Przedstawiciele rządu i biznesu o wpływie AI na polską gospodarkę

2018-11-22 15:43 aktualizacja: 2018-12-14, 11:59
Fot. PAP
Fot. PAP
Czy sztuczna inteligencja może stać się kołem napędowym polskiej gospodarki i jak technologia będzie kształtować rynek pracy i zachowania konsumentów - m. in. na te pytania odpowiedzą przedstawiciele rządu i biznesu na debacie PAP, która odbędzie się w piątek.

Wcześniej w tym miesiącu ministerstwo cyfryzacji przekonywało, że dzięki sztucznej inteligencji (AI) możemy osiągnąć do 2030 r. poziom PKB taki, jaki bez tych technologii mielibyśmy dopiero na przełomie 2034/2035 r. Resort powołał się tu na analizę Gartnera, w której zwrócono uwagę, że już w najbliższym czasie na każde 100 miejsc pracy, które znikną z rynku na skutek rozpowszechniania się rozwiązań związanych ze sztuczną inteligencją, pojawi się 130 nowych.

Jednocześnie przed niebezpieczeństwem związanym z AI przestrzegał m.in. amerykański inwestor i przedsiębiorca Elon Musk, szef firmy Tesla i założyciel SpaceX, który wielokrotnie porównywał sztuczną inteligencję do broni atomowej. Rozwój tej technologii spotyka się też z dużymi obawami podsycanymi przez kulturę popularną. Dyrektor ds. rozwoju sztucznej inteligencji w Google Jeffrey Dean ocenił, że sztuczna inteligencja przypomina energię atomową pod względem swojego potencjału, jednak w odróżnieniu od niej nie poddaje się łatwemu nadzorowi.

Nad tymi zagadnieniami i wpływem nowoczesnej technologii nie tylko na polską gospodarkę i rynek pracy, ale i na zachowania konsumentów będą pochylać się przedstawiciele rządu, biznesu i świata finansów. Wśród prelegentów są: minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, minister cyfryzacji Marek Zagórski, dyrektor ds. marketingu polskiego oddziału Huawei Dorota Haller, szefowa polityki publicznej Google CEE Marta Poślad, dyrektor polityki korporacyjnej Microsoft Polska Piotr Marczuk i główny analityk Xelion Piotr Kuczyński.

Debata „Czy sztuczna inteligencja będzie motorem napędowym polskiej gospodarki i zmieni rynek pracy oraz zachowania konsumentów? O szansach i zagrożeniach jakie niesie za sobą nowoczesna technologia” rozpocznie się w piątek 23 listopada o godzinie 12. Transmisja z wydarzenia na stronach www.pap.pl i centrumprasowe.pap.pl.

Więcej o debacie