Bydgoszcz: gen. Adam Joks dowódcą Centrum Szkolenia Sił Połączonych

2019-07-11 12:09 aktualizacja: 2019-07-11, 12:11
Bydgoszcz, 11.07.2019. Przejmujący obowiązki dowódcy Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO gen. dyw. Adam Joks (L), Naczelny Sojuszniczy Dowódca ds. Transformacji generał Andre Lanata (C), ustępujący dowódca Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO gen. dyw. Wilhelm Gruen (P), podczas uroczystości przekazania zwierzchnictwa nad Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO. Fot. PAP/Tytus Żmijewski
Bydgoszcz, 11.07.2019. Przejmujący obowiązki dowódcy Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO gen. dyw. Adam Joks (L), Naczelny Sojuszniczy Dowódca ds. Transformacji generał Andre Lanata (C), ustępujący dowódca Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO gen. dyw. Wilhelm Gruen (P), podczas uroczystości przekazania zwierzchnictwa nad Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO. Fot. PAP/Tytus Żmijewski
Polski generał dywizji Adam Joks objął w czwartek obowiązki dowódcy NATO-wskiego Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC) w Bydgoszczy. Zastąpił na tym stanowisku gen. dyw. Wilhelma Gruena, który dowodził jednostką od roku 2016.

W ceremonii przekazania obowiązków uczestniczył naczelny sojusznicy dowódca ds. transformacji gen. Andre Lanata, któremu podlega JFTC.

"W czasie mojej dotychczasowej kariery miałem okazję odwiedzić większość dowództw NATO, a także sporo dowództw narodowych i mogę powiedzieć, że większość z nich może tylko pomarzyć o takim wsparciu, jakie my otrzymujemy ze strony państwa-gospodarza" - powiedział gen. Gruen.

Podkreślił, że chce przekazać wyrazy szczerego uznania dla Polski i dla bardzo przyjaznego miasta, jakim w jego ocenie jest Bydgoszcz.

"W ciągu ostatnich trzech lat skupialiśmy się na tym, żeby rozbudować cztery filary naszej działalności. Po pierwsze skupiliśmy się na operacjach bieżących, czyli prowadzonych w Afganistanie i Iraku. Po drugie przygotowujemy się cały czas do operacji przyszłych. Mam na myśli współpracę z Dowództwami Sił Połączonych i innymi dowództwami NATO. Po trzecie skupiamy się również na rozwijaniu możliwości bojowych, co miało wyraz między innymi w ćwiczeniach przeprowadzanych w naszej jednostce. Po czwarte staramy się optymalizować naszą własną instytucję, jednostkę. Skupiliśmy się na rozwijaniu naszego kapitału ludzkiego" - mówił dziennikarzom odchodzący ze stanowiska dowódcy gen. Gruen.

Nowy dowódca JFTC gen. Joks podziękował gen. Gruenowi za jego ciężką i bardzo owocną pracę przez ostatnie trzy lata. "Przypadł mi wielki zaszczyt objęcia dowództwa nad tak znakomitą jednostką. Zrobię wszystko, żeby utrzymać bardzo wysoki poziom zarządzania i dowodzenia, który był tutaj dotychczas" - podkreślił gen. Joks.

Ocenił, że JFTC jest jednostką wyjątkową - bardzo aktywną w zakresie szkoleń i ćwiczeń.

"To pierwszy raz w mojej karierze, gdy będę miał okazję służyć w Bydgoszczy. Chcę podziękować mojemu poprzednikowi za wszelki wysiłek włożony w rozwój tej instytucji. To także dzięki niemu może ona oferować tak wysoki standard szkoleń i działań w zakresie innych zadań. Jest to wymierna pomoc siłom NATO w skutecznej działalności" - ocenił nowy dowódca JFTC.

Gen. Joks powiedział, że chce kontynuować to, co działo się do tej pory w jednostce, skupiać się na ćwiczeniach i szkoleniach, bo do tego ta instytucja jest powołana.

"Ze względu na dynamicznie zmieniającą się sytuację w NATO ten plan oczywiście może być zmieniany. Być może trzeba będzie go dostosować i zmodyfikować na potrzeby wyzwań, przed którymi staniemy" - dodał gen. Joks.

List do odchodzącego i przejmującego obowiązki generała skierował prezydent RP Andrzej Duda.

"Pod dowództwem pana generała JFTC utrzymało wysoki poziom profesjonalizmu prowadzonej tu działalności edukacyjnej i treningowej. Zgrywanie jednostek na poziomie taktycznym, do którego przygotowuje się szkolony w Bydgoszczy personel, to podstawa interoperacyjności, wymaganej przy realizowaniu wspólnych misji" - podkreślił prezydent w liście odczytanym podczas uroczystości przez doradcę szefa BBN gen. dyw. w stanie spoczynku Romualda Ratajczaka.

Prezydent dodał, że życzy generałowi Joksowi powodzenia w realizacji nowego zadania, jakim jest służba w bydgoskim centrum.

"Jestem przekonany, że sprosta pan wyzwaniu wysoko postawionej przez poprzedników poprzeczki. Stając na czele NATO-wskiej struktury będzie pan generał jednocześnie ambasadorem Rzeczypospolitej Polskiej i Sił Zbrojnych RP wobec naszych sojuszników i partnerów. Wierzę, że doskonale wypełni pan tę misję" - napisał prezydent Duda.

Gen. dyw. Joks ma 53 lata. Przez ostatni rok był zastępcą szefa sztabu generalnego Wojska Polskiego, a wcześniej w latach 2017-2018 szefem sztabu Wielonarodowej Dywizji Pn.-Wsch. w Elblągu. W latach 2012-2015 był dowódcą 6. Brygady Powietrznodesantowej w Krakowie, a w latach 2008-2012 szefem zarządu operacji lądowych G-3 w DWLąd. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu i Politechniki Warszawskiej, a także Akademii Obrony Narodowej i amerykańskiej Akademii Wojennej Wojsk Lądowych. (PAP)

autor: Tomasz Więcławski

twi/ godl/