Emilewicz: Polska gospodarka wciąż zaskakuje tempem rozwoju

2019-05-31 11:43 aktualizacja: 2019-05-31, 13:15
Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Fot. PAP/Paweł Supernak
Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Fot. PAP/Paweł Supernak
Polska gospodarka wciąż zaskakuje tempem rozwoju, jesteśmy wśród liderów UE - ocenia minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz w przekazanym PAP komentarzu do danych Głównego Urzędu Statystycznego o wzroście gospodarczym w pierwszym kwartale tego roku.

Główny Urząd Statystyczny poinformował w piątek, że PKB w I kwartale 2019 r. wzrósł o 4,7 proc. rdr w porównaniu ze wzrostem o 4,9 proc. rdr w IV kwartale 2018 r. Wcześniej GUS podał w szacunkach flash, że wzrost PKB w I kwartale rdr PKB wzrósł o 4,6 proc.

Emilewicz podkreśliła, że pod względem wzrostu PKB jesteśmy wśród liderów UE.

PAP/Maciej Zieliński

"Polska gospodarka wciąż zaskakuje tempem rozwoju" - oceniła minister. Zwróciła uwagę, że wzrost o 4,7 proc. był o 0,1 pkt proc. wyższy wobec wcześniejszego szybkiego szacunku GUS z 15 maja.

"Tak dobry wynik, według wstępnych szacunków Eurostatu, plasuje Polskę na 3. miejscu wśród krajów UE, pod względem wzrostu gospodarczego" - zauważyła szefowa MPiT. Dodała, że wyniki PKB za I kwartał dla wszystkich krajów Eurostat poda 6 czerwca.

"Głównym czynnikiem wzrostu gospodarczego Polski w I kwartale 2019 roku pozostała konsumpcja, która zwiększyła się o 4,4 proc. Dynamikę PKB silnie wspierały także inwestycje w gospodarce – ich wzrost wyniósł w I kwartale 12,6 proc. To najlepszy wynik od 15 kwartałów" - poinformowała Emilewicz.

Jej zdaniem, dobre dane o inwestycjach zapowiadały już wyniki przedsiębiorstw za I kw., zgodnie z którymi inwestycje firm wzrosły o 21,7 proc. "To najprawdopodobniej efekt nakładów na budownictwo niemieszkaniowe oraz na maszyny i urządzenia niezwiązane z transportem. Z danych z całej gospodarki jasno widać, że zarówno przemysł, jak i budownictwo, notują dalszy rozwój" - uważa minister.

"Wzrost wartości dodanej w sektorze przemysłowym o 5,9 proc., a także w budownictwie o 8,5 proc. umacniają mnie w przekonaniu, że na koniec roku czeka nas wzrost PKB co najmniej na 4." - dodała. (PAP)

Autor: Marcin Musiał

mmu/ drag/

TEMATY: