Kannabidiol działa jak antybiotyk

2019-06-23 20:31 aktualizacja: 2019-06-23, 21:38
Fot. PAP/EPA/WARREN TODA
Fot. PAP/EPA/WARREN TODA
Niepsychoaktywny składnik konopi siewnych - kannabidiol - wykazuje działanie przeciwbakteryjne i może okazać się pomocny w leczeniu poważnych infekcji - wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu w Queensland.

Badacze z Instytutu Biologii Molekularnej przy Uniwersytecie w Queensland i firmy Botanix Pharmaceuticals (Australia) zaobserwowali, że kannabidiol (CBD) - niepsychoaktywny składnik konopi uprawnych oraz marihuany - jest bardzo skuteczny w zwalczaniu bakterii Gram-dodatnich (G+), np. gronkowca złocistego lub dwoinki zapalenia płuc.

W leczeniu wykazuje podobną skuteczność, co popularne antybiotyki - wankomycyna i daptomycyna, a momentami nawet wyższą, bo działa również na bakterie antybiotykooporne i to przy dłuższym stosowaniu.

Do tej pory udowodniono, że kannabidiol pomaga w leczeniu szeregu przypadłości, np. padaczki, lęku, bólu lub stanów zapalnych. Niewiele prowadzono jednak badań dotyczących jego właściwości antybakteryjnych.

"Biorąc pod uwagę udokumentowane właściwości przeciwzapalne kannabidiolu, jego bezpieczeństwo stosowania u ludzi oraz różne możliwości podania, można uznać, że jest to nowy, obiecujący antybiotyk - wart dalszych badań" - komentuje dr Mark Blaskovich, jeden z autorów projektu.

"Szczególnie atrakcyjne jest u niego połączenie aktywności antybakteryjnej ze zdolnością do redukowania szkód spowodowanych przez odpowiedź układu odpornościowego na infekcje" - dodaje specjalista.

Wyniki badania zaprezentowano na tegorocznej konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Mikrobiologicznego, która odbywa się w dniach 20-24 czerwca w San Francisco (USA).

Projekt został zrealizowany m.in. dzięki australijskim dotacjom rządowym przeznaczonym na komercjalizację nowych produktów, procesów i usług. (PAP)

ooo/ agt/

TEMATY: