Prezydent: święto SOP przypomina o obowiązku wykonywania zadań z najwyższą starannością

2019-06-12 12:39 aktualizacja: 2019-06-12, 15:39
Warszawa, 12.06.2019. Uroczysta promocja funkcjonariuszy SOP podczas obchodów święta Służby Ochrony Państwa w Warszawie. Fot. PAP/Marcin Obara
Warszawa, 12.06.2019. Uroczysta promocja funkcjonariuszy SOP podczas obchodów święta Służby Ochrony Państwa w Warszawie. Fot. PAP/Marcin Obara
Obchodzone dzisiaj święto Służby Ochrony Państwa przypomina o zaszczytnym obowiązku wykonywania zadań z najwyższą starannością i oddaniem - napisał Andrzej Duda w liście z okazji święta SOP, odczytanym przez zastępcę szefa BBN, ministra Dariusza Gwizdałę.

Z okazji święta SOP w środę w siedzibie formacji odbyły się uroczystości z udziałem m.in. szefowej MSWiA Elżbiety Witek, wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego, wicepremiera, szefa MNiSW Jarosława Gowina, wiceszefa MSWiA Jarosława Zielińskiego, ministra w KPRM Michała Dworczyka, a także nowego komendanta SOP Pawła Olszewskiego.

Obchody połączono z wręczeniem funkcjonariuszom SOP odznaczeń państwowych za długoletnią służbę - przyznanych przez prezydenta Andrzeja Dudę. Odbyła się także promocja funkcjonariuszy SOP na pierwszy stopień oficerski i ślubowanie nowych funkcjonariuszy tej formacji.

Odczytano również listy okolicznościowe prezydenta, premiera i marszałka Sejmu.

"Wstępując w szeregi Służby Ochrony Państwa, wybrali państwo trudną drogę, wymagającą profesjonalnego przygotowania zawodowego i gotowości do poświęceń" - napisał Andrzej Duda.

Prezydent przypomniał, że SOP "kontynuuje chlubne tradycje Brygady Ochronnej powstałej przed 95 laty". Dodał, że wraz z odrodzeniem suwerenności kraju Polacy "stanęli przed koniecznością budowy nowych struktur odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa".

"Decyzja o utworzeniu formacji mającej chronić prezydenta Rzeczypospolitej miała doniosłe znaczenie szczególnie w kontekście wcześniejszej tragicznej śmierci prezydenta Gabriela Narutowicza" - zaznaczył Andrzej Duda.

Dodał, że obchodzone w dniu powołania Brygady Ochronnej święto SOP przypomina o "zaszczytnym obowiązku wykonywania zadań z najwyższą starannością i oddaniem".

"To w państwa ręce powierza się bezpieczeństwo, zdrowie, a nawet życie osób piastujących najwyższe urzędy w Rzeczypospolitej oraz ochronę kluczowych obiektów państwowych" - napisał prezydent.

O tym, że data obchodów święta SOP wiąże się z powołaniem Brygady Ochronnej po tragicznej śmierci prezydenta Narutowicza (16 grudnia 1922 roku) przypominał również w liście premier Mateusz Morawiecki.

"Wtedy to po raz pierwszy w odrodzonej Polsce okazało się, na jakie niebezpieczeństwo narażone są osoby pełniące funkcje publiczne. Dziś w czasach zagrożeń terrorystycznych rola funkcjonariuszy służby ochrony państwa jest szczególnie ważna i doceniana" - napisał premier w liście odczytanym przez szefa KPRM Michała Dworczyka.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że obecność SOP to dla osoby ochranianej gwarancja i synonim bezpieczeństwa. Dodał, że jest to "jedna z kluczowych formacji stojących na straży naszego bezpieczeństwa".

"Dzięki wam, drodzy funkcjonariusze, najważniejsze osoby w państwie mogą pełnić swoje obowiązki w sposób skuteczny i sprawny. Znam przecież wasz profesjonalizm z pierwszej ręki. Mam zaszczyt codziennie obserwować waszą służbę, wiem więc, że w każdej sytuacji można na was polegać" - napisał.

Premier życzenia dla formacji przekazał także na Twitterze. "Wszystkim funkcjonariuszom @SOP_GOV_PL z okazji ich święta życzę satysfakcji z pełnionych obowiązków, nowych wyzwań na ścieżce zawodowej i awansów na wyższe stopnie. Dziękuję Wam za odwagę i profesjonalizm w codziennej służbie Ojczyźnie w kraju i poza jego granicami" - napisał.

Natomiast marszałek Sejmu Marek Kuchciński w odczytanym podczas uroczystości liście podkreślił, że SOP to formacja szczególna, "która odgrywa istotną role w całym systemie bezpieczeństwa naszego kraju".

"Dlatego w tym szczególnym dniu pragnę przekazać państwu słowa uznania, a jednocześnie zapewnić o wielkiej wdzięczności za to, że dzięki waszej ofiarnej służbie, fachowości i zaangażowaniu możemy czuć się bezpieczniej" - napisał marszałek.

Szefowa resortu spraw wewnętrznych i administracji Elżbieta Witek oceniła, że od sposobu, w jaki funkcjonariusze SOP wypełniają swoje obowiązki, zależy prestiż państwa. Podkreśliła, że na co dzień biorą oni na siebie odpowiedzialność za zapewnienie bezpieczeństwa najważniejszym osobom w państwie, a także obiektom rządowym. "To trudna służba, bardzo wymagająca. Wymaga od was ciągłego szkolenia się, wymaga od was doświadczenia, sprawności, gotowości, ale także dużej odporności na stres" - powiedziała do funkcjonariuszy.

Podziękowała funkcjonariuszom za codzienną służbę i gotowość do narażania się w trudnych sytuacjach. Jej zdaniem, zgodnie z charakterem formacji jej funkcjonariusze pozostają w cieniu. "Ale pamiętajcie, że Służba Ochrony Państwa jest ważną formacją wśród sił, które zapewniają bezpieczeństwo naszemu państwu" - podkreśliła.

Mówiąc o nowych funkcjonariuszach, Witek wskazała, że poprzez trudną drogę rekrutacji znaleźli się wśród najlepszych. "Bądźcie z tego dumni, ale pamiętajcie, że od dnia dzisiejszego ciąży na was odpowiedzialność ochrony życia i zdrowia najważniejszych osób w państwie. Państwu polskiemu służycie" - powiedziała Witek

Minister zapewniła, że rząd PiS - jak mówiła - nadal będzie wspierał SOP, podobnie jak wszystkie inne służby mundurowe, które odpowiadają za bezpieczeństwo kraju.

Nowy komendant SOP mjr Paweł Olszewski podkreślił, że w dniu święta SOP nie można zapomnieć "o funkcjonariuszach, o naszych przyjaciołach, którzy wykonując zadania służbowe ponieśli najwyższą ofiarę". "Ich postawa i oddanie służbie godne są najwyższych honorów. Na takich wzorcach budujemy etos naszej służby. Oddajemy wam hołd i waszym rodzinom" - powiedział Olszewski.

Wcześniej przed obeliskiem upamiętniającym poległych na służbie funkcjonariuszy złożono wieńce.

SOP powołano w miejsce Biura Ochrony Rządu, a jej zadania nie ograniczają się tylko do działań ochronnych VIP-ów i najważniejszych obiektów. SOP ma też zadania polegające na rozpoznawaniu i zapobieganiu przestępstwom m.in. przeciwko Polsce, życiu lub zdrowiu, bezpieczeństwu powszechnemu, bezpieczeństwu w komunikacji, porządkowi publicznemu, zamachom i czynnej napaści, skierowanym przeciwko ochranianym osobom, oraz bezpieczeństwu ochranianych obiektów.(PAP)

autorzy: Marcin Chomiuk, Agnieszka Ziemska