Najstarszy żołnierz Wojska Polskiego płk Kazimierz Klimczak "Szron" obchodzi 109 urodziny

2023-02-15 16:44 aktualizacja: 2023-02-15, 20:41
Płk Kazimierz Klimczak, najstarszy żyjący uczestnik Powstania Warszawskiego. Fot. PAP/	Rafał Guz
Płk Kazimierz Klimczak, najstarszy żyjący uczestnik Powstania Warszawskiego. Fot. PAP/ Rafał Guz
W środę 109. urodziny obchodzi płk Kazimierz Klimczak, najstarszy żyjący uczestnik Powstania Warszawskiego. „Panie Kazimierzu, w dniu 109. urodzin proszę przyjąć podziękowania za Pana służbę i życzenia 200 lat w jak najlepszym zdrowiu!” – napisali pracownicy Muzeum Powstania Warszawskiego.

Z okazji urodzin list z życzeniami przesłała marszałek Sejmu Elżbieta Witek. „Był Pan świadkiem odrodzenia Rzeczypospolitej, wielkiego zwycięstwa roku 1920, jako żołnierz Wojska Polskiego brał udział w kampanii wrześniowej, a konspiracyjną działalność w Armii Krajowej zwieńczył heroicznym udziałem w Powstaniu Warszawskim” – przypomniała marszałek Sejmu. Dodała, że „Szron” dzielił wraz z innymi powstańcami oczekiwanie na odzyskanie utraconej w 1939 r. niepodległości i przez dekady „nosił niepodległościową tradycję w sercu, podobnie jak nakaz swojego dowódcy, by przekazać młodszym pokoleniom prawdę o wolnościowym zrywie, uczyć, czym jest patriotyzm, jakie głębokie wartości niesie dewiza 'Bóg Honor Ojczyna'”.

Kazimierz Klimczak „Szron” urodził się 15 lutego 1914 r. Ukończył Szkołę Podoficerską Piechoty dla Małoletnich nr 1 w Koninie. Walczył w kampanii polskiej we wrześniu 1939 r. Służył w szeregach Armii Pomorze, między innymi w bitwie nad Bzurą. Został ciężko ranny. W czasie okupacji pracował w fabryce tytoniowej. Z okien swojego mieszkania obserwował powstanie w getcie.

Mimo ran odniesionych w 1939 r. walczył w Powstaniu Warszawskim. Uciekł z transportu i ponad rok ukrywał się na wsi. Wrócił do zrujnowanej Warszawy. Był przesłuchiwany przez bezpiekę. Po wojnie działacz Związku Inwalidów Wojennych RP. W 2017 r. został awansowany na stopień pułkownika. Od 5 kwietnia 2022 r., po śmierci Stanisława Kowalskiego, jest najstarszym żyjącym mężczyzną w Polsce.(PAP)

Autor: Michał Szukała
gn/