Unijne sankcje wobec Białorusi. Wznowienie rozmów w środę

2023-05-26 21:52 aktualizacja: 2023-05-26, 22:43
Źródło unijne: kolejne rozmowy o nałożeniu sankcji na Białoruś bez przełomu; wznowienie rozmów w środę. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Źródło unijne: kolejne rozmowy o nałożeniu sankcji na Białoruś bez przełomu; wznowienie rozmów w środę. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
W Brukseli odbyły się w piątek kolejne rozmowy ambasadorów państw członkowskich UE o nałożeniu unijnych sankcji na Białoruś, która wspiera Rosję w wojnie przeciwko Ukrainie. Nie osiągnięto porozumienia i rozmowy mają być wznowione w środę - przekazało PAP źródło unijne. Polska domaga się nałożenia sankcji na reżim w Mińsku.

Z informacji PAP wynika, że ambasador Polski przy UE Andrzej Sadoś podkreślał na spotkaniu, że współpraca między Mińskiem a Moskwą w zakresie rozmieszczenia taktycznej broni nuklearnej na Białorusi jest skierowana na dalszą destabilizację sytuacji bezpieczeństwa w regionie, a umowa podpisana 25 maja przez ministrów obrony Rosji i Białorusi wyraźnie wskazuje na chęć dalszej eskalacji.

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że Sadoś podkreślał też, że Polska jest cały czas atakowana hybrydowo przez reżimy Łukaszenki i Putina, które instrumentalizują migrację w celu destabilizacji sytuacji wewnętrznej w UE.

Ambasador miał też wezwać do jak najszybszego przyjęcia sankcji wobec Białorusi i powiedzieć, że brak synchronizacji takich restrykcji dotyczących Rosji i Białorusi jest jedną z największych luk w unijnym systemie sankcyjnym.

Polska poruszyła też kwestię udziału Białorusi w nielegalnych deportacjach dzieci z Ukrainy do Rosji. Ambasador Sadoś przekazał też, że główny producent potażu, koncern Biełaruskalij, jest zaangażowany w wywożenie dzieci z okupowanych terytoriów Ukrainy na Białoruś.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)
gn/