Żołnierze w galowych ułańskich mundurach na koniach. W Szczecinie rozpoczęły się Dni Kawalerii

2023-05-26 16:59 aktualizacja: 2023-05-26, 19:09
Szczecińskie Dni Kawalerii, Fot. PAP/Marcin Bielecki
Szczecińskie Dni Kawalerii, Fot. PAP/Marcin Bielecki
Szczecińskie Dni Kawalerii rozpoczęły się w piątek prezentacją m.in. Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego. Na sobotę zaplanowano uroczysty apel z okazji święta 12. Batalionu Dowodzenia Ułanów Podolskich, a wśród atrakcji – pokaz musztry konnej.

"Mam nadzieję, że Dni Kawalerii wpiszą się w kalendarz Szczecina, w kalendarz Pomorza Zachodniego, bo myślę, że to znakomite przedsięwzięcie. (…) Nie ma tutaj przypadków – 12. Batalion Dowodzenia Ułanów Podolskich, jednostka, która stacjonuje tutaj w ramach 12. Dywizji Zmechanizowanej przejęła, i można powiedzieć, niesie w jakiejś mierze tradycje kawaleryjskie" – mówił w piątek wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.

W południe odbyła się prezentacja Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego, Oddziałów Kawalerii Ochotniczej i Sekcji Policji Konnej. Przejechały z Jasnych Błoni na Wały Chrobrego i z powrotem.

Na sobotę na godz. 12 na placu przy szczecińskiej Netto Arenie zaplanowano apel z okazji święta 12. Batalionu Dowodzenia Ułanów Podolskich. Po apelu rozpocznie się piknik wojskowy na terenie pobliskiej strzelnicy Krzekowo. W programie znalazł się m.in. pokaz musztry konnej, konnego kadryla i prezentacja władania bronią białą z konia w wykonaniu Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego.

Zaplanowano również ekspozycję sprzętu wojskowego i atrakcje w strefach edukacyjnych dla dzieci przez m.in. służby mundurowe, sanepid, Inspekcję Ochrony Środowiska i Izbę Celną.

Piknik ma się zakończyć o godz. 16. (PAP)

kw/