Studio Filmów Rysunkowych uruchomiło własny kanał na Youtube

2019-03-29 14:32 aktualizacja: 2019-03-29, 14:37
Kadr z filmu "Reksio". Fot. PAP/Reprodukcja
Kadr z filmu "Reksio". Fot. PAP/Reprodukcja
Bielskie Studio Filmów Rysunkowych podpisało umowę z Google, właścicielem Youtube'a. Wytwórnia podała w piątek, że dzięki temu może samodzielnie usuwać nielegalne treści z tego portalu. Dotychczas usunięto już kilka tysięcy "pirackich" bielskich animacji.

„Podpisanie umowy z Youtubem pozwoliło SFR podjąć skuteczną walkę z nielegalnym rozpowszechnianiem treści na tej platformie. Obecnie głównym celem naszego kanału jest promocja naszych produkcji, zarówno tych dawniejszych, jak i najnowszych” – powiedział dyrektor Studia Andrzej Orzechowski.

Studio Filmów Rysunkowych na własnym kanale zamieściło najsłynniejsze produkcje, m.in. "Wielką podróż Bolka i Lolka", "Bolek i Lolek na Dzikim Zachodzie", "Porwanie w Tiutiurlistanie" czy kilkadziesiąt filmów z Reksiem i Baltazarem Gąbką. Obok klasyki widzowie mogą też zobaczyć najnowsze filmy wytwórni, w tym serię o przygodach Kuby i Śruby.

Jak dodał Orzechowski, przychody z dystrybucji w internecie „w żaden sposób nie są porównywalne z dystrybucją tradycyjną”. Dlatego udostępnianie filmów Studia będzie miało „charakter rotacyjny”, aby cała zawartość była w dalszym ciągu atrakcyjna dla tradycyjnych odbiorców, takich jak staje telewizyjne.

Studio Filmów Rysunkowych powstało w 1947 r. Pod kierownictwem plastyka Zdzisława Lachura utworzono w Katowicach zespół, który po komplikacjach lokalowych trafił do Bielska. Pierwszy film rysunkowy powstał rok później. Czarno-biały "Czy to był sen?" nigdy jednak nie wszedł na ekrany. Z bielskim studio współpracowali m.in. Zbigniew Lengren, Jan Szancer, Józef Szajna, Jan Brzechwa, Ludwik Jerzy Kern, Stefan Kisielewski, Krzysztof Komeda i Krzysztof Penderecki. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ agz/