Rita Cosby w Polsce

2019-04-01 09:39 aktualizacja: 2019-04-01, 09:55
Warszawa, 29.03.2019. Spotkanie z amerykańską dziennikarką, trzykrotną laureatką nagród Emmy, córką powstańca warszawskiego Ritą Cosby (L) odbyło się w In1Place w Warszawie. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Warszawa, 29.03.2019. Spotkanie z amerykańską dziennikarką, trzykrotną laureatką nagród Emmy, córką powstańca warszawskiego Ritą Cosby (L) odbyło się w In1Place w Warszawie. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Gwiazda amerykańskiej telewizji, autorka bestsellerów, trzykrotna laureatka nagród Emmy – Rita Cosby odwiedziła Warszawę. Spotkanie z dziennikarką zorganizowane zostało przez Polską Fundację Narodową, w ramach projektu 100x100.

Rita Cosby to autorka głośnych wywiadów, m.in. z byłym Przewodniczącym Organizacji Wyzwolenia Palestyny Jasirem Arafatem, izraelskim premierem Arielem Sharonem czy prezydentem Slobodanem Miloseviciem. Była też pierwszą reporterką na świecie, która odwiedziła więźniów w Guantanamo. Cosby przeprowadzała także liczne wywiady z ludźmi ze świata show-biznesu, m.in. Mike'iem Tysonem czy Michaelem Jacksonem.

Jednak do Polski przyjechała, aby opowiadać historię swojego ojca. Jak zaznaczyła podczas spotkania 100x100, najtrudniejszy wywiad, jaki przeprowadziła, była to rozmowa z jej własnym ojcem, Ryszardem Kossobudzkim, powstańcem warszawskim, członkiem batalionu "Gozdawa", żołnierzem AK pod dowództwem generała Andersa. Historię swego ojca opisała w głośnej książce "Cichy bohater: Tajemnice przeszłości mojego ojca".

Cosby podkreślała podczas spotkania, że długo nie znała historii ojca, który przez lata nie chciał o tym opowiadać. Zastanawiały ją rany na jego ciele i głowie, ale rozmowa była trudna. Matka powiedziała Ricie jedno zdanie: "Twój ojciec był bohaterem".

"Mój ojciec zawsze mówił o przyszłości, przyszłość była dla niego najważniejsza. Ja sama nie znałam historii Powstania Warszawskiego. Usłyszałam ją z ust mojego ojca. To nie jest tylko historia mojego ojca, to historia Polski" - podkreślała Rita Cosby podczas spotkania. "Ta rozmowa kosztowała nas wiele emocji. Pierwszy raz widziałam, jak mój ojciec płacze" - mówiła Cosby.

"Mój ojciec milczał przez 35 lat. Opowiadał mi, jak widział pożar Getta, płakał, mówiąc o tym" - wspominała Rita Cosby. Przypominała również fakt, że jej ojciec odwiedził Polskę dopiero po 65 latach od jej opuszczenia. W tę podróż wyruszył wraz z córką.

"Jestem szczęśliwa, że wysłuchałam historii mojego ojca, ale też historii tego kraju. Jest wiele osób, które, tak, jak mój ojciec, wolało nie opowiadać swoich powstańczych historii. To ludzie, którzy poświecili się za wolność, za Polskę" - mówiła Rita Cosby.

Dziennikarka wracała wspomnieniami do chwili, gdy przybyła z ojcem do Polski. "Jak już mieliśmy jechać, był bardzo zdenerwowany. Pamiętam, jak lecieliśmy nad Warszawą. Ojciec myślał, że to sen, nie wierzył, że Warszawa tak wygląda, kiedy oglądał ją jeszcze z samolotu, płakał ze szczęścia" - opowiadała.

Rita Cosby wspominała także, że w Powstaniu Warszawskim zginęła dziewczyna jej ojca. "Po 65 latach wrócił na to miejsce. +Tak mi przykro, czy mi wybaczysz+, mówił do swej zmarłej dziewczyny" - mówiła Rita.

"Spisałam te wspomnienia nie dla mnie, ale dla Polski. Jestem z mojego ojca bardzo dumna. To jest prawdziwa historia, szczególna" - mówiła dziennikarka podczas spotkania.

Pytana, czy, skoro już zna historię ojca, nie myśli teraz o powrocie do nazwiska Kossobudzki, odparła: "To mnie zmieniło bardzo, w każdym detalu. Czuję się teraz Polko-Amerykanką, a nie tylko Amerykanką". "Ten kraj jest bardzo specjalny, bo myśląc o przyszłości pamięta o przeszłości. Są tu wspaniałe miejsca, poświęcone historii, jak Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum POLIN. Teraz oglądam Polskę oczami mojego ojca" - mówiła dziennikarka.

Polska Fundacja Narodowa 10 września 2018 r. zainaugurowała projekt pt. "100x100". Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, do Polski zostanie zaproszonych 100 wypływowych, znanych i szanowanych na świecie postaci życia publicznego - artystów, naukowców, sportowców, intelektualistów, przedsiębiorców oraz liderów opinii. Zaproszeni podczas swojej wizyty będą brali udział w licznych spotkaniach, dzięki którym poznają Polskę jako kraj nowoczesny, z bogatą historią i kulturą, celem promowania go na arenie międzynarodowej. (PAP Life)

dki/ jbr/

TEMATY: