"Polska w gronie dwóch-trzech państw najbardziej wspierających Ukrainę w wojnie z Rosją"
Polska znajduje się w pierwszej trójce, a nawet dwójce państw, które najbardziej wspierają Ukrainę w wojnie obronnej przed Rosją – powiedział ukraińskiej telewizji Ihor Żowkwa, zastępca szefa biura (kancelarii) prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, który składa oficjalną wizytę w Warszawie.
„Polska znajduje się w gronie trzech, a według niektórych danych nawet dwóch państw, które najaktywniej wspierają Ukrainę” – powiedział.
„Dlatego bez wątpienia (podczas wizyty Zełenskiego) będziemy dziękowali za to, co Polska już przekazała, a wiecie, jak bardzo aktywne, a nawet wzorcowe było zachowanie Polski w formowaniu koalicji czołgowej” – wskazał.
Przypomniał, że czołgi z Polski produkcji radzieckiej oraz czołgi wyprodukowane na Zachodzie, znajdują się już na Ukrainie i zaznaczył, że Warszawa przekazała władzom w Kijowie również duże ilości artylerii i amunicję. „W sprawie artylerii (z polskiej strony – PAP) istnieją jeszcze duże możliwości” – dodał.
Żowkwa poinformował także, że podczas wizyty Zełenskiego w Warszawie będzie on rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą o koalicji samolotowej.
„Bez wątpienia będziemy rozmawiali z Polską o koalicji samolotowej, między innymi o tym, w jaki sposób Polska mogłaby to robić już dziś” – oświadczył zastępca szefa prezydenta Zełenskiego Ihor Żowkwa.
Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)
kw/