Premier Morawiecki na szczycie UE w Brukseli. Czego będą dotyczyć ustalenia?

2023-03-23 11:25 aktualizacja: 2023-03-23, 12:37
Mateusz Morawiecki na szczycie UE, Fot. PAP/Andrzej Lange
Mateusz Morawiecki na szczycie UE, Fot. PAP/Andrzej Lange
Premier Mateusz Morawiecki przybył do Brukseli, gdzie będzie reprezentował Polskę podczas dwudniowego szczytu UE. Unijni liderzy mają dyskutować o dalszym wsparciu dla Ukrainy, a także omówić kwestie ekonomiczne i związane z energią. Jednym z tematów, który ma podjąć polski premier - jak powiedział PAP minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk - będzie problem uprowadzonych ukraińskich dzieci przez Rosję. Morawiecki poruszy też temat sytuacji na Białorusi, w tym kwestię więźniów politycznych.

Unijni liderzy przed południem spotkają się z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem. Następnie już we własnym gronie mają dyskutować na temat Ukrainy. Połączą się też online z prezydentem tego kraju Wołodymyrem Zełenskim.

Rzecznik polskiego rządu Piotr Müller wskazał, że przywódcy UE omówią dalsze wszechstronne wsparcie dla Ukrainy, w tym pilne dostawy amunicji artyleryjskiej oraz ich finansowanie.

"Rada Europejska poruszy również kwestie działań na rzecz zapewnienia odpowiedzialności Rosji za zbrodnie wojenne, sankcji, ich obchodzenia oraz wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów do odbudowy Ukrainy. Poruszony zostanie także wątek pomocy udzielanej Rosji przez Białoruś i Iran" - wyliczał Müller.

Podkreślił jednocześnie, że Polska zabiega o przyspieszenie procesu akcesyjnego Ukrainy, wzywając do rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych jeszcze w tym roku.

"Liczymy, że liderzy podejmą decyzję o powiększeniu budżetu Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju (European Peace Facility, EPF) w celu realizacji kluczowych potrzeb wojskowych Ukrainy. Podkreślamy konieczność kontynuacji polityki sankcyjnej wobec Rosji, w tym zastosowania środków restrykcyjnych wobec podmiotów zaangażowanych w obchodzenie sankcji" - oświadczył.

Müller zaznaczył, że unijni przywódcy mają też podsumować działania podjęte w celu rozwiązania problemu wysokich cen energii, zmniejszenia zapotrzebowania na gaz, zapewnienia bezpieczeństwa dostaw i stopniowego wyeliminowania zależności od rosyjskich paliw kopalnych. Jak dodał Rada Europejska przedstawi wytyczne do dalszych kroków w związku z kolejnym sezonem grzewczym, w tym koniecznością napełniania magazynów gazu.

"Polska akcentuje, że w obliczu przygotowań do kolejnej zimy należy uwzględnić sytuację gospodarczą i energetyczną poszczególnych krajów. Nowe środki kryzysowe powinny dawać więcej elastyczności państwom członkowskim oraz uwzględniać ich możliwości w ocenie własnych potrzeb. W kontekście reformy rynku energii elektrycznej, Polska podkreśla kluczowe znaczenie energii nuklearnej" - wskazał rzecznik rządu.

Przywódcy UE mają też kontynuować dyskusję z grudnia 2022 roku i lutego bieżącego roku na temat długoterminowej strategii wzmacniania konkurencyjności UE oraz wykorzystania potencjału jednolitego rynku.

Omówią też działania na rzecz adaptacji europejskiej bazy technologiczno-przemysłowej UE do transformacji ekologicznej i cyfrowej. Przywódcy będą także dyskutować na temat geopolitycznych aspektów polityki handlowej oraz jej znaczenia dla konkurencyjności UE.

"Polska wskazuje, że centralnym elementem unijnej strategii konkurencyjności powinien być rozwój jednolitego rynku. Rada Europejska powinna ukierunkować przyszłe prace nad dokończeniem jego budowy, w tym dalszą integrację sektora usług i znoszeniem istniejących barier. Podkreślamy konieczność dyskusji na temat problemu unikania opodatkowania, co zakłóca zasady konkurencji na jednolitym rynku" - podkreślił Müller.

"Wskazujemy ponadto na negatywny wpływ ETS na wzrost cen energii oraz kosztów produkcji w Europie oraz na konieczność istotnych modyfikacji tego systemu" - dodał rzecznik. 

Minister ds. UE: premier Morawiecki w Brukseli będzie podnosił kwestię uprowadzonych ukraińskich dzieci

"Zasadniczym elementem szczytu będzie Ukraina, a także wzmocnienie i uszczelnienie mechanizmów sankcyjnych nałożonych na Rosję" - powiedział PAP minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk.

Zwrócił uwagę, że pierwszym punktem szczytu będzie spotkanie unijnych liderów z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem.

"Premier Morawiecki oraz szefowa KE Ursula von der Leyen podczas tej dyskusji będą podnosić kwestię inicjatywy Polski i Komisji dotyczącej uprowadzonych ukraińskich dzieci przez Rosję" - zapowiedział.

Jak dodał, w trakcie unijnego szczytu "premier Morawiecki będzie ponadto postulował odniesienie się do sytuacji na Białorusi, w tym kwestii więźniów politycznych". (PAP)

autor: Rafał Białkowski

kw/