Zagórski: 5G jednym z priorytetów prac MC

2018-12-07, 13:29 aktualizacja: 2018-12-07, 15:54
PAP/Paweł Supernak
PAP/Paweł Supernak
Najważniejsze e-usługi, które Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło w ostatnim czasie, to zgłoszenie online narodzin dziecka, możliwość sprawdzenia przez internet historii auta, także liczby punktów karnych oraz e-meldunek – wymieniał szef MC Marek Zagórski podsumowując trzy lata działalności resortu.

"Jesteśmy na etapie końcowych prac nad dwoma ważnymi ustawami, czyli nowelizacją prawa telekomunikacyjnego oraz tzw. mega ustawy, czyli ustawy o wspieraniu inwestycji telekomunikacyjnej. Chcemy, żeby 5G zgodnie z tym, co założyła Komisja Europejska, było w Polsce w jednym dużym mieście przynajmniej w 2020 r." - powiedział w piątek minister cyfryzacji Marek Zagórski podsumowując na konferencji prasowej trzy lata działalności resortu.

Minister wymieniając plany na przyszłość MC, mówił, m.in. o rozwijaniu, wdrażaniu oraz implementowaniu w administracji państwowej nowych technologii, bazujących m.in. na sztucznej inteligencji, po to, by dać mocniejszy impuls do rozwoju polskiej gospodarki.

"Przyszły rok to także pierwsze efekty pracy nad programem e-doręczenia, czyli ucyfrowienia w pełny sposób administracji, obiegu i relacji między obywatelem, a administracją. To także prace nad takimi projektami, jak e-zamówienia" - mówił minister.

Szef resortu przekazał, że najważniejsze e-usługi, które Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło w ostatnim czasie, to zgłoszenie online narodzin dziecka, możliwość sprawdzenia przez internet historii auta, także liczby punktów karnych oraz e-meldunek.

"Stale współpracujemy z wieloma ministerstwami w różnych obszarach. Przygotowaliśmy kilkanaście różnych ustaw, które porządkują procesy cyfryzacji w Polsce" - powiedział minister Zagórski.

Jak powiedział, wspólnie z ministrem infrastruktury przewidywany jest kolejny pakiet deregulacyjny dla kierowców, który pozwoli m.in. na brak konieczności posiadania przy sobie prawa jazdy w trakcie jazdy samochodem.

Ministerstwo podkreśliło, że w ostatnim roku nastąpił dynamiczny wzrost liczby Profili Zaufanych. Z danych resortu wynika, że Polacy mają ich już dwa i pół miliona. "To ponad osiem razy więcej niż trzy lata temu. Tylko w tym roku około 2,5 miliona wniosków w programach 500+ i 300+ złożono przez internet" - przekazał Zagórski.

"Ostatni rok to także inwestycje w infrastrukturę, taką jak światłowody, sieci szerokopasmowe, nowoczesna telefonia bezprzewodowa"

Do urzędów - jak podał resort - przez internet trafiło 155 tysięcy wniosków o wydanie dowodu osobistego. Od 1 czerwca tego roku - czyli od dnia uruchomienia e-usługi - rodzice zgłosili online narodziny ponad 20 tysięcy maluchów. Ponad 30 tysięcy osób bez wychodzenia z domu zameldowało się w nowym miejscu zamieszkania. Polacy złożyli też prawie 29 tysięcy wniosków o odpis aktów stanu cywilnego. 

Resort przekazał, że jednymi z najbardziej popularnych e-usług są możliwość sprawdzenia historii pojazdu oraz liczby punktów karnych. Polacy skorzystali z nich niemal 60 milionów razy.

"Ostatni rok to także inwestycje w infrastrukturę, taką jak światłowody, sieci szerokopasmowe, nowoczesna telefonia bezprzewodowa. To również budowanie kompetencji cyfrowych i nowoczesna edukacja" – powiedział minister.

Przypomniał, że w październiku br. w 16 miastach średniej wielkości otworzyliśmy Kluby Młodego Programisty. Kluby działają w Nysie, Stargardzie, Siedlcach, Ełku, Lubinie, Inowrocławiu, Zamościu, Żarach, Piotrkowie Trybunalskim, Nowym Sączu, Przemyślu, Suwałkach, Kwidzynie, Żorach, Ostrowcu Świętokrzyskim i Gnieźnie. Jak podał resort, w pierwszym miesiącu frekwencja na organizowanych tam bezpłatnych zajęciach programowania przekroczyła 10 tysięcy osób. Kluby będą funkcjonowały przez dwa lata – do października 2020 r. Resort tłumaczy, że w specjalnie zaaranżowanych salach, wyposażonych w pomoce dydaktyczne, takie jak tablety, zestawy robotów edukacyjnych, czy maty edukacyjne do nauki programowania, przez cały ten czas będą odbywały się bezpłatne zajęcia, prowadzone przez wykwalifikowanych trenerów. W sumie, przez dwa lata ma być tam zorganizowanych 3200 bezpłatnych warsztatów dla ponad 40 tysięcy osób.

Minister wskazał, że projekt mLegitymacji szkolnej wszedł w fazę realizacji. Pierwsze szkoły rozdają swoim uczniom mobilne wersje dokumentów, w telefonach komórkowych. W ciągu kilku dni chęć przystąpienia do projektu zgłosiło niemal 100 kolejnych placówek. Dodał, że trwa pilotaż mLegitymacji studenckiej. A MC pracuje nad kolejnymi elektronicznymi dokumentami – m.in. mPojazdem, mPrawemJazdy i mBiletem. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ skr/ 
 

TEMATY: