Prognoza na poniedziałek. Przelotne opady i burze. Będzie chłodniej
W poniedziałek wystąpią przelotne opady deszczu. Burze będą występowały na krańcach południowych i południowo-wschodnich. Będzie trochę chłodniej - poinformowała dyżurna synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Małgorzata Tomczuk.
W poniedziałek zachmurzenie będzie umiarkowane i duże. Miejscami wystąpią przelotne opady deszczu. Burze będą występowały na krańcach południowych i południowo-wschodnich. Podczas burz opady wyniosą tam do 20 mm.
Temperatura maksymalna od 17 stopni Celsjusza na Pomorzu i w rejonach podgórskich, do 25 na krańcach wschodnich.
Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem okresami dość silny i porywisty, zachodni. W czasie burz osiągnie prędkość do 70 km/h.
Dziś w Polsce północno-zachodniej obojętne warunki biometeo w ciągu dnia stopniowo pogarszać się będą do niekorzystnych👎. Na pozostałym obszarze kraju przeważać będzie obojętna biotropia pogody, jednak początkowo na wsch. i płd. wsch. zaznaczy się korzystny wpływ pogody🟢.#IMGW pic.twitter.com/EgxFMGrUyX
— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) July 31, 2023
W nocy na wschodzie i południowym wschodzie zachmurzenie małe oraz umiarkowane i tutaj bez opadów. Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Miejscami opady deszczu, na zachodzie prognozowana suma opadów 10 mm - 15 mm. Temperatura minimalna od 14 st. C do 17 st. C, tylko w kotlinach górskich od 10 st. C do 13 st. C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, okresami porywisty, nad morzem chwilami dość silny, południowy i południowo-zachodni. Wysoko w Sudetach porywy wiatru do 80 km/h.
Prognoza na wtorek
We wtorek zachmurzenie umiarkowane i duże. Opady deszczu, a na Pomorzu i zachodzie także burze. W Małopolsce oraz w czasie burz opady mogą być intensywne, prognozowana suma opadów do 15 mm - 20 mm. Temperatura maksymalna od 20 st. C na zachodzie, miejscami na północy oraz w centrum do 26 st. C na południowym wschodzie; chłodniej tylko w kotlinach górskich oraz nad morzem: od 18 st. C do 20 st. C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, okresami porywisty, południowy i południowo-zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 60 km/h, wysoko w Sudetach oraz Tatrach do 80 km/h.
We wtorek w stolicy zachmurzenie duże. Okresami opady deszczu. Temperatura maksymalna 24 st. C. Wiatr przeważnie umiarkowany, porywisty, z kierunków południowych.(PAP)
Autor: Jacek Buraczewski
mmi/