Mularczyk: wiosną "burza informacyjna" w Niemczech na temat reparacji

2023-03-20 20:01 aktualizacja: 2023-03-21, 10:48
Wiceminister spraw zagranicznych RP Arkadiusz Mularczyk. Fot. PAP/Rafał Guz
Wiceminister spraw zagranicznych RP Arkadiusz Mularczyk. Fot. PAP/Rafał Guz
Wiosną nastąpi w Niemczech "burza informacyjna" na temat reparacji wojennych i wyślemy tysiące egzemplarzy raportu do niemieckich uczelni - zapowiedział w poniedziałek w Polskim Radiu 24 pełnomocnik rządu ds. reparacji wojennych, wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.

"Nasze działania (...) w Niemczech i w Berlinie, i na arenie międzynarodowej doprowadzą do tego, że Niemcy będą zmieniały swoją perspektywę patrzenia i traktowania Polski" - powiedział Mularczyk odnosząc się do poniedziałkowego wystąpienia premiera Mateusza Morawieckiego w Heidelbergu i sprawy dochodzenia przez Polskę reparacji wojennych od Niemiec.

Wiceszef resortu spraw zagranicznych pytany był, ile czasu zajmie społeczeństwu niemieckiemu zrozumienie polskich racji i powodów domagania się od Niemiec reparacji. "Myślę, że w Niemczech jest wiele osób, które podzielają naszą perspektywę, ale to jest społeczeństwo zastraszone" - odparł Mularczyk i dodał, że "jest to pewien proces".

"Jesteśmy przed burzą informacyjną w Niemczech, która ma nastąpić wiosną. Wyślemy wiele tysięcy egzemplarzy raportu po uczelniach" - powiedział wiceminister.

Odszkodowanie za straty wojenne od Niemiec

1 września ub.r. zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. 3 października minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną do strony niemieckiej, dotyczącą odszkodowań wojennych. Polska domaga się w niej m.in. odszkodowania za straty materialne i niematerialne w wysokości 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych i zrekompensowania szkód.

3 stycznia br. MSZ przekazało, że resort dyplomacji RFN udzielił odpowiedzi na notę z 3 października 2022 r. Według rządu RFN, sprawa reparacji i odszkodowań za straty wojenne pozostaje zamknięta, a rząd niemiecki nie zamierza podejmować negocjacji w tej sprawie. (PAP)

Autor: Jan Olendzki

mmi/