Prof. Krzysztof M. Górski powołany na sekretarza generalnego Akademii Kopernikańskiej

2023-02-19 15:44 aktualizacja: 2023-02-19, 15:44
Polski astronom prof. Krzysztof M. Górski został w niedzielę powołany w Toruniu na sekretarza generalnego Akademii Kopernikańskiej. Fot. PAP/Tytus Żmijewski
Polski astronom prof. Krzysztof M. Górski został w niedzielę powołany w Toruniu na sekretarza generalnego Akademii Kopernikańskiej. Fot. PAP/Tytus Żmijewski
Polski astronom prof. Krzysztof M. Górski został w niedzielę powołany w Toruniu na sekretarza generalnego Akademii Kopernikańskiej. Prezydent RP mianował na członków tego gremium pierwszych kilkudziesięciu naukowców z Polski i zagranicy.

Prof. dr hab. Krzysztof Marian Górski jest polskim astronomem. W swojej pracy naukowej zajmuje się kosmologią obserwacyjną, wielkoskalową strukturą wszechświata i mechanizmem powstawania galaktyk. Studia astronomiczne ukończył na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, a stopień doktora nauk fizycznych uzyskał na Uniwersytecie Warszawskim. Jest pracownikiem Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego, a także laboratorium NASA.

Podczas inauguracji w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki nominacje na członków izb Akademii Kopernikańskiej wręczyli szefowa Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych oraz minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. W składzie Akademii znaleźli się m.in. szef NBP Adam Glapiński, który został członkiem Izby Nauk Ekonomicznych i Zarządzenia oraz emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary kardynał Gerhard Mueller nominowany do Izby Filozofii i Teologii.

Światowy Kongres Kopernikański rozpoczął się w Toruniu w 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Potrwa do wtorku. (PAP)

Autorzy: Tomasz Więcławski, Jerzy Rausz

gn/