Tysiące chasydów odbyło doroczną pielgrzymkę do Leżajska [WIDEO I ZDJĘCIA]

2023-03-17 12:22 aktualizacja: 2023-03-17, 17:01
Tysiące chasydów odbyło doroczną pielgrzymkę do Leżajska, fot. PAP/ Darek Delmanowicz
Tysiące chasydów odbyło doroczną pielgrzymkę do Leżajska, fot. PAP/ Darek Delmanowicz
Tysiące chasydów z całego świata uczestniczyło w pielgrzymce na grób cadyka Elimelecha - pisze o Polsce "The Jerusalem Post". Elimelech, słynący z uzdrowień dusz i ciał, był jednym z najsławniejszych cadyków dawnej Polski.

 

"The Jerusalem Post" zwraca uwagę, że leżajskie pielgrzymki stały się w ostatnich latach wyjątkowo popularne w społeczności chasydzkiej. Dziennik relacjonuje udział w pielgrzymce sławnego z wykładów teologicznych rabina Yoshiyahu Pinto, przywódcy ruchu Shuva Yisrael. Poza prowadzeniem modlitw rabin spotkał się w Warszawie z grupą żydowskich uchodźców z Ukrainy.

Chasydzi przyjeżdżają do Leżajska głównie z Izraela, Europy, USA i Kanady. Pielgrzymki chasydów odbywają się zazwyczaj rotacyjnie - część żydów po modłach opuszcza Leżajsk, a kolejni przybywają. Uczestniczą w nocnych modlitwach przed grobowcem cadyka, tzw. ohelem. Proszą go o uzdrowienia, pomyślność dla dzieci i powodzenie. Modlitwom towarzyszy śpiewanie psalmów. Wierzą, że cadyk w rocznicę śmierci zstępuje z nieba i zabiera do Boga ich prośby.

Elimelech z Leżajska był aktywnym głosicielem chasydyzmu, powstałego w XVIII wieku mistycznego nurtu religijnego. Od 1772 roku Leżajsk był centrum jego działalności. Dla chasydów polski Leżajsk, wraz z grobem cadyka Elimelecha, jest jednym z najświętszych miejsc na świecie. (PAP)

mj/