Polska aktorka zagra główną rolę w ekranizacji bestsellera "Tatuażysta z Auschwitz"

2023-03-17 13:42 aktualizacja: 2023-03-18, 12:49
Anna Próchniak, fot. PAP/	FOTON. Okładka książki "Tatuażysta z Auschwitz" fot. wydawnictwo Marginesy
Anna Próchniak, fot. PAP/ FOTON. Okładka książki "Tatuażysta z Auschwitz" fot. wydawnictwo Marginesy
Sky Studios oraz platforma streamingowa Peacock rozpoczęły prace nad serialową ekranizacją powieści „Tatuażysta z Auschwitz”. W rolę autorki książki, Heather Morris, wcieli się Melanie Lynskey, zaś tytułowego bohatera Lalego Sokołowa zagra Jonah Hauer-King. W obsadzie serialu „The Tattooist of Auschwitz” zobaczymy również polską aktorkę Annę Próchniak. Zagra ona postać Gity Furman, ukochanej Sokołowa.

Lale Sokołow trafił do Auschwitz w 1942 roku jako 26-latek. Jego zadaniem było tatuowanie numerów na przedramionach przywożonych do obozu więźniów. Pewnego dnia w kolejce stanęła młoda przerażona dziewczyna – Gita. Lale zakochał się w niej od pierwszego wejrzenia. I obiecał sobie, że bez względu na wszystko, uratuje ją. Wykorzystał swoją pozycję nie tylko, by jej pomóc. W obozie po raz pierwszy rozmawiali, flirtowali, wymienili pocałunki. Ich uczucie przetrwało nazistowskie piekło: po wojnie odnaleźli się, pobrali i spędzili razem resztę życia – czytamy w oficjalnym opisie powieści Heather Morris, której polski przekład ukazał się w kwietniu 2018 roku.

Teraz tę książkę zekranizuje firma Sky Studios dla platformy streamingowej Peacock. „To ogromny przywilej móc opowiedzieć niesamowitą historię, którą tak odważnie podzielił się Lale. Mam najwyższy szacunek i podziw dla jego zdolności znalezienia człowieczeństwa i dobroci w najbardziej nieludzkich miejscach. Scenariusz serialu w przejmujący i żywy sposób przedstawia ten przerażający czas w naszej historii. Czuję się dumny, mogąc uhonorować niezwykłą podróż Lalego i Gity” – powiedział odtwórca tytułowej roli Jonah Jauer-King cytowany przez portal „The Wire”.

Rolę jego ukochanej Gity producenci powierzyli polskiej aktorce Annie Próchniak, znanej z takich filmów, jak „Miasto 44” czy „Najlepszy” oraz seriali „Behawiorysta”, „Belle Epoque” i „Baptiste”. „Rola Gity to jedno z największych wyróżnień w mojej dotychczasowej karierze, a również przejmujące doświadczenie. Wiem, że nie będzie to łatwa historia do opowiedzenia, ale będę ją traktować z największym szacunkiem” – zapewnia Próchniak.

Scenariusz sześcioodcinkowego serialu „The Tattooist of Auschwitz” napisali Jacquelin Perske („Płacz”), Evan Placey („Soulmates”) oraz Gabbie Asher („Angielska gra”). Wszystkie odcinki wyreżyseruje Tali Shalom-Ezer („Moje dni z Mercy”). „Historia miłości Lalego i Gity jest aktem sprzeciwu. Dokonali wyboru, aby pozostać ludźmi. Jestem zainspirowana i zaszczycona możliwością powołania tej historii do życia. Zebraliśmy zespół utalentowanych ludzi, z którymi tego dokonamy” – deklaruje reżyserka. (PAP Life)

js/