Mołdawia. W Kiszyniowie jest miejsce nazywane "małą Polską"

2023-03-30 13:14 aktualizacja: 2023-03-30, 14:17
Tablica poświęcona prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu w Kiszyniowie, fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Tablica poświęcona prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu w Kiszyniowie, fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Przy ulicy prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Kiszyniowie, tutaj w naszej bibliotece, leży "mała Polska" w Mołdawii - powiedziała w rozmowie z PAP dyrektorka biblioteki polskiej im. Adama Mickiewicz Svetlana Gumeni. W 2010 r., decyzją rady miasta Kiszyniowa, jednej z ulic w stolicy nadano imię zmarłego w katastrofie smoleńskiej śp. prezydenta prof. Lecha Kaczyńskiego.

Podczas ceremonii nadania ulicy imienia prezydenta Kaczyńskiego ówczesny burmistrz Kiszyniowa Dorin Chirtoaca stwierdził, że prezydent Kaczyński pozostanie dla niego i jego kraju przykładem "konsekwentnej walki o demokrację".

Dziś podążamy ścieżką wyznaczoną przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego - powiedział w 2010 r. Chirtoaca.

Przechodnie zapytani przez PAP o to, kim jest patron ulicy, odpowiadali, że wiedzą, kim był śp. prezydent prof. Lech Kaczyński. Część z nich przekazywała, że to zmarły polski prezydent, a Aliona, pracownica biblioteki polskiej przy ulicy prezydenta Lecha Kaczyńskiego, dodała, że zginął w katastrofie smoleńskiej i kilka miesięcy później ulica otrzymała jego imię.

Przed polską biblioteką stoi ławeczka z rzeźbą Adama Mickiewicza oraz z tablicą, na której wypisany jest pierwszy sonet z cyklu sonetów krymskich polskiego wieszcza, ufundowane przez ambasadę RP w Kiszyniowie w 2021 r. Na ścianie biblioteki natomiast wisi tablica upamiętniająca ofiary katastrofy smoleńskiej.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym prezydent RP prof. Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, najwyżsi dowódcy Wojska Polskiego oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Dyrektorka biblioteki polskiej Svetlana Gumeni powiedziała, że w zarządzanej przez nią placówce znajdują się 34 tys. książek, z czego 25 proc. w języku polskim. W zbiorach są także tłumaczenia polskiej literatury na język rumuński. Działalność biblioteki jest wspierana m.in. przez ambasadę RP w Kiszyniowie oraz polskie organizacje.

W bibliotece w przeszłości gościł m.in. prezydent RP Andrzej Duda. Odwiedza ją także ambasador RP Tomasz Kobzdej. Biblioteka prowadzi blog Polonistica, na którym opisuje w języku rumuńskim polską kulturę, sport, turystykę i literaturę.

"Kiszyniowianie mówią, że tutaj przy tej ulicy jest 'mała Polska', bo tutaj jest polska biblioteka, ulica prezydenta Lecha Kaczyńskiego, tablica poświęcona ofiarom katastrofy smoleńskiej i pomnik Adama Mickiewicza" - skomentowała Gumeni. (PAP)

js/