ARP zainicjowała powstanie biznesowego inkubatora Europejskiej Agencji Kosmicznej

2019-03-05 10:51 aktualizacja: 2019-03-05, 10:51
Trzy regionalne konsorcja, pod patronatem ARP, podpisały w poniedziałek porozumienie, którego celem jest stworzenie pierwszego w Europie Środkowej inkubatora biznesowego Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA BIC). Inkubator ma m.in. wspierać start-upy z sektora kosmicznego.

ESA BIC's (European Space Agency Business Incubation Centers) to koordynowana i współfinansowana przez Europejską Agencję Kosmiczną sieć centrów inkubacji biznesowej. Jej celem jest wspieranie start-upów z sektora kosmicznego.

Poniedziałkową umowę ws. utworzenia konsorcjum podpisały: Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) w roli lidera ESA BIC Poland, Blue Dot Solutions (lider konsorcjum regionalnego Gdańsk-Kraków), Fundacja Przedsiębiorczości Technologicznej (lider konsorcjum regionalnego Warszawa-Łódź-Wrocław); województwo podkarpackie (lider konsorcjum regionalnego Rzeszów).

"Patrzymy w kosmos, bo twardo stąpamy po ziemi. Ten sektor na świecie rośnie bardzo szybko (...) Chcielibyśmy, by w tym rosnącym rynku Polska brała udział jeszcze efektywniej (...) Chcielibyśmy, aby za sprawą tego konsorcjum ubiegać się o powołanie w Polsce inkubatora ESA. To będzie pierwszy taki inkubator, szkoła przedsiębiorczości dla sektora kosmicznego w Europie Środkowej" - powiedziała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Podkreśliła, że w przestrzeni kosmicznej znajduje się 80 obiektów mających "tabliczki znamionowe" Made in Poland. Jest nim m.in. "kret", który w ramach misji InSight ma zagłębić się na 5 metrów w czerwoną planetę. "Kreta" zaprojektowała i wykonała polska firma Astronika we współpracy z kilkoma ośrodkami naukowymi, m.in. Centrum Badań Kosmicznych PAN, Instytutem Lotnictwa, Instytutem Spawalnictwa, Politechniką Łódzką i Politechniką Warszawską. Emilewicz dodała, że "kret" rozpoczął swoją pracę w ubiegły piątek.

Jak wyjaśniła ARP, inkubatory ESA współpracują z ośrodkami naukowo-badawczymi i instytucjami, które mogą finansować rozwój przedsiębiorstw m.in. z bankami, funduszami inwestycyjnymi obejmującymi venture capital oraz tzw. aniołami biznesu. Dzięki współpracy z ESA start-upy korzystają ze wsparcia merytorycznego agencji. Start-up w procesie inkubacji otrzymuje 50 tys. euro bezzwrotnego wsparcia finansowego, 80 godzin wsparcia technicznego, bezpłatny dostęp do pomieszczeń biurowych i infrastruktury technicznej na czas inkubacji, dostęp do innych sieci centrów inkubacyjnych ESA, czy promocję projektu na arenie międzynarodowej.

Funkcjonowanie każdego ESA BIC planowane jest na 5 lat, w trakcie których rocznie inkubowanych ma być od kilku do kilkunastu start-upów.

Podczas wtorkowej uroczystości podpisania umowy ws. konsorcjum zostały rozdane statuetki "Konstelacje 2018" dla instytucji i osób, które rozwijają polski sektor technologii kosmicznych.

Kosmiczną firmą roku została firma Astronika odpowiedzialna za budowę "marsjańskiego kreta". W kategorii "zagraniczny sukces" nagrodzona została firma ICEYE Polska. Nagrodę otrzymał również Gordon Wasilewski pracownik naukowy CBK PAN oraz stypendysta Colorado School of Mines. Został on wyróżniony w kategorii "nadzieja sektora kosmicznego". Jest to nagroda dla młodych, do 30 roku życia, pracowników branży kosmicznej w Polsce. Nagrodę specjalną - wyróżnienie dla firmy, wydarzenia, osoby której wkład w rozwój sektora był największy - zostało przyznane Studenckiemu Kołu Astronautycznemu Politechniki Warszawskiej za wyniesienie satelity PW-SAT2. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ drag/