Rubens, Podsiadło, sanah i Mrozu z największą liczbą nominacji do tegorocznych Fryderyków

2023-03-23 14:11 aktualizacja: 2023-03-23, 17:43
Dawid Podsiadło, 25. edycja Fryderyków, fot. PAP/Andrzej Grygiel
Dawid Podsiadło, 25. edycja Fryderyków, fot. PAP/Andrzej Grygiel
Akademia Fonograficzna ogłosiła nominowanych do nagrody Fryderyk 2023 w dwudziestu sześciu kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowej. Najwięcej, bo aż siedem nominacji zdobył Rubens. Tuż za nim uplasował się Dawid Podsiadło z sześcioma nominacjami. Po pięć nominacji otrzymali sanah i Mrozu. Laureatów poznamy już 22 kwietnia podczas Gali Muzyki Rozrywkowej i Jazzu w Gliwicach.

Piotr "Rubens" Rubik, który był gitarzystą zespołu LemON, współpracował także z takimi artystami, jak Mrozu czy Daria Zawiałow, okazał się czarnym koniem w tegorocznym wyścigu po najważniejsze wyróżnienie przyznawane w polskim przemyśle muzycznym. Choć muzyk od lat obecny jest na rodzimej scenie dopiero w listopadzie 2022 roku zdecydował się na wydanie swojego debiutanckiego albumu o przewrotnym tytule „Piosenki, których nikt nie chciał”. 12 autorskich piosenek, które składają się na rzeczony album przyniosło artyście nominację w aż siedmiu kategoriach do tegorocznych Fryderyków. Rubens ma szansę sięgnąć po statuetkę za: Album Roku Indie Pop, Fonograficzny Debiut Roku, Utwór Roku za piosenkę „Wszystko OK?”. Sam artysta otrzymał nominację w kategoriach: Artysta Roku, Producent Roku, Autor Roku i Kompozytor Roku.

Nieco mniejszym zaskoczeniem jest sześć nominacji, które w tym roku otrzymał Dawid Podsiadło. Artysta, który od lat cieszy się ogromną sympatią fanów, krążkiem „Lata Dwudzieste” ponownie udowodnił, że jest najjaśniejszą gwiazdą polskiej sceny muzycznej. Podczas kwietniowej gali Podsiadło ma szansę sięgnąć po statuetkę Fryderyka w kategoriach: Album Roku Pop, Utwór Roku za piosenkę „Mori”, Najlepsze Nagranie Koncertowe a także Kompozytor Roku (wraz z Jakubem Galińskim), Autor Roku i Artysta Roku.

Pięć nominacji otrzymali sanah oraz Mrozu. Artystka będzie się ubiegać o nagrodę w kategorii Album Roku Piosenka Poetycka i Literacka oraz Album Roku Pop z albumem „Uczta”. Piosenkarka znalazła się także wśród nominowanych w kategoriach: Autorka Roku, Kompozytorka Roku i Artystka Roku. Mrozu będzie walczył o statuetkę w kategorii Autor Roku, Producent Roku, Artysta Roku, Utwór Roku i Album Roku Pop.

Poniżej prezentujemy pełną listę nominowanych, listę zwycięzców poznamy 22 kwietnia.

W kategorii Album Roku Pop szansę na Fryderyka mają: Dawid Podsiadło, Doda, Mrozu, Natalia Szroeder, sanah. Za najlepsze wydawnictwo płytowe Indie POP wyróżniono: Igo, Mitch & Mitch con il loro Gruppo, Ralpha Kaminskiego, Rubensa, Sorry Boys.

W kategorii Album roku Hip Hop nominację otrzymali: 1988, Miły ATZ, Pezet, Smolasty i Szczyl, Magiera. W kategorii Album Roku Rock rywalizować będą: Agnieszka Chylińska, Dezerter, Rita Pax, T. Love, Voo Voo, zaś w kategorii wyróżniającej najlepsze albumy metalowe nominację otrzymali: Behemoth, Black River, Decapitated, Luxtorpeda, Nocny Kochanek. Za Bluesowy Album Roku nominację otrzymali: Jagoda Kret, Kraków Street Band, Maciej Kręc, Maja Kleszcz, Śląska Grupa Bluesowa

W kategorii Utwór Roku nominację otrzymali: Brodka za piosenkę „Sadza”, Dawid Podsiadło z utworem „mori”, Ignacy za piosenkę „Czekam na znak”, Mrozu feat. Vito Bambino za utwór „Za daleko” i Rubens za piosenkę „Wszystko ok?”.

O miano Artysty Roku powalczą: Dawid Podsiadło, Mrozu, Ralph Kaminski, Rubens i Vito Bambino. W kategorii Artystka Roku nominację otrzymały: Agnieszka Chylińska, Brodka, Kaśka Sochacka, Natalia Szroeder, sanah.

Julia Rocka i Kukon, Męskie Granie Orkiestra 2021, MIOUSH x Zespół „Śląsk”, Riverside i T. Love zostali wyróżnieni w kategorii Zespół/Projekt Artystyczny Roku. W kategorii Fonograficzny Debiut Roku o statuetkę Fryderyka powalczą: Ania Leon, Jakub Skorupa, Rubens, Sara James, Zalia.

Statuetkę Fryderyka w kategorii Teledysk Roku nominowani zostali: Brodka za teledysk do piosenki „Sadza”; Filip Załuska za teledysk do utworu Dawida Podsiadło „To co masz Ty”; Michał Pańszczyk za teledysk do utworu sanah „Nic dwa razy (W. Szymborska)”; Michał Radziejewski za teledysk do utworu Sobla „Piękni ludzie”; Nastazja Gonera za teledysk do utworu Darii Zawiałow i Sokoła „Laura”.

W kategorii Najlepsze Nowe Wykonanie nominację otrzymali: Albo Inaczej feat. Kaśka Sochacka „Ostatnia prosta”, Kwiat Jabłoni „Nie, nie, nie”, Rita Pax „Gdybyś kochał, hej!”, Tomasz Organek „La Canzone del Ciuccio”, Tribbs „Ostatni raz zatańczysz ze mną”, Urbański Orkiestra, Błażej Król, Natalia Szroeder „Bo jesteś Ty”. Za najlepsze Nagranie Koncertowe nominowani zostali: Dawid Podsiadło, MIUOSH x Zespół „Śląsk”, Urbański Orkiestra i Goście.

W kategorii producenckiej o statuetką powalczą: 1988 (Przemysław Jankowiak), Emade / Wojciech Waglewski, Jakub Galiński, Mrozu, Rubens. Fryderyk w kategorii najlepszy Kompozytor/Kompozytorka może trafić do rąk: Błażeja Króla i Quebonafide, Dawida Podsiadło i Jakuba Galińskiego, Hotel Torino, Ralpha Kaminskiego, sanah. Podsiadło, sanah i Kamiński, a także Mrozu i Rubens powalczą także o statuetkę dla najlepszego Autora.

W tym roku wyróżniony zostanie również najlepszy album z muzyką filmową, teatralną i ilustracyjną. W tej kategorii nominowani zostali: Hania Rani, Michał Kush, Kamil Holden Kryszak, Marek Napiórkowski, Paweł Mykietyn.

W kategorii Muzyka Elektroniczna nominację otrzymali: Ania Leon, Bass Astral, Catz'n Dogz, Mariusz Duda, Skalpel, zaś o statuetkę za najlepszy Album Alternatywny powalczą: Bokka, Brodka, Jakub Skorupa, Pablopavo i Ludziki, Trupa Trupa. W kategorii Album Roku Piosenka Poetycka i Literacka nominację otrzymali: Aga Zaryan, Alicja Majewska, Kwiat Jabłoni, Natalia Przybysz, sanah. W kategorii Album Roku Muzyka Korzeni nominację otrzymali: Bastarda & Sutari, Future Folk, Karolina Cicha + Sw@da & Spółka, Polskie Znaki Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk".

Nominacje przyznano także w kategorii Album Roku Muzyka Dziecięca, w której powalczą Centrum Uśmiechu „Inspektor Ogórek: Czas na zdrowie”, Czereśnie „Czereśnie Pani Marii”, Piosenki „Ziemniaki”, płyta „The Best of Studio Filmów Rysunkowych”, Wesoła Lokomotywa „Zgadywanki rymowanki”.

Podczas kwietniowej uroczystości wyróżnieni zostaną także artyści jazzowi. W kategorii Debiut Roku nominację otrzymali: Amalia Umeda, Andrzej Gondek, Anna Jopek, Marcel Baliński, Mary Rumi. O miano jazzowego artysty roku powalczą: EABS, Marek Napiórkowski, Michał Barański, Piotr Wojtasik, Tomasz Dąbrowski.

Nominacje w kategorii Album Roku Jazz otrzymali: Andrzej Jagodziński, Marek Napiórkowski feat. AUKSO, Michał Barański, Piotr Wojtasik, Rafał Sarnecki, Tomasz Dąbrowski & The Individual Beings. (PAP Life)

mj/