Lody o smaku świerszcza? To nie żart. Można je kupić w Niemczech

2023-03-03 13:37 aktualizacja: 2023-03-03, 17:39
Lody świerszczowe, Fot. Facebook/Thomas Micolino
Lody świerszczowe, Fot. Facebook/Thomas Micolino
Dopuszczenie do użytku w gastronomii mąki ze świerszczy zainspirowało Thomasa Micolino, właściciela lodziarni w Rottenburgu nad Neckarem, do poszerzenia oferty o nowy smak. Lody świerszczowe serwowane są tam z posypką z suszonych owadów.

Niedawne rozporządzenie Unii Europejskiej, które zezwala na spożywanie niektórych owadów, jednych oburzyło, innych zniesmaczyło, a jeszcze innych skłoniło do tworzenia prześmiewczych memów. Do żadnej z tych grup nie należy Thomas Micolino, właściciel lodziarni Rino w Rottenburgu w południowych Niemczech. Jak poinformowała niemiecka agencja informacyjna DPA, jego ta decyzja zainspirowała do stworzenia lodów o smaku świerszcza.

Dla stałych bywalców jego lokalu nie powinno to być zaskoczenie. Nie jest to bowiem pierwszy jego eksperyment. Micolino, oprócz lodów o typowych smakach, jak truskawkowe, czekoladowe czy waniliowe, serwował już takie o smaku wątróbki czy gorgonzoli. Robił też lody z płatkami złota.

"Jestem ciekawski i mam ochotę wszystkiego spróbować. Jadłem różne rzeczy, niektóre naprawdę dziwne, a świerszcze to coś, czego chciałem spróbować, także w postaci lodów" - wyjaśnił w rozmowie z agencją DPA.

Lody świerszczowe Thomas Micolino robi z mąki z suszonych świerszczy, śmietany kremówki, ekstraktu waniliowego i miodu. Deser posypuje suszonymi świerszczami w całości. Jak przekonuje, lody są zaskakująco pyszne, choć przyznaje, że reakcje klientów są różne. Niektórzy są zniesmaczeni, a nawet robią się nerwowi na ich widok. Ale wiele osób jest po prostu zaciekawionych. Jednak większości tych, którzy zdecydowali się spróbować, spodobał się nowy smak.

"Mam klientów, którzy codziennie przychodzą po gałkę świerszczowych" - zapewnia właściciel lodziarni Rino.

Lody o smaku świerszcza mogły powstać dzięki rozporządzeniu Unii Europejskiej, które zezwala na stosowanie mąki ze świerszcza domowego w produkcji żywności. Zgodnie z nowymi przepisami, świerszcze można mrozić, suszyć lub używać w postaci proszku. Wcześniej UE dopuściła do stosowania jako dodatek do żywności szarańczę wędrowną i larwy chrząszcza mącznika młynarka.

kw/