Petru wnioskuje do komisji etyki poselskiej ws. weryfikacji oświadczenia majątkowego Kaczyńskiego

2019-01-30 14:33 aktualizacja: 2019-01-30, 14:36
Ryszard Petru. Fot. PAP/Piotr Nowak
Ryszard Petru. Fot. PAP/Piotr Nowak
Lider partii Teraz! Ryszard Petru złożył wniosek do komisji etyki poselskiej oraz do urzędu skarbowego Warszawa-Żoliborz w sprawie weryfikacji oświadczenia majątkowego prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Jego zdaniem Kaczyński nieformalnie kierował grupą kapitałową, do której należy spółka Srebrna.

"Gazeta Wyborcza" opublikowała we wtorek stenogram nagrania rozmowy m.in. prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z austriackim biznesmenem Geraldem Birgfellnerem, która dotyczy planów budowy w Warszawie dwóch wieżowców przez powiązaną ze środowiskiem PiS spółkę Srebrna. Ujawniona rozmowa odbyła się 27 lipca 2018 r. w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie. Wzięli w niej udział Jarosław Kaczyński, jego brat cioteczny Grzegorz Tomaszewski, austriacki biznesmen Gerald Birgfellner, powiązany rodzinnie z prezesem PiS i jego wspólniczka, pełniąca jednocześnie rolę tłumaczki.

Środowa "GW" powołuje się na dokumentację negocjacji w sprawie budowy przez Srebrną dwóch wież w Warszawie. "Pierwsza rozmowa Kaczyńskiego z zaproszonym do projektu Geraldem Birgfellnerem odbyła się 12 maja 2017 r., ostatnia 2 sierpnia 2018 r. Czasem towarzyszyła im tylko tłumaczka, czasami schodził się zarząd związanej z PiS spółki Srebrna, dołączali architekci" - podaje gazeta. Według "GW" prezes PiS "nawet nie dbał o pozory sformalizowania biznesowych spotkań" i "działał w imieniu Srebrnej", choć jako poseł - zgodnie z ustawą o partiach politycznych - nie może prowadzić działalności gospodarczej.

Zgodnie z informacją "Wyborczej" 2 lutego ub. r. Barbara Skrzypek, która wraz z synem ma niewielkie udziały w Srebrnej, podpisała Kaczyńskiemu pełnomocnictwo, by ten "reprezentował ją na nadzwyczajnym zgromadzeniu wspólników spółki". Jak dodaje "GW", w ten sposób Skrzypek dała prezesowi PiS "wolną ręką w podejmowaniu decyzji".

"Składam wniosek do komisji etyki poselskiej, a także do urzędu skarbowego właściwego dla miejsca zamieszkania Jarosława Kaczyńskiego, czyli Warszawa-Żoliborz, w sprawie weryfikacji oświadczenia majątkowego posła Jarosława Kaczyńskiego" - poinformował Petru w środę na konferencji prasowej w Sejmie.

Dodał, że chce się dowiedzieć o wszelkich dodatkowych dochodach, które Jarosław Kaczyński uzyskał od początku zasiadania w Sejmie VIII kadencji. "Wzywam też posła Kaczyńskiego do złożenia wyjaśnień w sprawie osiągania dochodów i czerpania korzyści z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, zarządzania działalnością gospodarczą lub pełnienia funkcji przedstawiciela lub pełnomocnika w takiej działalności" - podkreślił lider partii Teraz!

Według niego, zgodnie z oświadczeniem z 21 grudnia 2015 roku prezes PiS jest posłem zawodowym. "Oznacza to, że nie może prowadzić jakiejkolwiek działalności gospodarczej. Coś innego wynika ze stenogramów, które opublikowała +Gazeta Wyborcza+. Poseł Jarosław Kaczyński prowadził rozmowy biznesowe na temat inwestycji w imieniu spółki Srebrna. Przebieg tej rozmowy jednoznacznie wskazuje, że jest on osobą decyzyjną w kwestii tej inwestycji. I te słowa Jarosława Kaczyńskiego nie pozostawiają wątpliwości" - zaznaczył Petru.

"Słowa Jarosława Kaczyńskiego ze stenogramów świadczą jednoznacznie o nieformalnym kierownictwem nad grupą kapitałową, do której należy spółka Srebrna. W związku z tym uważam za uzasadnione i konieczne rozpatrzenie przez komisję etyki poselskiej jak również przez urząd skarbowy Warszawa-Żoliborz analizy wszystkich oświadczeń majątkowych, rejestru korzyści posła Kaczyńskiego złożonych od początku VIII kadencji Sejmu, a także wezwanie posła Kaczyńskiego do złożenia wyjaśnień w tej sprawie" - oświadczył lider partii Teraz!. (PAP)

autor: Edyta Roś

ero/