Nurkowie wyciągnęli z dna Zatoki Gdańskiej cztery bomby lotnicze z okresu II wojny światowej

2023-02-22 15:14 aktualizacja: 2023-02-23, 07:03
Zakończyła się operacja wydobycia czterech bomb lotniczych z okresu II wojny światowej, które zalegały na dnie Zatoki Gdańskiej w Porcie Północnym. Niewybuchy zostały przetransportowane na poligon, gdzie zostaną zneutralizowane.

"Nurkowie minerzy z 13. Dywizjonu Trałowców z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża oczyszczając teren portu kontenerowego w Gdańsku z pozostałości po II wojnie światowej przywrócili bezpieczeństwo żeglugi w tym strategicznie ważnym rejonie" - podał rzecznik prasowy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski.

Operacja wyciągnięcia z dna Zatoki Gdańskiej czterech bomb lotniczych z okresu II wojny światowej rozpoczęła się w środę po godz. 8, a zakończyła przed godz. 14.

Niewybuchy o łącznej wadze ok. 400 kg (3 szt. po ok. 50 kg oraz 1 szt. ważącej ok. 250 kg) znajdowały się niedaleko budowanego terminalu Baltic Hub – DCT (T3).

Nurkowie minerzy po wyciągnięciu bomb przekazali je żołnierzom 8. Patrolu Saperskiego z Elbląga, którzy wywieźli niewybuchy na poligon wojskowy. Tam zostaną zneutralizowane.

Na czas trwania operacji ustanowiono strefę bezpieczeństwa wzdłuż linii brzegowej w Gdańsku. Obowiązywał bezwzględny zakaz wchodzenia do wody oraz korzystania z kąpielisk. (PAP)

Autor: Piotr Mirowicz

kgr/