O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Zełenski odpowiada Trumpowi. "Jesteśmy wdzięczni za wsparcie USA i ich prezydenta"

Ukraina jest wdzięczna „kluczowemu przywództwu USA” i za wszystko, co robią one oraz ich prezydent na rzecz bezpieczeństwa – oświadczył w niedzielę ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski po rozmowie z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

Wołodymyr Zełenski, fot. X/@ZelenskyyUa
Wołodymyr Zełenski, fot. X/@ZelenskyyUa

„Rozmawiałem z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Nasze zespoły w Genewie pracują z partnerami i bardzo ważne jest, aby te działania przyniosły praktyczny efekt oraz przybliżały Ukrainę i całą Europę do trwałego pokoju i bezpieczeństwa. Koordynujemy stanowiska i istotne jest to, że dialog trwa, dyplomacja została ożywiona, a my liczymy, że partnerzy wysłuchają naszych argumentów” – napisał Zełenski w komunikatorze Telegram.

„Przywództwo Stanów Zjednoczonych jest kluczowe — jesteśmy wdzięczni za wszystko, co Ameryka i prezydent (USA Donald) Trump robią na rzecz bezpieczeństwa, i zachowujemy maksymalnie konstruktywne podejście. Oczekujemy kolejnych raportów od naszych zespołów ze Szwajcarii. Dziękuję, Emmanuelu!” – zakończył ukraiński przywódca.

Więcej

Donald Trump Fot. PAP/EPA/GRAEME SLOAN
Donald Trump Fot. PAP/EPA/GRAEME SLOAN

Trump ostro o Ukrainie. „Nie wyrazili żadnej wdzięczności za nasze wysiłki”

Wcześniej w niedzielę Trump oświadczył, że ukraińskie władze nigdy nie wyraziły żadnej wdzięczności za amerykańskie wysiłki pokojowe, a Europa nadal kupuje ropę od Rosji. Powtórzył przy tym swoje twierdzenia, że wojna nigdy by się nie wydarzyła przy „silnym i właściwym przywództwie” USA i Ukrainy.

W piątek Trump, odpowiadając na słowa Zełenskiego o tym, że Ukraina ma do wyboru utratę godności albo utratę kluczowego partnera stwierdził, że Zełenskiemu plan pokojowy USA „musi się spodobać”. Jednocześnie w sobotę zasugerował, że plan nie jest ostateczną propozycją, choć dodał, że jeśli Zełenski odrzuci propozycje „może sobie walczyć ile dusza zapragnie”. Trump dał też Ukrainie czas do czwartku, by zgodzić się na jego plan, choć dał do zrozumienia, że nie jest to sztywna data.

Więcej

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, fot. PAP/Darek Delmanowicz
Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, fot. PAP/Darek Delmanowicz

Gawkowski o planie dla Ukrainy: każdy zgniły kompromis rozpocznie kolejny etap wojny w Europie

28-punktowy plan pokojowy USA zakłada m.in. ograniczenie liczebności i zdolności ukraińskiej armii, oddanie Rosji nieokupowanego przez nią terytorium Donbasu oraz gwarancje bezpieczeństwa. Plan jest przedmiotem odbywających się w niedzielę w Genewie rozmów doradców bezpieczeństwa narodowego Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec z przedstawicielami Ukrainy, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych.

 

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ zm/ sma/

Zobacz także

  • Cztery osoby zginęły, a 16 zostało rannych w ataku lotnictwa rosyjskiego na miasto Słowiańsk. Fot. PAP/	Vladyslav Musiienko (zdjęcie ilustracyjne)
    Cztery osoby zginęły, a 16 zostało rannych w ataku lotnictwa rosyjskiego na miasto Słowiańsk. Fot. PAP/ Vladyslav Musiienko (zdjęcie ilustracyjne)

    Ukraina. Cztery osoby zabite, 16 rannych w rosyjskim ataku lotniczym na Słowiańsk

  • Wołodymyr Zełenski. Fot. EPA/AARON SCHWARTZ / POOL
    Wołodymyr Zełenski. Fot. EPA/AARON SCHWARTZ / POOL

    Zełenski: trójstronne negocjacje pokojowe odłożone przez sytuację w Iranie

  • Wołodymyr Zełenski. Fot. EPA/ANDREW KRAVCHENKO
    Wołodymyr Zełenski. Fot. EPA/ANDREW KRAVCHENKO

    Zełenski: Rosja przygotowuje ofensywę na wiosnę

  • Mark Rutte Fot. PAP/EPA/OLIVIER MATTHYS
    Mark Rutte Fot. PAP/EPA/OLIVIER MATTHYS

    Rutte: incydent z pociskiem wystrzelonym w stronę Turcji był poważny

Serwisy ogólnodostępne PAP