Wiceszef MSZ: wizyta w Berlinie to próba kontynuowania dialogu w trudnych sprawach polsko-niemieckich

2023-03-27 18:58 aktualizacja: 2023-03-27, 20:31
Wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk, fot. PAP/Paweł Supernak
Wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk, fot. PAP/Paweł Supernak
Wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk rozpoczął w poniedziałek dwudniową wizytę w Berlinie. Jest ona zorganizowana "jako pewna próba kontynuowania dialogu w trudnych sprawach polsko-niemieckich, zwłaszcza w kontekście reparacji wojennych", ale omawiane są również inne kwestie - powiedział Mularczyk w rozmowie z PAP.

W programie wizyty wiceszefa polskiej dyplomacji w RFN znalazły się spotkania z niemieckimi wiceministrami oraz parlamentarzystami z CDU, SPD i FDP, a także z niemieckimi historykami i przedstawicielami Polonii.

Ta wizyta jest przede wszystkim zorganizowana "jako pewna próba kontynuowania dialogu w trudnych sprawach polsko-niemieckich, zwłaszcza w kontekście reparacji wojennych. Trzeba powiedzieć jasno, że jest to jeden z głównych celów mojej wizyty" - powiedział PAP wiceminister Mularczyk.

Podkreślił, że podczas jego spotkań w Niemczech podnoszone są również "kwestie naszych relacji bilateralnych w kontekście braku pewnej symetrii jeśli chodzi o nauczanie i finansowanie nauczania języka polskiego w Niemczech, braku miejsca upamiętniania polskich ofiar II wojny światowej".

Rozmowy dotyczą także wojny na Ukrainie i "wizji postrzegania przyszłości tego konfliktu". Mowa jest również o przyszłości Unii Europejskiej. "To są główne cele moich rozmów" - powiedział Mularczyk. "Spotykam się z przedstawicielami wszystkich formacji politycznych" - podkreślił wiceszef MSZ zwracając uwagę, że "istotne jest, aby prowadzić dialog ze wszystkimi partiami politycznymi w Niemczech".

Arkadiusz Mularczyk pierwszą wizytę w Berlinie jako wiceszef MSZ złożył w grudniu 2022 roku. Wśród głównych tematów rozmów były wówczas kwestie reparacji wojennych i upamiętnienia polskich ofiar niemieckich obozów koncentracyjnych.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

mj/