Minister kultury wręczył odznaczenia z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru

2019-03-27 17:48 aktualizacja: 2019-03-28, 07:36
Warszawa, 27.03.2019. Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński (P) i odznaczeni podczas uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych i resortowych wybitnym artystom polskich scen teatralnych z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, 27 bm. w siedzibie MKiDN w Warszawie. (pkus) PAP/Radek Pietruszka
Warszawa, 27.03.2019. Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński (P) i odznaczeni podczas uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych i resortowych wybitnym artystom polskich scen teatralnych z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, 27 bm. w siedzibie MKiDN w Warszawie. (pkus) PAP/Radek Pietruszka
18 osób otrzymało w środę z rąk wicepremiera, ministra kultury prof. Piotra Glińskiego odznaczenia państwowe i resortowe z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. W okresie zaborów to było jedno z nielicznych miejsc, gdzie żywe słowo przenoszono z pokolenia na pokolenie - mówił Gliński.

Uroczystość wręczenia odznaczenia odbyła się w środę w siedzibie MKiDN.

Minister kultury przypomniał, że w czerwcu 1961 r. Międzynarodowy Instytut Teatralny ustanowił Międzynarodowy Dzień Teatru. Jak mówił, to jest "święto ludzi teatru, święto teatru, jako bardzo ważnego wymiaru kultury".

Ocenił, że w Polsce "pozycja teatru jest może szczególna z uwagi na uwarunkowania historyczne". "W okresie zaborów to było jedno z nielicznych miejsc, może oprócz kościoła, gdzie żywe słowo, polskie słowo było ważne, było słuchane, przenoszone z pokolenia na pokolenie. Także w okresie ucisku komunistycznego w PRL-u teatr miał szczególne znaczenie obywatelskie i publiczne" - podkreślił.

Podał, że w Polsce jest obecnie ponad 800 teatrów - dramatycznych, dziecięcych, muzycznych, tańca, plastycznych. Jak mówił, "w ciągu ostatnich czterech lat zwiększono dotacje instytucji, które bezpośrednio są zależne od MKiDN, a jak przypomniał, jest ich raptem kilkanaście na 800". Poinformował, że dofinansowanie zwiększono do ponad 200 mln zł, m.in. dlatego, że kilka nowych teatrów uzyskało współprowadzenie ministerstwa.

Gliński: różnorodność życia teatralnego, instytucji teatralnych jest wielką zaletą, wielką korzyścią

Poinformował, że były to bardzo różne teatry, bo - jak zaznaczył - "różnorodność życia teatralnego, instytucji teatralnych jest wielką zaletą, wielką korzyścią". Minister wyraził radość, że "teatr w Polsce żyje, że jest interesujący, często kontrowersyjny, ale znajduje swoich widzów w różnych grupach społecznych, bo jest tak bardzo różny".

"To wszystko zawdzięczamy przede wszystkim państwu, w związku z tym jeszcze raz chciałem podziękować za państwa pracę, za państwa udział" - zwrócił się do odznaczonych. "Mam nadzieję, że w dalszym ciągu będziecie mieli jeszcze państwo wiele satysfakcji ze swojej pracy, ze swoich kontaktów z instytucjami kulturalnymi, z którymi jesteście związani, a my - społeczeństwo - będziemy dzięki temu mieli jak najprzyjemniejsze doznania" - dodał.

Trzy osoby zostały uhonorowane odznaczeniami państwowymi. Złoty Krzyż Zasługi otrzymali: solista baletu i pedagog Bogdan Stanisław Jankowski (po raz drugi) i scenografka Anna Danuta Bobrowska-Ekiert. Srebrnym Krzyżem Zasługi uhonorowana została aktorka Barbara Szałapak.

Jankowski powiedział, że jest to dla niego "zwieńczenie prawie 50-letniej pracy". "Chciałabym, żeby wszyscy, których uczyłem, moi uczniowie, żeby tak samo zdobywali jakieś laury jak ja" - dodał.

Szałapak powiedziała PAP, że to odznaczenie było dla niej przede wszystkim "dużym zaskoczeniem". Dodała, że jest to dla niej "nieprawdopodobne wyróżnienie" mając świadomość, kto razem z nią został odznaczony.

15 osób otrzymało także odznaczenia resortowe. Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" otrzymali: dyrektor Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach Bogumił Mrówczyński oraz aktor i reżyser Wojciech Adamczyk.

Ustanowienie Dnia Teatru zaproponował Arvi Kivimaa, prezydent Fińskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego

Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" trafił do aktora i reżysera Tomasza Grochoczyńskiego i aktorki Marii Chwalibóg. "Cieszę się z tego, że tyle lat nie pracuję w żadnym teatrze, a jednak ktoś pamięta moje dobre czasy i to docenił" - powiedziała PAP Chwalibóg.

Brązowy Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" otrzymali: tancerka i choreografka, współtwórczyni Sopockiego Teatru Tańca Joanna Czajkowska, aktor, dyrektor artystyczny Teatru Rampa w Warszawie Cezary Domagała, koryfejka baletu Urszula Drzewińska, aktor estrady Tadeusz Dyszkiewicz, aktor Teatru Wybrzeże w Gdańsku Jerzy Gorzko, wokalistka Anna Konieczna-Nowak, tancerz i choreograf Jacek Krawczyk, poeta, kompozytor Jerzy Mamcarz, pedagog i tancerka Barbara Sier-Janik, dziennikarka i krytyk teatralna Temida Stankiewicz-Podhorecka i tancerka i pedagog Barbara Stefaniak.

27 marca na świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Teatru. Święto to ustanowiono w czerwcu 1961 r., na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu, które miało miejsce 27 marca 1957 r.

Ustanowienie Dnia Teatru zaproponował Arvi Kivimaa, prezydent Fińskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego podczas 9. światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w Helsinkach. Odtąd Dzień Teatru jest koordynowany i obchodzony przez ponad sto narodowych ośrodków ITI na całym świecie.

Międzynarodowy Instytut Teatralny (ITI) został założony w 1948 r. w Pradze przez osiem państw, w tym Polskę. Obecnie działa pod auspicjami UNESCO, a jego główny sekretariat mieści się w Paryżu.(PAP)

autorzy: Katarzyna Krzykowska, Olga Łozińska

ksi/ oloz/ agz/