O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

“Polska stała się krajem NATO o największych wysiłkach podejmowanych na rzecz obrony"

Omawiające zakończony w Wilnie szczyt NATO media z Hiszpanii odnotowują "wygórowane" aspiracje Ukrainy w sprawie akcesu do tej organizacji. Wskazują też na przykład Polski, który ich zdaniem dowodzi, że nowi członkowie mogą znacząco przyczynić się do wzmocnienia Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Prezydent RP jest najwyższym zwierzchnikiem Sił Zbrojnych RP Fot. PAP/Leszek Szymański
Prezydent RP jest najwyższym zwierzchnikiem Sił Zbrojnych RP Fot. PAP/Leszek Szymański

Konsekwencję i upór Polski w podnoszeniu swoich zdolności obronnych chwali w czwartek dziennik “El Mundo”, odnotowując, że “starzy” członkowie NATO, tacy jak Hiszpania, popadli w marazm i skąpstwo i zamykają grono państw Sojuszu w rankingu wydatków na obronność.

“Polska stała się krajem NATO o największych wysiłkach podejmowanych na rzecz obrony, z wydatkami sięgającymi 3,9 swego PKB, czyli więcej niż Stany Zjednoczone” – napisał “El Mundo”.

Porównanie to, jak odnotowuje gazeta, jest ośmieszające dla czwartej gospodarki strefy euro, jaką jest Hiszpania. Madrycki dziennik zauważa, że obok Luksemburga i Belgii wydaje ona aktualnie najmniejsze środki na obronę – zaledwie 1,26 proc. PKB.

Agencja Europa Press i dziennik “El Pais” podsumowując szczyt w Wilnie, zauważają duży sceptycyzm, a nawet niezadowolenie panujące wśród ukraińskiej opinii publicznej z powodu braku zaproszenia przez Sojusz Północnoatlantycki Kijowa do struktur NATO.

Madrycka gazeta twierdzi, że choć istnieje pewien optymizm co do możliwego akcesu Ukrainy do NATO, to “jest to optymizm umiarkowany”.

“El Pais” zauważa, że nieustanne rosyjskie ataki powietrzne na ukraińskie miasta dają Kijowowi argument o “potrzebie przyspieszenia członkostwa Ukrainy w NATO”, a tym samym zakończenia wojny.

Marcin Zatyka (PAP)

kno/

Zobacz także

  • Prezydent RP Karol Nawrocki. Fot. PAP/Tomasz Waszczuk
    Prezydent RP Karol Nawrocki. Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

    Nawrocki: bez SAFE polskie siły zbrojne budowały się, jeśli dobrze zarządzano finansami publicznymi

  • Władysław Kosiniak-Kamysz, Karol Nawrocki podczas odprawy kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych RP. Fot. PAP/Paweł Supernak
    Władysław Kosiniak-Kamysz, Karol Nawrocki podczas odprawy kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych RP. Fot. PAP/Paweł Supernak

    Prezydent: należy odrzucić wszelkie pozorowanie na rzecz realnych działań dla Rzeczypospolitej

  • Agenci ICE. Fot. PAP/EPA/CRAIG LASSIG
    Agenci ICE. Fot. PAP/EPA/CRAIG LASSIG

    ICE staną się prywatnymi siłami zbrojnymi Trumpa? "Najgorszy scenariusz"

  • Myśliwiec Mirage 2000 należący do tajwańskich sił powietrznych przygotowuje się do startu w bazie lotniczej w Hsinchu na Tajwanie Fot. PAP/EPA/RITCHIE B. TONGO
    Myśliwiec Mirage 2000 należący do tajwańskich sił powietrznych przygotowuje się do startu w bazie lotniczej w Hsinchu na Tajwanie Fot. PAP/EPA/RITCHIE B. TONGO

    Chiny rozpoczęły manewry sił zbrojnych wokół Tajwanu [WIDEO]

Serwisy ogólnodostępne PAP