Zabójstwo księdza i 49-latki. Prokuratura: zbrodnie popełniła ta sama osoba

2023-03-31 07:02 aktualizacja: 2023-03-31, 13:56
Zakonnik. Fot. PAP/Paweł Kula
Zakonnik. Fot. PAP/Paweł Kula
8 maja w Sądzie Okręgowym w Siedlcach ma ruszyć proces w sprawie śmiertelnego pobicia zakonnika - dowiedziała się PAP. Rafał J., który zaatakował franciszkanina, będzie odpowiadać przed sądem za jeszcze jedno zabójstwo, dwa usiłowania zabójstw oraz spowodowanie uszkodzenia ciała jednej osoby.

W grudniu ubiegłego roku Sądu Okręgowego w Siedlcach skierowany został akt oskarżenia przeciwko Rafałowi J. Jak informowała siedlecka prokuratura okręgowa, mężczyzna został oskarżony o pięć przestępstw.

Jednym z nich było zabójstwo zakonnika, do którego doszło 11 listopada 2021 roku. Wieczorem 35-letni franciszkanin, posługujący w jednej z parafii na terenie Siedlec, podczas spaceru po parku miejskim został brutalnie pobity. Doznał śmiertelnych obrażeń. Sprawca zadał ofierze trzy uderzenia w tył głowy. Nieprzytomny trafił do szpitala, gdzie kilka godzin później zmarł.

Jak przekazała prokuratura, między innymi z uwagi na podobieństwo sposobu działania wnikliwej analizie poddano okoliczności zabójstwa popełnionego dwa miesiące później w Sokołowie Podlaskim. Ofiarą była 49-letnia kobieta. 18 stycznia 2022 roku wyszła do pracy z domu około godziny 21. Jej zwłoki na poboczu jednej z ulic miasta, znalezione zostały ok. godz. 22 przez przejeżdżające obok osoby. Sprawca zadał kobiecie 10 ciosów młotkiem w głowę.

Rafał J. usłyszał zarzut pobicia kobiety ze skutkiem śmiertelnym

Na podstawie zapisów monitoringu jako podejrzewanego o dokonanie zabójstwa kobiety wytypowano Rafała J. Na zabezpieczonych od niego butach, odzieży oraz młotku były ślady krwi pokrzywdzonej. Rafał J. usłyszał zarzut pobicia kobiety ze skutkiem śmiertelnym.

"Zebrane dowody, między innymi ekspertyzy kryminalistyczne, dostarczyły wystarczających podstaw do przyjęcia, że zabójcą księdza i kobiety jest ta sama osoba. Ustalenia te możliwe były dzięki wielomiesięcznej, żmudnej pracy procesowej i analitycznej prokuratury i policji" - informowała Prokuratura Okręgowa w Siedlcach.

Jak się potem okazało, Rafał J. odpowiada także za trzy inne przestępstwa. Mężczyzna został oskarżony o usiłowanie dokonania zabójstwa w listopadzie ubiegłego roku w Sokołowie Podlaskim Gerarda L., którego również zaatakował tępym narzędziem oraz o usiłowanie dokonania zabójstwa w marcu bieżącego roku na terenie zakładu karnego w Siedlcach współwięźnia Dariusza B.

"W momencie, kiedy Rafał L. był aresztowany tymczasowo, zaatakował współosadzonego metalowym krzesłem" - wyjaśniła prokuratura.

Wcześniej, w połowie stycznia, miał też spowodować uszkodzenia ciała przypadkowej osoby.

Jak dowiedziała się PAP, proces Rafała J. ma ruszyć 8 maja. (PAP)

Autor: Aleksandra Kuźniar

dsk/