W katastrofie śmigłowców w Kentucky zginęło 9 żołnierzy

2023-03-30 16:13 aktualizacja: 2023-03-30, 19:27
nad Kentucky zderzyły się dwa śmigłowce wojskowe. Fot. PAP/EPA/GEORGI LICOVSKI (zdjęcie ilustracyjne)
nad Kentucky zderzyły się dwa śmigłowce wojskowe. Fot. PAP/EPA/GEORGI LICOVSKI (zdjęcie ilustracyjne)
Dziewięciu żołnierzy sił lądowych USA zginęło w środowej katastrofie dwóch śmigłowców Black Hawk nieopodal Fortu Campbell w stanie Kentucky - przekazały w czwartek służby prasowe bazy. Przyczyna wypadku nie jest na razie znana.

Jak pisze "Washington Post", rzeczniczka bazy nie podała, czy ktokolwiek przeżył wypadek. Lokalne media w Kentucky informują, że śmigłowce HH-60 Black Hawk rozbiły się na polu nieopodal autostrady I-68.

Do katastrofy doszło około godz. 22 w środę (godz. 4 rano w czwartek w Polsce); maszyny należały do 101. Dywizji Powietrznodesantowej, której siedzibą jest baza Fort Campbell na granicy stanów Kentucky i Tennessee. Załogi śmigłowców miały brać udział w rutynowych ćwiczeniach.

Przyczyna katastrofy nie jest jeszcze znana. To kolejny wypadek śmigłowców amerykańskich sił zbrojnych w ostatnich miesiącach. Wcześniej w marcu dwóch żołnierzy Gwardii Narodowej z Tennessee zginęło w katastrofie śmigłowca Black Hawk. W 2021 roku również w okolicach Fortu Campbell rozbił się natomiast AH-64 Apache, śmierć poniosło dwóch żołnierzy US Army. (PAP)

mmi/gn/