"Iskry Niepodległej" przypomną o Polakach, którzy zmieniali świat [WIDEO]

2023-02-27 14:09 aktualizacja: 2023-02-27, 18:28
Wicepremier Piotr Gliński. Fot. PAP
Wicepremier Piotr Gliński. Fot. PAP
"Iskry Niepodległej" - to mobilne widowisko edukacyjne Biura "Niepodległa" o wybitnych Polkach i Polakach, którzy zmieniali świat. W dwóch naczepach ciężarowych prezentowane są dokonania m.in. Ireny Sendlerowej, Jana Szczepanika, Ludwika Hirszfelda. "Iskry" ruszają w Polskę; od 2 marca będą w Przemyślu.

"Dzisiaj prezentujemy nowy-stary projekt, ponieważ on w pierwszym wydaniu był realizowany przez Biuro 'Niepodległa' w związku ze stuleciem odzyskania niepodległości. Taki tir multimedialny z polską historią w środku, zrobiony w sposób nowoczesny, elektroniczny, jeździł przez kilka lat po Polsce. Ten projekt był bardzo dobrze przyjmowany, zwłaszcza w środowiskach lokalnych, tam gdzie ta prezentacja przyjeżdżała, były prezentowane filmy VR. Postanowiliśmy zmultiplikować i jeszcze bardziej unowocześnić to medium. Mamy w tej chwili do czynienia z takim mobilnym wydarzeniem edukacyjno-historycznym, zbudowanym w formie bardzo nowoczesnej" - powiedział na warszawskiej premierze projektu wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Ocenił, że to przedsięwzięcie "nastawione na młode pokolenie, na dialog i debatę, zainteresowanie polską historią". "Chcieliśmy przedstawić historię w sposób bardzo ambitny" - dodał. Minister kultury przypomniał, że "Polska wybiła się nie tylko na niepodległość ponad 100 lat temu, po bardzo trudnym okresie zaborów, (...) ale trwania polskiej tożsamości, kultury".

Wskazał, że Polska ma osiągnięcia "w obszarze nauki, kultury, sportu, gospodarki". "To są te bardzo istotne nurty, elementy polskiej historii, o których warto opowiadać. To niemal 100 postaci zaprezentowanych w sposób multimedialny, elektroniczny w dwóch tirach" - powiedział Gliński.

Jak mówił, "często to są osoby mało znane, natomiast o wybitnych osiągnięciach w skali światowej". Przekazał, że multimedialne tiry będą jeździły po całej Polsce. "Zależy nam bardzo na debacie i rozmowie z młodymi ludźmi, na zainteresowaniu ich przekazem tej wystawy. Razem z tymi tirami będą także prezentacje filmów VR, które w ostatnich latach zostały zrealizowane" - dodał wicepremier Gliński.

Dyrektor Biura "Niepodległa" Wojciech Kirejczyk powiedział, że podczas widowiska prezentowane jest niemal 100 postaci z różnych dziedzin życia publicznego, z polskiej historii XIX i XX w., ale również współczesnych. "Mają nas inspirować do tego, żebyśmy sami odkrywali nasze talenty i pożytkowali je dla dobra wspólnego, mierząc w te najwyższe cele" - wskazał Kirejczyk.

Jak mówił, to "opowieść prezentowana w sposób atrakcyjny, multimedialny, nowoczesny, mający przyciągnąć odbiorców, przede wszystkim w młodym wieku, ale ma też być okazją do spotkań międzypokoleniowych, bo z naszych doświadczeń wynika, że z młodzieżą przychodzą też rodzice i dziadkowie".

"Ta opowieść ma być dla nas inspiracją na dzisiejsze czasy, dlatego pokazujemy nie tylko Ojców Niepodległości, od nich zaczynamy naszą narrację, ale też postaci ze świata nauki, medycyny. Pokazujemy wynalazców, ludzi kultury, sportu, postaci wybitne i znane, ale też te mniej znane. Pokazujemy także bohaterów zbiorowych, będących emanacją np. 'Solidarnośći'" - wymieniał dyrektor Biura "Niepodległa".

2 marca "Iskry" ruszają w Polskę

"Iskry Niepodległej" - to mobilne widowisko edukacyjne Biura "Niepodległa" o wybitnych Polkach i Polakach, którzy zmieniali świat. W projekcie zastosowano rozwiązania technologiczne, które mają zapewnić odbiorcy niezapomniane doświadczenie immersyjne, działające na różne zmysły.

Podczas widowiska prezentowane są postaci z ostatnich 100 lat, których cechą wspólną była chęć zmieniania świata i przekuwanie potencjału na działanie.

Biuro "Niepodległa" zadbało o pokazanie bohaterów z różnych dziedzin życia tworzących naszą codzienność: techniki, medycyny, nauki, pracy społecznej, kultury, eksploracji świata i kosmosu, sportu.

Mieszkańcy Warszawy mogą obejrzeć widowisko w poniedziałek w godz. 13-19 na parkingu Dowództwa Garnizonu Warszawa (od strony Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego).

2 marca "Iskry" ruszają w Polskę. Najpierw odwiedzą Przemyśl. Kolejne pokazy zaplanowano m.in. w Łańcucie, Rzeszowie i Miejscu Piastowym.

Projekt sfinansowano z budżetu państwa w ramach środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mecenasem projektu jest PKN ORLEN. Trasę wspiera Fundacja ORLEN. (PAP)

Autor: Katarzyna Krzykowska

gn/

TEMATY: