Bill Gates: SI zacznie zastępować ludzką pracę umysłową

2023-05-23 20:39 aktualizacja: 2023-05-24, 08:49
Bill Gates: sztuczna inteligencja zacznie eliminować pracę umysłową. Fot. Pixabay
Bill Gates: sztuczna inteligencja zacznie eliminować pracę umysłową. Fot. Pixabay
Współzałożyciel Microsoftu Bill Gates uważa, że wraz z rozwojem sztucznej inteligencji (SI) wyszukiwarka Google, Amazon i Shopify staną się przestarzałe. Potem SI zacznie zastępować ludzką pracę umysłową.

Podczas wydarzenia AI Forward 2023 zorganizowanego w poniedziałek przez Goldman Sachs i SV Angel w San Francisco Gates ocenił, że jeśli sztuczna inteligencja będzie nadal ewoluować w obecnym tempie, Shopify wkrótce stanie się przestarzałe. Sztuczna inteligencja, zaznaczył, już zmienia gospodarki.

"Nigdy więcej nie wejdziesz na stronę wyszukiwarek, (…) nigdy więcej nie wejdziesz na Amazon" - powiedział Gates, cytowany przez magazyn Quartz poświęcony nowej globalnej gospodarce.

Jego zdaniem mimo kreatywności i konkurencji w USA ze strony startupów Microsoft może przewodzić tworzeniu jeszcze nie zaprojektowanej sztucznej inteligencji. Wskazuje na to jego inwestycja w ChatGPT OpenAI o wartości 10 miliardów dolarów.

Założyciel Microsoft mówił, że byłby rozczarowany, gdyby jego firma w tę przestrzeń nie weszła. Jak dodał, pozostaje pod wrażeniem kilku startupów, w tym Inflection. Przewiduje, że aby sprostać wymaganiom klientów, inni będą chcieli stosować funkcje podobne do ChatGPT.

“Microsoft (…) wprowadził ChatGPT do swojej wyszukiwarki Bing i przeglądarki Edge, dając im przewagę konkurencyjną nad Google, Yahoo, Firefox i Opera” – przypomina magazyn Quartz.

Gates dodał, że roboty zastąpią ludzką pracę fizyczną w niezbyt odległej przyszłości. Stanie się wówczas tańsza i bardziej wydajna. W miarę jak generatywna sztuczna inteligencja będzie tworzyć dokładniejszy, wyższej jakości i atrakcyjniejszy tekst, praca umysłowa również będzie wypierana.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)
gn/