Minister sportu: należy zrobić wszystko, aby Rosjanie i Białorusini nie wystąpili na igrzyskach

2023-02-17 18:21 aktualizacja: 2023-02-17, 19:53
Minister sportu Kamil Bortniczuk Fot. PAP/Andrzej Lange
Minister sportu Kamil Bortniczuk Fot. PAP/Andrzej Lange
"Wkrótce zostanie opublikowane stanowisko, po negocjacjach z wieloma stronami, dotyczące wykluczenia sportowców Rosji i Białorusi z igrzysk w Paryżu. Ono jest łagodne w treści, ale jednoznaczne, co nas zadawala i my się po tym podpisujemy" - powiedział PAP minister sportu Kamil Bortniczuk.

Szef resortu podkreślił, że od agresji Rosji na Ukrainę polska strona jest w stałym kontakcie z grupą ministrów sportu krajów, które podzielają to stanowisko.

"Teraz piłka jest po stronie MKOl. Im dłużej będzie zwlekał z odpowiedzią, tym trudniej będzie przeprowadzić skuteczne kwalifikacje dla zawodników z Rosji i Białorusi, aby mogli oni wystąpić w igrzyskach. MKOl musi odpowiednio wcześniej podjąć decyzje kierunkowe" - uzasadnił.

Bortniczuk zaznaczył, że przy tak silnym sprzeciwie, tak znaczących państw, jak większość krajów Unii Europejskich, Stanów Zjednoczonych, Kanady i Japonii, MKOl nie ma innego wyjścia jak tylko wziąć pod uwagę ten głos.

"Innym wyjściem jest przedstawienie akceptowalnych dla wszystkich zasad wybierania neutralnych sportowców z Rosji i Białorusi, których występ nie będzie rodził żadnych wątpliwości, co do zależności od reżimów Putina i Łukaszenki. Liczymy, że MKOl wycofa się ze swoich propozycji lub przyjmie naszą - kompromisową" - tłumaczył minister.

Minister zapytany o zdanie polskich sportowców na temat ewentualnego bojkotu odparł, że w tym tygodniu na spotkaniu z prezesami związków sportowych jednomyślnie ustalono, że "należy zrobić wszystko co możliwe, aby nie dopuścić Rosjan i Białorusinów do startu w Paryżu".(PAP)

mar/