Polska zorganizuje piłkarskie mistrzostwa Europy kobiet? Jesteśmy na liście

2023-03-28 12:08 aktualizacja: 2023-03-28, 13:21
Angielki po zdobyciu tytułu mistrzyń Europy Fot. Danny Lawson/PAP/PA
Angielki po zdobyciu tytułu mistrzyń Europy Fot. Danny Lawson/PAP/PA
Polska, Francja, Szwajcaria oraz wspólnie Dania, Finlandia, Norwegia i Szwecja ubiegają się o prawo organizacji piłkarskich mistrzostw Europy kobiet w 2025 roku - potwierdziła we wtorek UEFA. Wybór gospodarza nastąpi podczas obrad Komitetu Wykonawczego tej organizacji 4 kwietnia w Lizbonie.

Polska starania o organizację ME kobiet rozpoczęła w 2021 roku, jeszcze za kadencji poprzedniego prezesa PZPN, a dziś jednego z sześciu wiceprezydentów UEFA Zbigniewa Bońka, a kontynuowała je, gdy stery federacji przejął Cezary Kulesza.

Jednym z ostatnich elementów promocji kandydatury i futbolu kobiecego w Polsce było wyjście piłkarzy na rozgrzewkę przed poniedziałkowym meczem eliminacji Euro 2024 z Albanią w koszulkach z nazwiskami koleżanek z kadry biało-czerwonych.

Oprócz nazwisk zawodniczek na koszulkach pojawiło się hasło #CzasNaNas, związane z kandydaturą Polski do organizacji kobiecych ME w 2025 roku.

Polki jeszcze nigdy nie brały udziału w ME czy MŚ.

Ostatni turniej finałowy ME odbył się w 2022 roku - był opóźniony o rok z powodu pandemii COVID-19 - w Anglii i zakończył zwycięstwem ekipy gospodarzy. W lecie tego roku (20 lipca - 20 sierpnia) w Australii i Nowej Zelandii rozegrany zostanie z kolei mundial.(PAP)

mar/