Uroczysta msza święta inaugurująca Rok Miłosierdzia z udziałem papieża

Uroczystość w Watykanie zaszczycili swoją obecnością prezydent i premier Włoch

Papież otwiera Święte Drzwi

W uroczystości uczestniczył emerytowany papież Benedykt XVI

Widok na Plac św. Piotra

Uroczystości towarzyszyły nadzwyczajne środki ostrożności

We mszy na placu Świętego Piotra wzięło udział ok. 50 tys. wiernych. Przybyli prezydent Włoch Sergio Mattarella i premier Matteo Renzi.
Mszy towarzyszyły nadzwyczajne, podniesione do najwyższego poziomu środki bezpieczeństwa wprowadzone w całym Rzymie w związku z zagrożeniem terrorystycznym.
Franciszek dokonał podniosłego, symbolicznego gestu otwarcia Drzwi Świętych, który oznacza rozpoczęcie Roku Świętego. Papież kilka razy pchał ciężkie wrota, zanim się otworzyły. Następnie przeszedł przez nie jako pierwszy.
W przedsionku bazyliki był także 88-letni Benedykt XVI, który ustąpił z urzędu w lutym 2013 roku. Emerytowany papież przeszedł przez drzwi jako drugi, co również miało mocny symboliczny wymiar. Benedykt XVI przywitał się serdecznie ze swym następcą, objęli się i pozdrowili.
Zauważa się, że Franciszek otworzył drzwi, pchając je obiema rękoma, podobnie jak uczynił to Jan Paweł II, gdy zainaugurował w Wigilię 1999 roku poprzedni Rok Święty z okazji Wielkiego Jubileuszu roku 2000.
Polski papież odstąpił wtedy od tradycyjnego obrzędu, w trakcie którego używano młoteczka i stukano nim symbolicznie trzy razy. Ostatni raz młoteczka ze złota i kości słoniowej użył w 1983 roku Jan Paweł II, inaugurując Jubileusz Odkupienia.
Trzeba wzrastać w przekonaniu o miłosierdziuW homilii podczas mszy Franciszek powiedział: "To będzie rok, w którym trzeba wzrastać w przekonaniu o miłosierdziu. Jak wiele krzywdy wyrządza się Bogu i Jego łasce, kiedy przede wszystkim twierdzi się, że grzechy są karane Jego sądem, a nie stawia się na pierwszym miejscu tego, że są odpuszczane przez Jego miłosierdzie".
"Musimy przedkładać miłosierdzie nad sąd, a w każdym przypadku sąd Boży będzie zawsze odbywał się w świetle Jego miłosierdzia" - dodał papież.
Wyjaśnił wiernym: "Przejście przez Drzwi Święte sprawi, że poczujemy, iż uczestniczymy w tajemnicy miłości. Porzućmy wszelkie formy lęku i strachu, bo nie przystoją one temu, kto jest kochany".
"Wejście przez te Drzwi oznacza odkrycie głębi miłosierdzia Ojca, który przyjmuje wszystkich i wychodzi osobiście na spotkanie każdemu" - podkreślił Franciszek.
Na życzenie papieża na mszę przywieziono obraz Matki Bożej z greckokatolickiej cerkwi Przemienienia Pańskiego w Jarosławiu koło Przemyśla, zwany Bramą Miłosierdzia.
Konsultantem artystycznym reżyser Wim WendersKonsultantem artystycznym transmisji z mszy, przeprowadzonej na cały świat przez Watykański Ośrodek Telewizyjny, był niemiecki reżyser Wim Wenders. Po raz pierwszy wykorzystano przy tej okazji najnowszą technologię Ultra HD 4K.
Po mszy Franciszek przemówił w południe do tysięcy wiernych z okna Pałacu Apostolskiego. Przed modlitwą Anioł Pański wzywał: "Nie lękajmy się miłosierdzia, pozwólmy się objąć przez miłosierdzie i czułość Boga, który czeka na nas i przebacza wszystko". Zachęcał wiernych, by byli "budowniczymi miłosierdzia". Poprosił również uczestników spotkania, by razem z nim pozdrowili Benedykta XVI, który uczestniczył wcześniej w inauguracji Roku Świętego.
Papież zainaugurował Rok Miłosierdzia w przypadającą we wtorek uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i zarazem w 50. rocznicę zakończenia Soboru Watykańskiego II. Tego dnia minęło też 1000 dni pontyfikatu Franciszka.
Natychmiast po otwarciu Drzwi Świętych zaczęli przez nie przechodzić w długiej procesji przedstawiciele duchowieństwa i wierni, uczestnicy mszy. W kolejce ustawiły się tysiące ludzi. Wielu z nich robi sobie tzw. selfie w chwili przejścia przez Drzwi Święte.
Z Watykanu Sylwia Wysocka (PAP)
sw/ akl/ ro/