Prezydent Duda: odbudowa Notre Dame może stać się symbolem odbudowy Europy

2019-04-16, 07:15 aktualizacja: 2019-04-16, 10:52
Pożar katedry Notre Dame. Fot. PAP/EPA/YOAN VALAT
Pożar katedry Notre Dame. Fot. PAP/EPA/YOAN VALAT
U nas ludzie już się zgłaszają gotowi złożyć datki na odbudowę katedry Notre Dame. Dziękuję za to, bo jestem przekonany, że odbudowa katedry może stać się symbolem odbudowy Europy - napisał we wtorek po północy prezydent Andrzej Duda.

"U nas ludzie już się zgłaszają gotowi złożyć datki na odbudowę Katedry Notre Dame. Dziękuję za to, bo jestem przekonany, że odbudowa Katedry może stać się symbolem odbudowy Europy. Odbudowy Europy na jej prawdziwym, historycznym, judeo-chrześcijańskim fundamencie" - podkreślił prezydent na Twitterze.

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapewnił, że Notre Dame zostanie odbudowana. "Udało się uniknąć najgorszego, ale batalia o uratowanie katedry nie jest jeszcze zakończona" - dodał.

Ogień w paryskiej katedrze pojawił się w poniedziałek tuż przed godziną 19. Według straży pożarnej mógł mieć on związek z pracami renowacyjnymi budowli. W katedrze prowadzono renowację iglicy nad nawą główną.

Szef paryskich strażaków Jean-Claude Gallet powiedział wieczorem, iż "można uznać, że główna struktura została uratowana i zachowana". Dodał, że wygląda na to, iż uratowano obie potężne wieże fasady katedry. (PAP)

mkr/