Duże trzęsienie ziemi w Ekwadorze i Peru. Zginęło co najmniej 13 osób

2023-03-19 01:04 aktualizacja: 2023-03-19, 13:04
Trzęsienie ziemi w Ekwadorze. Fot. Twitter/chematierra
Trzęsienie ziemi w Ekwadorze. Fot. Twitter/chematierra
Co najmniej 12 osób zginęło w sobotę w wyniku trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,8 w południowym Ekwadorze - podały miejscowe władze. Trzęsienie dotknęło również północne Peru, gdzie zginęła czteroletnia dziewczynka.

"W tej chwili mamy 12 ofiar śmiertelnych, w tym 11 w prowincji El Oro i jedną w prowincji Azuay" - poinformował prezydent Ekwadoru Guillermo Lasso na Twitterze.

Epicentrum trzęsienia miało miejsce ok. 10 kilometrów od miasta Balao w prowincji Guayas, a jego hipocentrum znajdowało się na głębokości 66 kilometrów. W kilku miastach zawaliły się domy, w wielu miejscach ludność wpadła w panikę.

Prezydent Ekwadoru wystosował "wezwanie do zachowania spokoju i stosowanie się do informacji z oficjalnych kanałów".

Według Instytutu Oceanograficznego i Antarktycznego Marynarki Wojennej Ekwadoru, wstrząs "nie spełnia warunków, które mogą wywołać tsunami" na Pacyfiku.

Władze peruwiańskie podały, że trzęsienie było odczuwalne w północnym regionie kraju. Premier Peru Alberto Otarola poinformował, że czteroletnia dziewczynka zmarła w wyniku urazu głowy, którego doznała w efekcie zawalenia się jej domu w regionie Tumbes, na granicy z Ekwadorem. (PAP)

dsk/