy pomocy łodzi oraz państwowych linii lotniczych przemycił do Rosji nowe typy zaawansowanych, uzbrojonych dronów dalekiego zasięgu, które zostały wykorzystane w wojnie z Ukrainą - podał w niedzielę dziennik "The Guardian", powołując się na irańskie źródła.

Według brytyjskiej gazety co najmniej 18 dronów zostało dostarczonych dla rosyjskiej marynarki po tym, jak rosyjscy oficerowie i technicy odbyli w listopadzie specjalną wizytę w Teheranie, gdzie pokazano im pełen zakres irańskich technologii. Podczas tej wizyty 10-osobowa delegacja rosyjska wybrała sześć dronów Mohajer-6, które mają zasięg około 200 km i przenoszą po dwa pociski pod każdym skrzydłem, oraz 12 dronów Shahed 191 i 129, używanych do uderzeń z powietrza na cele naziemne.

22:17 Oficjalnie w Szwajcarii z powodu wojny na Ukrainie zamrożone są aktywa o wartości 7,5 mld CHF. W banku Credit Suisse (CS) jest jednak znacznie więcej rosyjskich pieniędzy, bo aż 17,6 mld franków szwajcarskich, których użycie przez ich właścicieli jest zabronione - pisze dziennik "Tages Anzeiger".

Odkąd Władimir Putin najechał na Ukrainę Szwajcaria zablokowała rosyjskie aktywa finansowe o wartości około 7,5 mld franków szwajcarskich plus 15 nieruchomości. Łącznie odnotowano 46,1 mld franków w rosyjskim majątku - poinformował w sobotę "Tages Anzeiger".

21:30 Pod ostrzałem nieprzyjaciela w niedzielę znalazły się gminy Nikopol, Marhanecka i Myrivska poinformował w Telegramie szef obwodowej administracji obwodu dniepropietrowskiego Serhij Łysak, donosi Ukrinform.

„W niedzielę agresor trzykrotnie zaatakował powiat Nikopol przy użyciu artylerii lufowej i dział przeciwlotniczych. Gminy Nikopol, Marhanecka i Myrivska znalazły się pod ostrzałem wroga. Jedna osoba zginęła, dwie kolejne zostały ranne” – napisał w Telegramie Serhij Łysak.

20:30 Przedstawiciele brytyjskich firm z sektora zbrojeniowego omawiają w Kijowie plany produkcji na Ukrainie broni i pojazdów wojskowych na brytyjskiej licencji przez spółki joint venture - podał w niedzielę "The Sunday Telegraph".

Wysoki rangą przedstawiciel jednej z firm uczestniczących w rozmowach ujawnił gazecie, że o to samo zabiegają przedsiębiorstwa z innych krajów europejskich i Brytyjczycy nie chcą dać się wyprzedzić francuskim i niemieckim.

19:30 Pakistan wysłał na Ukrainę 10 tys. pocisków MLRS „Grad” ze swoich zapasów, poinformował w niedzielę na Twitterze portal Visegrad24, powołując się na artykuł "The Economic Times".

Pakistan wysłał na Ukrainę 10 000 pocisków MLRS „Grad” ze swoich zapasów. Za amunicję zapłaciły państwa zachodnie. Dostawy realizowane są za pośrednictwem niemieckiego portu, poinformował na Twitterze Visegrad24.

 

18:30 Przyjęcie przez kraje Unii Europejskiej dziesiątego pakiety sankcji jedynie zaszkodzi Europie, podobnie jak dziewięć poprzednich pakietów - powiedział na antenie Radia Kossuth minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto.

Szijjarto podkreślił, że przez wzgląd na swoje położenie geograficzne Węgry mogą uniezależnić się od zewnętrznych dostaw energii tylko w przypadku rozbudowy elektrowni jądrowej w Paksu. W związku z tym rząd w Budapeszcie sprzeciwia się jakimkolwiek sankcjom na sektor jądrowy lub takim, które mogłyby utrudniać współpracę węgiersko-rosyjską w tym zakresie.

16:30 W Sewastopolu pojawiły się ciężarówki przewożące betonowe bunkry, materiał wideo o nich pojawił się w sieciach internetowych, informuje ukraiński portal MIL.IN.UA.

„Kilkakrotnie natknąłem się na ulicy na ciężarówki przewożące takie bunkry. Nie wiem, gdzie zostaną zainstalowane, ale wyglądają na nieco kruche w porównaniu do bunkrów z ostatniej wojny światowej (w pobliżu mojego domu jest jeden stary bunkier)” – napisał jeden ze świadków.

Umocnienia te mogłyby posłużyć do wzmocnienia rosyjskiej obrony na czasowo okupowanym Krymie. Alternatywnie można by je wysłać do wyposażenia pozycji na innych terytoriach okupowanych, pisze portal.

Wcześniej, przypomina portal, pojawiały się też informacje o wykorzystywaniu przez wroga do obrony betonowych przeszkód. W grudniu ubiegłego roku wywiad wojskowy Ukrainy opublikował zdjęcie przedstawiające fortyfikacje wzdłuż wybrzeża w rejonie Saki, miasta położonego na zachodnim brzegu okupowanego Krymu. https://mil.in.ua/en/news/trucks-transporting-concrete-pillboxes-were-spotted-in-sevastopol/

15:30 Radio "Deutschlandfunk" zapytało w piątek byłego żołnierza Wehrmachtu o jego opinię na temat dostaw czołgów na Ukrainę. 96-letni Joachim Hoeppner powiedział, że w 1944 roku walczył na froncie zachodnim, a teraz jest przeciwny pomocy zbrojeniowej dla atakowanej Ukrainy. W niedzielę "Bild" napisał w odpowiedzi na audycję - "Hoeppnerowi, który brał udział w zbrodniczej wojnie napastniczej nazistów, wolno tłumaczyć ofiarom rosyjskiej wojny napastniczej, dlaczego nie powinny dostać czołgów".

"Co myślą ludzie, którzy podejmują takie decyzje? Bronią nie rozwiązuje się żadnego problemu” – stwierdził weteran Wehrmachtu w kontekście dostaw czołgów.

15:00 Porządek międzynarodowy może przetrwać tylko wtedy, gdy przestrzegane są zasady. Nadszedł czas, by odciąć Rosję od światowego systemu finansowego – napisał w niedzielnym wydaniu "Financial Times" minister finansów Ukrainy Serhij Marczenko.

Rosja Władimira Putina otwarcie kpi z opartego na zasadach porządku międzynarodowego. W odpowiedzi UE, G7 i inne państwa powinny zdać sobie sprawę z „ryzyka, jakie Rosja stwarza dla integralności światowego systemu finansowego – napisał Marczenko.

14:15 Rosja prawdopodobnie angażuje do obsługi irańskich dronów, używanych do atakowania Ukrainy, zagranicznych najemników, którzy znają tę broń – powiadomił w niedzielę ukraiński wywiad wojskowy.

Podczas zmasowanego ataku dronów 10 lutego wywiad przechwycił rozmowę dwóch operatorów w "dialekcie języka kurdyjskiego, z perskimi wstawkami". Mężczyźni na nagraniu rozmawiają o koordynatach celów. 

14:03 Minister spraw wewnętrznych Niemiec Nancy Faeser wezwała do lepszego rozmieszczenia ukraińskich uchodźców w Europie, gdyby doszło do kolejnej fali uchodźczej. "Polska przyjęła do tej pory ponad 1,5 mln ukraińskich uchodźców, Hiszpania 160 tys. Tak nie może pozostać" - powiedziała w niedzielę gazecie "Bild am Sonntag".

"Jeśli dojdzie do kolejnego dużego ruchu uchodźców z Ukrainy, to trzeba ich lepiej rozmieścić w Europie.  W szczególności należy odciążyć naszych wschodnioeuropejskich sąsiadów. Polska przyjęła do tej pory ponad 1,5 mln ukraińskich uchodźców, Hiszpania 160 tys. Tak nie może pozostać" - powiedziała szefowa MSW.

13:43 Dekret o wprowadzeniu sankcji wobec 199 obywateli Rosji oraz jednego obywatela Ukrainy podpisał w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Wśród 200 osób objętych sankcjami personalnymi jest 199 obywateli Rosji oraz jeden Ukrainiec. Jak podaje portal Ukraińska Prawda, jest to Jurij Czerniczuk, który został „dyrektorem” Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, okupowanej przez Rosjan.

13:01 W okupowanym Mariupolu Rosjanie wyburzają budynki, które "nie nadają się do rekonstrukcji" i kruszą gruz na beton – pisze portal Ukraińska Prawda, zaznaczając, że pod gruzami wciąż mogą znajdować się ciała zabitych mieszkańców tego miasta.

Ukraińska Prawda pisze, powołując się na rosyjskie media państwowe, że w czterech dzielnicach Mariupola Rosjanie rozpoczęli wyburzanie zniszczonych ich własnymi ostrzałami budynków.

12:55 Papież Franciszek zaapelował w niedzielę o modlitwę za ludność Turcji i Syrii, dotkniętą przez trzęsienie ziemi oraz o konkretne wsparcie dla cierpiących ludzi. Wezwał też, by nie zapominać o Ukrainie i modlił się o otwarcie dróg pokoju.

Zwracając się do 20 tysięcy wiernych przybyłych na plac Świętego Piotra na modlitwę Anioł Pański papież powiedział: "Bądźmy dalej blisko w modlitwie i z konkretnym wsparciem z ludnością dotkniętą przez trzęsienie ziemi w Syrii i Turcji".

12:11 W wyniku rosyjskiego ostrzału zginęła 53-letnia mieszkanka Nikopolu, miejscowości w obwodzie dniepropietrowskim na Ukrainie – powiadomiły lokalne władze. Ranna jest jeszcze co najmniej jedna osoba.

Miasto ostrzeliwano z artylerii. "Zginęła 53-letnia kobieta. Jest także ranna 87-letnia emerytka. Ma ranę odłamkową” – powiadomił szef władz obwodu Serhij Łysak.

11:45 Prezydent RP Andrzej Duda powiedział, , że pokój na Ukrainie jest możliwy tylko poprzez przestrzeganie prawa międzynarodowego, a to oznacza przywrócenie suwerenności terytorialnej Ukrainy w jej uznanych międzynarodowo granicach.

Polski prezydent w udzielonym wywiadzie przypomniał, że gdy występował w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, mówił o tym, że pokój jest możliwy tylko poprzez respektowanie prawa międzynarodowego, a respektowanie prawa międzynarodowego jest najlepszą gwarancją pokoju.

11:33 Prezydent RP Andrzej Duda powiedział w rozmowie w stacji BBC, że istnienie wolnej, suwerennej i niepodległej Ukrainy jest w interesie Polski i bezpieczeństwa naszej części Europy oraz że ważne jest zatrzymanie odrodzonego rosyjskiego imperializmu.

Zapytany, czy czuje się sfrustrowany faktem, że niektóre kraje europejskie nie pomagają Ukrainie tak aktywnie, jak robi to Polska, Andrzej Duda, odparł, że tej sprawy nie należy rozpatrywać w takich kwestiach i polityk nie może być sfrustrowany.

11: 20 Prezydent RP Andrzej Duda powiedział w wyemitowanym w niedzielę wywiadzie dla BBC, że ewentualna decyzja o przekazaniu Ukrainie samolotów F-16 nie może być podjęta przez Polskę samodzielnie, lecz musi to być wspólna decyzja sojuszników Ukrainy.

"F-16 to jedne z najlepszych myśliwców na świecie, więc nie ma wątpliwości co do tego, jak skuteczne one są. Problem z naszego punktu widzenia jest inny - po pierwsze uważamy, że to w każdym wypadku wymaga decyzji sojuszników, co oznacza, że musimy podjąć wspólną decyzję. Ponadto, z tego powodu, że F-16 wymagają serwisowania, jeśli byłyby gdzieś rozmieszczone, to nie chodzi tylko o odrzutowce, ale też o techniczną obsługę, serwisowanie itd. Więc to nie jest tylko wysłaniem kilku samolotów, kilku odrzutowców" - powiedział prezydent Duda.

10:51 Rosjanie 49 razy w ciągu doby ostrzeliwali obwód chersoński; w obwodzie zaporoskim odnotowano 142 ostrzały – powiadomiły w niedzielę ukraińskie władze.

W obwodzie chersońskim, który jest stale ostrzeliwany przez znajdujące się na lewym brzegu Dniepru wojska rosyjskie, doszło do 40 ostrzałów. Stolica obwodu, Chersoń, 11-krotnie stała się celem wrogiego ognia – powiadomiły władze obwodu. W niedzielę rano powiadomiono o ostrzale centrum miasta, w tym siedziby władz obwodowych.

09:58 W ciągu minionej doby Rosjanie stracili 900 żołnierzy - podał sztab generalny ukraińskiej armii w niedzielę. Rosjanie kontynuują ataki na pięciu kierunkach w obwodach ługańskim i donieckim – poinformowano.

Według sztabu generalnego w ciągu doby Rosjanie stracili 900 żołnierzy. W ostatnich tygodniach, po nasileniu rosyjskich ataków w obwodach ługańskim i donieckim, strona ukraińska regularnie informuje o wysokich stratach osobowych wroga.

08:53 W sobotę z Ukrainy do Polski przyjechało 23,7 tys. osób, a z Polski do Ukrainy odprawiono 24 tys. osób -  podała w niedzielę Straż Graniczna.
 

08:00 Brak istotnych postępów Rosji w operacjach podejmowanych w obwodach donieckim i ługańskim (z wyjątkiem Bachmutu) na Ukrainie może być potwierdzeniem ocen, mówiących o niezdolności Rosji do przeprowadzenia skutecznej ofensywy przez zmechanizowaną wojnę manewrową – ocenia w niedzielę Instytut Badań nad Wojną (ISW).

04:29 Ukraina mogłaby odnieść szybkie zwycięstwo, gdyby Zachód zapewnił szybką pomoc w postaci odrzutowców, powiedział były dowódca wojsk lądowych USA w Europie Ben Hodges. W przeciwnym razie przy obecnym poziomie wsparcia ze strony Zachodu, zdaniem amerykańskiego wojskowego, pokonanie Rosji może zająć od trzech do pięciu lat.

02:35 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w liście odczytanym podczas finału festiwalu włoskiej piosenki w San Remo napisał, że jego kraj wygra wojnę.  "Wygra ją razem z wolnym światem"- dodał.

00:47 Późno w sobotę  siły rosyjskie zaatakowały rakietami Charków. W wyniku ataku uszkodzona została infrastruktura w mieście - poinformował na Telegramie szef obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow.