Choroby psychiczne atakują Polaków. Ekspert nie ma dobrych wiadomości [WIDEO]

2023-04-17 18:17 aktualizacja: 2023-04-18, 09:58
Depresja, zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Archiwum Turczyk
Depresja, zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Archiwum Turczyk
Zmiana systemu opieki psychiatrycznej dla dorosłych trwa, ale zdaniem środowiska psychiatrycznego wciąż jest w kryzysie. "Zastanawiamy się czy możemy mówić o sukcesie i trwałej zmianie systemu. Nasza odpowiedź na dzisiaj jest taka, że niestety nie" - powiedział Tomasz Szafrański, Prezes Elekt Polskiego Stowarzyszenia Psychiatrii Środowiskowej.

Na konferencji prasowej pt.: "Zagrożenia dla reformy opieki psychiatrycznej dla dorosłych. Jesteśmy na zakręcie?" zwrócono uwagę na dyskryminację ekonomiczną, która przejawia się ograniczoną dostępnością do opieki zdrowotnej osób mniej zamożnych. Pomóc w rozwiązaniu tego problemu ma wprowadzany środowiskowy model psychiatrycznej opieki zdrowotnej. Cel to utworzenie sieci centrów zdrowia psychicznego, zapewnienie osobom z zaburzeniami psychicznymi kompleksowej opieki i zapobieganie ich dyskryminacji.

W narodowym programie ochrony zdrowia psychicznego zapisano zadania stanowiące fundament prawny i legislacyjny nowego systemu. Eksperci twierdzą jednak, że 5 lat po wprowadzeniu modelu perspektywa finansowania ulega zachwianiu, co może spowodować ponowne zmniejszenie dostępności do opieki psychiatrycznej. Dodatkowo, jako problem wymieniają współpracę z Narodowym Funduszem Zdrowia (dowolną interpretację przepisów i paragrafów rozporządzenia), funkcjonowanie placówek tylko w oparciu o rozporządzenie oraz jakość świadczonych usług w centrum zdrowia psychicznego (brak standardu organizacyjnego, wytycznych i rekomendacji dających możliwość zaplanowania procesu diagnostyczno-terapeutycznego).

Autorka: Delfina Al Shehabi

dsk/