Wieczorny trening nie przyczynia się do bezsenności

2019-02-22, 18:30
Fot. PAP/Lech Muszyński
Fot. PAP/Lech Muszyński
Jeszcze do niedawna sądzono, że wieczorny trening może przyczyniać się do bezsenności. Najnowsze badania obalają to przekonanie. Co ciekawe, naukowcy wskazują, że wieczorny trening nie tylko nie ma wpływu na sen, ale powstrzymuje nas przed wieczornym podjadaniem.

Wnioski płynące z przeprowadzonych badań zaprzeczają dotychczasowemu przekonaniu, że wieczorny trening przyczynia się do bezsenności.

W 2001 roku American Academy of Sleep w swoim raporcie zalecała unikanie ćwiczeń o wysokiej intensywności przed snem. Na przestrzeni lat to stanowisko nieco się zmieniło; agencja wskazuje, że ostatnie badania dotyczące wpływu ćwiczeń na sen są niejednoznaczne. Eksperci zalecają, aby osoby, które mają problemy ze snem unikały intensywnego wysiłku, wskazują jednak, że w przypadku osób, które nie cierpią na bezsenność czy zaburzenia snu, ćwiczenia mogą podnieść jego jakość.

Zaangażowane do badania osoby, poproszono o to, aby wykonywały intensywny trening interwałowy na rowerku. Najpierw badani wykonywali ćwiczenie rano. Kolejnych danych dostarczały naukowcom trening popołudniowe, a następnie treningi wykonywane wieczorem. Współautorka badania, Penelope Larsen, wskazuje, że nie wykazano żadnych istotnych różnic w cyklu snu, niezależnie od tego, o jakiej porze trenowali badani.

Przeprowadzone badania wskazały natomiast, że "ćwiczenia mogą korzystnie zmienić stężenie hormonów związanych z apetytem". Co może oznaczać, że po wieczornym treningu będziemy mieli mniejszą ochotę na nocną przekąskę.

Larsen wyjaśnia, że wyniki tych badań nie tylko przełamują pewien schemat myślenia na temat wieczornych treningów, zachęcają również do tego, aby harmonogram ćwiczeń dostosować do naszego stylu życia. Zatem, jeśli nie należymy do rannych ptaszków i myśl o porannym joggingu budzi nasze zniechęcenie, warto odłożyć trening na wieczór. (PAP Life)

mdn/ jbr/