Kowalczyk: leśnicy sadzą rocznie 500 mln drzew

2019-04-26, 12:23 aktualizacja: 2019-04-26, 14:43
Minister środowiska Henryk Kowalczyk. Fot. PAP/Paweł Supernak
Minister środowiska Henryk Kowalczyk. Fot. PAP/Paweł Supernak
Leśnicy rocznie sadzą 500 mln drzew, dzięki temu lesistość kraju wzrasta, a lasy zajmują już prawie 1/3 powierzchni Polski - mówił w piątek minister środowiska Henryk Kowalczyk. W związku z dużym zagrożeniem pożarowym zaapelował, by wchodząc do lasu zachować szczególną ostrożność.

W piątek Lasy Państwowe zainaugurowały na terenach zniszczonych przez nawałnicę w 2017 r. (leśnictwa Jakubowo, woj. pomorskie) ogólnopolską akcję sadzenia drzew "sadziMY". W wydarzeniu weźmie udział prezydent Andrzej Duda.

PAP/Małgorzata Latos

Minister środowiska wyjaśnił podczas konferencji, że podczas akacji 1000 osób zasadzi kilkaset tysięcy drzew. "Leśnicy rok rocznie sadzą 500 mln drzew. Dzięki temu lesistość wzrasta, przybywa powierzchni lasów, to już prawie 1/3 powierzchni Polski" - mówił.

Kowalczyk zaapelował do wchodzących do lasu, by zachowali szczególną ostrożność w związku z bardzo wysokim zagrożeniem pożarowym występującym w lasach. Tylko w czwartek strażacy gasili niemal 200 pożarów lasów. Od początku roku lasy płonęły blisko 4 tys. razy, z czego 3,4 tys. pożarów wybuchło tylko w kwietniu.

Rzecznik KG PSP st. bryg. Paweł Frątczak przypomniał, że za pożary w lasach najczęściej odpowiada człowiek. "Dziewięć na dziesięć pożarów w lasach powoduje człowiek" - zaznaczył. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ ing/ amac/