COVID-19 podczas ciąży może zwiększać ryzyko otyłości u dzieci

2023-03-31 16:59 aktualizacja: 2023-03-31, 20:40
Noworodek na oddziale położniczym
Noworodek na oddziale położniczym
Dzieci urodzone przez matki, które miały COVID-19 w czasie ciąży, mogą być bardziej narażone na rozwój otyłości – informuje „Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism”.

Od roku 2019 w Stanach Zjednoczonych zgłoszono ponad 100 milionów przypadków COVID-19, jednak informacje na temat długoterminowych skutków zdrowotnych tych infekcji są ograniczone.

Kobiety w ciąży stanowią około 9 proc. kobiet w wieku rozrodczym z COVID-19, a w ciągu najbliższych pięciu lat miliony dzieci będą narażone na infekcję matki podczas rozwoju płodu.

„Nasze odkrycia sugerują, że dzieci narażone w okresie rozwoju płodowego na COVID-19 matki mają zmieniony wzorzec wzrostu we wczesnym okresie życia, co z czasem może zwiększać ryzyko otyłości, cukrzycy i chorób układu krążenia – powiedziała dr Lindsay T. Fourman z Massachusetts General Hospital w Bostonie. - Wciąż potrzeba wielu badań, aby zrozumieć wpływ COVID-19 na kobiety w ciąży i ich dzieci”.

Naukowcy przebadali około 150 niemowląt urodzonych przez matki, które przebyły COVID-19 w czasie ciąży i stwierdzili, że miały niższą wagę urodzeniową, a następnie większy przyrost masy ciała w pierwszym roku życia w porównaniu z około 130 dziećmi, których matki nie miały infekcji prenatalnej. Takie zmiany wiążą się ze zwiększonym ryzykiem otyłości, cukrzycy i chorób układu krążenia w dzieciństwie i w późniejszym życiu.

„Nasze odkrycia podkreślają znaczenie długoterminowej obserwacji dzieci narażonych in utero (czyli w macicy, przed urodzeniem - przyp. PAP) na zakażenie COVID-19 przez matkę, a także powszechnego wdrażania strategii zapobiegania COVID-19 wśród kobiet w ciąży – powiedziała dr Andrea G. Edlow z Massachusetts General Hospital. - Potrzebne są większe badania z dłuższym okresem obserwacji, aby potwierdzić te powiązania”. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

mar/