Niemiecka lewica o wystąpieniu Karola III w Bundestagu: to niestosowne, aby najwyższy organ demokratyczny kłaniał się monarsze

2023-03-30 13:33 aktualizacja: 2023-03-30, 15:05
Przemówienie króla Karola III w Bundestagu Fot. Wolfgang Kumm/PAP/DPA
Przemówienie króla Karola III w Bundestagu Fot. Wolfgang Kumm/PAP/DPA
Czwartek jest drugim dniem wizyty w Niemczech brytyjskiego króla Karola III i jego żony Camilli. Centralnym punktem jest przemówienie króla w Bundestagu, które Lewica z góry skrytykowała :"To niestosowne, aby najwyższy organ demokratyczny kłaniał się monarsze" – powiedział szef partii Lewicy, Martin Schirdewan agencji dpa.

"Uważam również za dziwne, że w czasach inflacji i gwałtownie rosnącego ubóstwa Bundestag pozwala się wpisać do sztambucha komuś, kto urodził się ze złotą łyżeczką w ustach" - stwierdził Schirdewan.

Krytyka wiceszefa partii Lewicy, Atesa Gürpinara, była jeszcze bardziej jednoznaczna:

"Uważam, że to absurdalne, aby król przemawiał w Bundestagu. Pamiętajmy: monarchie to w gruncie rzeczy dyktatury z bardziej historycznym blichtrem" - powiedział w rozmowie z "Augsburger Allgemeine".

W środę brytyjska para królewska została po przyjeździe do Berlina powitana z honorami wojskowymi przez prezydenta federalnego Franka-Waltera Steinmeiera i jego małżonkę Elke Buedenbender przy Bramie Brandenburskiej. Wieczorem prezydent federalny uhonorował monarchę i jego małżonkę państwowym bankietem z udziałem 130 zaproszonych gości - przypomina w czwartek portal dziennika "Welt".

Obie głowy państw podkreśliły znaczenie bliskich relacji niemiecko-brytyjskich i zapowiedziały zamiar ich dalszego rozwoju. "Mogę tylko zapewnić, że w czasie, który zostanie mi dany jako królowi, zrobię wszystko, co w mojej mocy, by jeszcze bardziej wzmocnić nasze relacje" - powiedział Karol w przemówieniu podczas kolacji. On i jego żona są "głęboko wzruszeni" ciepłym przyjęciem w Niemczech.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

mar/