Prawica RP i Kukiz'15 domagają się rozpatrzenia uchwały ws. potwierdzenia złotego jako polskiej waluty

2019-04-24 12:10 aktualizacja: 2019-04-24, 15:50
Fot. PAP/Grzegorz Michałowski
Fot. PAP/Grzegorz Michałowski
Prawica RP i Kukiz'15 domagają się rozpatrzenia przez Sejm ich projektu uchwały w sprawie potwierdzenia złotego jako polskiej waluty. Według nich polski złoty to fundament polskiej polityki gospodarczej oraz "instytucja narodowa", której nie można naruszać.

Marek Jurek (Prawica RP, lider wielkopolskiej listy Kukiz'15 do Parlamentu Europejskiego) ocenił w środę na konferencji prasowej w Sejmie, że polski złoty jako waluta narodowa to fundament polskiej polityki gospodarczej.

Poinformował, że Prawica RP i Kukiz'15 domagają się, by Sejm rozpatrzył ich projekt uchwały w sprawie potwierdzenia złotego jako polskiej waluty. "Potwierdzający, że art. 227 konstytucji jest nienaruszalny" - podkreślał Jurek. Dodał, że oczekuje, by wszystkie partie zajęły w Sejmie jasne stanowisko w tej sprawie.

"Naszym zdaniem reprezentujemy tę część opinii która uważa, że to jest wartość niezmienna i instytucja narodowa, której nie można naruszać" - mówił Jurek.

W jego ocenie "jest zupełnie niezrozumiałe, dlaczego władza, która sobie dzisiaj przypomniała o obronie złotego, od 14 miesięcy trzyma w zamrażalce sejmowej projekt przygotowany przez Prawicę RP i ruch Kukiz'15". Dodał, że projekt "musi być wreszcie rozpatrzony".

Były marszałek Sejmu przypomniał też, że w poprzedniej kadencji parlamentu rząd PO "w sposób sprzeczny z konstytucją przeforsował tzw. ratyfikację paktu fiskalnego". "Czyli założenie, że polski budżet może podlegać kontroli w sytuacjach kryzysowych, gdyby Polskę wprowadzono do strefy euro" - podkreślił. "My uważamy, że jest to wchodzenie w politykę likwidacji waluty narodowej" - dodał Jurek.

Przypomniał, że PiS - który był wtedy w opozycji - złożył w Trybunale Konstytucyjnym skargę w sprawie stwierdzenia nielegalności tamtych działań. "Oczekujemy od władzy ponowienia tej skargi konstytucyjnej" - oświadczył Jurek.

Obecny na konferencji Tomasz Rzymkowski (Kukiz'15) dodał, że apel o utrzymanie złotego jako waluty narodowej "wynika nie tylko z chęci, abyśmy w polskich kieszeniach trzymali polską walutę, ale aby istniał ważny organ, który gwarantuje część naszej suwerenności - suwerenności ekonomicznej i gospodarczej". "Tym organem jest Narodowy Bank Polski" - podkreślił Rzymkowski.

W ocenie posła Kukiz'15 "w sytuacji, kiedy Polska przyjmie walutę euro, to nie tylko zniknie polski złoty, ale też Narodowy Bank Polski".

W uzasadnieniu projektu uchwały podkreślono, że "aktem nadrzędnym, definiującym wartości i cele, instytucje i charakter polityki Rzeczypospolitej jest jej Konstytucja".

"Art. 227 ust.1 Konstytucji trwale określa stanowisko naszego państwa w kwestii waluty narodowej. O trwałym charakterze tej normy świadczy brak jakichkolwiek prób zmiany tego przepisu w ciągu ostatnich lat. Takiej próby nie podjęli nawet najbardziej zdecydowani zwolennicy zastąpienia złotego przez euro. Złoty stanowi instytucję narodową, którą chronić i szanować musi każdy polski rząd" - czytamy w projekcie uchwały.

Podkreślono, że "istotnym motywem przekładanej uchwały (która ma przede wszystkim na celu zapewnienie przestrzegania Konstytucji) jest świadomość tego, że własna waluta narodowa stanowi zasadniczy instrument konkurencyjności polskiej gospodarki i zapewnienia godnego poziomu życia polskich rodzin. Świadomość tę podziela (według wiarygodnych badań społecznych) zdecydowana większość Polaków".

"Składając projekt tej uchwały żywimy nadzieję, że większość sejmowa oraz rząd Mateusza Morawieckiego podzielą nasze stanowisko, bowiem Konstytucji nie można traktować jako niezobowiązującego zbioru przepisów. W państwie prawa należy poważnie i zobowiązująco traktować zasady zawarte w ustawie zasadniczej. I tego od każdego rządu oczekują wnioskodawcy tego projektu" - czytamy. (PAP)

autor: Edyta Roś

ero/ pś/