Dlaczego zebry mają paski?

2015-05-27 14:54 aktualizacja: 2020-10-15, 15:07
Masai Mara, Kenia, 06.08.02: Zebry  z parku narodowego Masai Mara w Kenii 4 bm. O tej porze ponad milion tych i innych dzikich zwierząt migruje w poszukiwaniu świeżej trawy oraz wody i przekraczając granicę z Tanzanią wędruje po tamtejszym parku narodowym Serengeti. (TB)  PAP/EPA  /PEDRO UGARTE PAP/EPA © 2015 / PEDRO UGARTE
Masai Mara, Kenia, 06.08.02: Zebry z parku narodowego Masai Mara w Kenii 4 bm. O tej porze ponad milion tych i innych dzikich zwierząt migruje w poszukiwaniu świeżej trawy oraz wody i przekraczając granicę z Tanzanią wędruje po tamtejszym parku narodowym Serengeti. (TB) PAP/EPA /PEDRO UGARTE PAP/EPA © 2015 / PEDRO UGARTE
Ilość, grubość i rozmieszczenie białych pasków na czarnej sierści zebr ma związek z temperaturą otoczenia, w którym żyją – czytamy na łamach pisma „Open Science”.

Naukowcy od dawna zastanawiali się, dlaczego zebry posiadają na skórze charakterystyczne białe pasy. Przypuszczali, że umaszczenie zwierząt wykształciło się pod wpływem ewolucji w celu zmylenia drapieżników, ochrony przed roznoszącymi choroby owadami, regulacji temperatury ciała i podtrzymania spójności społecznej. Teraz badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego (USA) doszli do wniosku, że rozmieszczenie, grubość i gęstość pasów zależą w głównej mierze od temperatury otoczenia.

Brenda Larison i jej współpracownicy przeanalizowali wzór umaszczenia przedstawicielek najliczniejszego gatunku zebry - zebr stepowych (Equus quagga). W badaniu uwzględnili zwierzęta żyjące w 16 różnych rejonach Afryki.

Zaobserwowali, że zebry mieszkające w cieplejszym klimacie posiadają grube pasy pokrywające całe ciało. Tymczasem pozostałe zwierzęta – zwłaszcza te żyjące w rejonach o stosunkowo niskich temperaturach w zimie, np. Afryce Południowej czy Namibii – mają mniej pasów, które są do tego znacznie węższe i delikatniejsze. Niektóre z tych zebr posiadają nawet fragmenty ciała (np. nogi) o jednolitym umaszczeniu.

Na tej podstawie badacze uznali, że regulacja temperatury ciała (termoregulacja) jest głównym czynnikiem wpływającym na rozmieszczenie i wygląd pasów.

Ich wnioski znajdują potwierdzenie w innym badaniu (czekającym jeszcze na publikację), w którym zespół koordynowany przez Daniela Rubensteina z Uniwersytetu Princeton (USA) wykazał, że zebry posiadające grube, białe pasy mają temperaturę ciała niższą o około 5 stopni w skali Fahrenheita (niecałe 3 stopnie w skali Celsjusza) niż antylopy o jednolitym umaszczeniu, żyjące na tym samym terytorium.

Naukowcy kontynuują badania i mają nadzieję, że uda im się zidentyfikować geny, które wpływają na wzór umaszczenia u zebr. (PAP)

ooo/ agt/