Ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałem dla południa i centrum Polski

2019-07-01 06:54 aktualizacja: 2019-07-01, 12:58
Warszawa, 17.07.2010. Rynek Starego Miasta. Wysoka temperatura na termometrze w cieniu. Fot. PAP/Andrzej Rybczyński
Warszawa, 17.07.2010. Rynek Starego Miasta. Wysoka temperatura na termometrze w cieniu. Fot. PAP/Andrzej Rybczyński
W poniedziałek rano Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałem dla południowo-wschodniej Polski.

Alertem zostały objęte woj. dolnośląskie, łódzkie, południowa i centralna część woj. mazowieckiego, lubelskie, świętokrzyskie, śląskie, opolskie, dolnośląskie małopolskie oraz podkarpackie.

Temperatura na obszarze objętym alertem może wynieść od 29 d0 34 stopni.

Zagrożenie drugiego stopnia oznacza, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca, aby w związku z upałami ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić - jeśli nie ma takiej potrzeby - z domu oraz unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm. Należy też pamiętać o noszeniu nakrycia głowy.

Podczas upałów nie można zostawiać dzieci w zamkniętym samochodzie. W razie wystąpienia objawów przegrzania organizmu - przyśpieszonego oddechu, temperatury, nudności, zawrotów głowy lub dreszczy - należy szukać pomocy, dzwoniąc na numery alarmowe 112 lub 999. Bez opieki w autach nie powinno się zostawiać również zwierząt.(PAP)

nmk/ krap/