O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Pentagon ogłosił kolejny pakiet uzbrojenia dla Ukrainy. Co zawiera?

Pentagon ogłosił w środę kolejny pakiet uzbrojenia dla Ukrainy, w tym dodatkowe haubice, rakiety lotnicze i amunicję artyleryjską. Wartość 37. pakietu broni dla Ukrainy to 300 mln dolarów.

Fot. SERGEY DOLZHENKO PAP/EPA
Fot. SERGEY DOLZHENKO PAP/EPA

Jak podał w oświadczeniu resort, w skład nowej transzy weszły m.in. dodatkowe rakiety do systemu HIMARS, haubice 155 mm oraz amunicja do nich, amunicja moździerzowa różnych kalibrów, pociski przeciwpancerne TOW, granatniki AT-4 i Carl Gustaf, rakiety lotnicze Hydra-70, materiały wybuchowe, ciężarówki i części zamienne.

Pociski Hydra-70, małe niekierowane rakiety wystrzeliwane z samolotów i śmigłowców, po raz pierwszy znalazły się na liście. Nie jest jasne, czy dodatkowe haubice w pakiecie to holowane M777 czy samobieżne M109 Paladin. Łącznie USA przekazały 160 takich dział.

"Stany Zjednoczone będą dalej współpracować z sojusznikami i partnerami, by zapewniać Ukrainie zdolności (bojowe), by sprostać jej bezpośrednim potrzebom na polu bitwy oraz długoterminowym wymogom" - zapowiedział Pentagon.

Ogłoszona w środę transza jest 37. od początku rosyjskiej inwazji na pełną skalę. Łączna wartość obiecanej przez USA broni to 36,4 mld dolarów.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

dsk/

Serwisy ogólnodostępne PAP