Silne trzęsienie ziemi w Pakistanie i Afganistanie. Są ofiary śmiertelne

2023-03-21 22:56 aktualizacja: 2023-03-22, 11:27
Trzęsienie ziemi w Pakistanie, Fot. screen/Google Maps
Trzęsienie ziemi w Pakistanie, Fot. screen/Google Maps
Co najmniej 13 osób zginęło, a ponad 90 zostało rannych w trzęsieniu ziemi o magnitudzie 6,5, które we wtorek dotknęło pogranicze Pakistanu i Afganistanu. Trzęsienie było odczuwalne na obszarze ciągnącym się przez ponad 1000 kilometrów.

W Pakistanie zginęło co najmniej dziewięć osób, a w Afganistanie nie mniej niż cztery - podała agencja Reutera. W obu krajach uszkodzone zostały budynki.

Trzęsienie było odczuwalne na obszarze ciągnącym się przez ponad 1000 kilometrów, zamieszkałym przez około 285 mln ludzi i obejmującym poza Pakistanem i Afganistanem także Indie, Uzbekistan, Tadżykistan, Kazachstan, Kirgistan i Turkmenistan - podało Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne.

Epicentrum wstrząsów znajdowało się na głębokości 187 km w górach Hindukuszu, w słabo zaludnionej północno-wschodniej afgańskiej prowincji Badachszan, 40 km na południowy wschód od wioski Jurm - podał U.S. Geological Survey.

Taimoor Khan, rzecznik prowincjonalnego organu ds. zarządzania katastrofami na północnym zachodzie, powiedział, że co najmniej 19 domów z cegły mułowej zawaliło się w odległych wsiach.

„Nadal zbieramy dane o zniszczeniach” – powiedział.

Potężne wstrząsy spowodowały, że wielu ludzi opuściło swoje domy i biura w Islamabadzie, niektórzy recytowali wersety z Koranu, świętej księgi islamu. W niektórych budynkach mieszkalnych w mieście pojawiły się pęknięcia. Podobne sceny powtórzyły się w Kabulu i innych częściach Afganistanu, informuje AP.

„Trzęsienie było tak silne i przerażające, że myśleliśmy, że zawalają się na nas domy, wszyscy krzyczeli i byli w szoku” – powiedział Shafiullah Azimi, mieszkaniec Kabulu.

Duże obszary Azji Południowej są aktywne sejsmicznie, ponieważ indyjska płyta tektoniczna wciska się pod płytę euroazjatycką. W 2022 roku trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,1 we wschodnim Afganistanie zabiło ponad 1000 osób. W Pakistanie do dramatycznego w skutkach trzęsienia ziemi doszło w 2005 roku, kiedy zginęło ponad 70 tys. osób. (PAP)

kw/mmi/