Straż pożarna: od piątku ponad 2 tys. interwencji w związku z silnym wiatrem

2019-03-10 09:09 aktualizacja: 2019-03-10, 15:22
W związku z silnym wiatrem straż pożarna od piątku zanotowała ponad 2 tys. interwencji; w sobotę było ich 626, a w niedzielę od północy do szóstej rano 524 – poinformował PAP w niedzielę rano rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak.

Łącznie od piątku wskutek silnych wichur poszkodowane zostały trzy osoby. W piątek na samochód, którym podróżowały dwie osoby w Połczynie w woj. zachodniopomorskim, spadło drzewo. "Wczorajsze nawałnice spowodowały zaś, że jedna osoba została ranna. To ponad 60-letnia kobieta, która w Otwocku została uderzona spadającym konarem drzewa i trafiła do szpitala" - poinformował Frątczak.

Łącznie od piątku straż pożarna zanotowała 2 tys. 91 interwencji. Rzecznik PSP ocenił, że "wczorajszy dzień i dzisiejsza noc były wyjątkowo pracowite dla strażaków, szczególnie z południa kraju". Jak podsumował, w sobotę zanotowano łącznie 626 interwencji, z czego najwięcej - 123 na Mazowszu, 122 na Śląsku i 50 w Pomorskiem. Z kolei w niedzielę od północy do szóstej rano zanotowano 524 interwencje, z czego najwięcej - 141 na Śląsku, 82 w Małopolsce i 62 na Podkarpaciu.

"Silna wichura zerwała około 20 dachów, uszkodziła kolejnych 100" - dodał Frątczak. Aby zminimalizować straty, strażacy zabezpieczają te dachy folią i plandekami, bo silnym wichurom często towarzyszą opady deszczu.

Frątczak powiedział także, że wiatr zerwał wielu linii energetycznych i uszkodził wielu stacji transformatorowych. "Na dzisiejszy poranek aż 148 tys. odbiorców jest pozbawionych dostaw energii - najwięcej - 46,5 tys. na Mazowszu, 32 tys. na Podkarpaciu i 18 tys. w Łódzkiem" - przekazał Frątczak.

"W Jaworznie na Śląsku nadzór budowlany wyłączył możliwość odwiedzania przez wiernych kościoła z uwagi na uszkodzenie przez wiatr poszycia wieży" - dodał rzecznik PSP.

Frątczak przypomniał też, że na niedzielę są ogłoszone kolejne ostrzeżenia drugiego stopnia, jeśli chodzi o silny wiatr, dla Pomorza, Mazowsza i Lubelszczyzny. Pierwszy stopień ostrzeżenia ogłoszono dla województw: zachodniopomorskiego, warmińsko-mazurskiego, małopolskiego i śląskiego. (PAP)

autor: Marcin Jabłoński

mja/ joz/